Málokterá žena může říct, že se s ním nesetkala ještě nikdy. Zánět močových cest je nepříjemné, bolestivé onemocnění, se kterým se často potýkají ženy v produktivním věku. V mnoha případech se ale obejde bez návštěvy lékaře. Jaká opatření fungují?

Zdroj: Youtube

Pitný režim je základ

I když se vám to může zdát otřepané, dodržování dostatečného pitného režimu je při zánětu močových cest možná tím nejdůležitějším pravidlem vůbec. Pijte klidně více než normálně – dva až tři litry tekutin. Zvyšuje se tím totiž průtok moči, který odplavuje škodlivé bakterie. Navíc když po dlouhou dobu nedochází k vyprazdňování močového měchýře, mají bakterie delší čas na množení. Důležitá je i volba nápoje, nejlepší je obyčejná voda nebo bylinkové čaje. Naopak se vyvarujte sladkých nápojů, kávy, černého čaje a alkoholu.

Buďte v teple

Zachumlejte se do teplé deky a zůstaňte v klidu. Jednak se vám uleví od bolestí a za druhé také potíže rychleji zažehnáte. Za vznikem zánětu běžně stojí prochladnutí, například v kombinaci s dietními chybami nebo špatným pitným režimem. Zůstat v teple je tak pro vyléčení zásadní.

Bylinky, které pomohou

Hledat pomoc u bylinek je u většiny lehčích zdravotních obtíží dobrý nápad. Pokud si s nákupem nechcete příliš lámat hlavu, vsaďte jednoduše na urologickou čajovou směs. Lepší je ale volit sypané bylinkové čaje, přičemž nejlepší jsou ty čisticí, močopudné. Výbornou volbou je čaj z kopřivy, petrželové natě nebo libečku.

Staré dobré brusinky

Asi nejznámějším přírodním prostředkem na zánět močových cest jsou brusinky. Užívat je můžete formou čaje, ovšem ještě lepší je šťáva z čerstvých brusinek. Existují ale i tinktury a pilulky, které v lékárnách seženete běžně. Méně vhodné jsou brusinky sušené, protože bývají často doslazované. Cukr přitom problému příliš neprospívá.

Lichořeřišnice a volně dostupné léky

Zajděte si do lékárny a vyberte si některý z volně dostupných léků proti zánětu močových cest. Zkusit můžete mimo jiné lichořeřišnici, kterou lékárníci tak často nezmiňují, i když v nabídce ji zpravidla mají. Tinktura se považuje za přírodní antibiotikum, má protiplísňové a antibakteriální účinky a kdo ji nezná, často je překvapen, jak rychle zabere.

Zdroj: vlasta.cz youtube.cz Urinary Tract Infection (UTI): Symptoms, Diagnosis & Treatment (healthline.com) Urinary Tract Infection - Causes, Symptoms, and Treatment Options (narayanahealth.org)

Související články