Pokud má dítě rýmu párkrát do roka, nemusíte z toho dělat velké drama. V každém případě je ale zapotřebí udržovat nos průchodný – u starších dětí kromě smrkání i pomocí nosních kapek či sprejů, které snižují otok sliznice.
Když se přidá zánět středouší
Zánět ucha vždy souvisí se zánětem v nose a nosohltanu. Jakmile k zánětu dojde, střední ucho se naplní hnisem, který tlačí na bubínek, což je velmi bolestivé.
Bolest, horečka i pláč
Hlavním příznakem zánětu středního ucha je bolest ucha. Děti ale může trápit také horečka, mívají potíže s jídlem, pitím a spánkem. Žvýkání, sání a ležení totiž může způsobit bolestivé změny tlaku ve středním uchu. Starší děti většinou bolest popíšou slovy, mladší děti se mohou tahat za ucho, být nervózní nebo plakat víc než obvykle.
Kdo je k infekci náchylnější
Některé děti jsou k zánětům středouší náchylnější, což je dáno například tím, že mají kratší Eustachovu trubici, a zánět se tedy častěji přenese z nosu do ucha. Sklony k zánětu mívají i děti, jejichž rodiče trpěli v dětstvím stejným problémem, protože anatomie je dědičná. Pokud jde o věk, ušní infekce dostávají děti zejména v prvních dvou až čtyřech letech života. Infekce jsou pak častější u chlapců.
Antibiotika, nebo propíchnutí?
Pokud má dítě zánět středouší, vždy byste měli léčbu konzultovat s ORL specialistou. V prvním stadiu, kdy ucho jen trochu bolí a není horečka, se podávají léky proti bolesti a kapičky, které uvolňují Eustachovu trubici, případně antihistaminika, která působí proti otoku sliznice. Existují i kapky do uší s protizánětlivým účinkem.
Pokud se stav nezlepší a zhoršuje se bolest a přidá se teplota, nejčastěji lékaři přistupují k paracentéze, tedy propíchnutí bubínku. Tekutina pak ze středouší vyteče a dítěti se uleví. Pokud je tekutina čirá, jde pravděpodobně o zánět virový a není třeba nasadit antibiotika. V případě, že je sekret hnisavý, antibiotika už zapotřebí jsou.
Jestliže se bubínek nepropíchne, antibiotika se dítěti dávají vždy. Pro bolestivost se v mnoha evropských zemích tento zákrok neprovádí, ale například podle specialistky ORL Jitky Vydrové je to chyba, protože infekce pak v uchu zůstává a vede k častým recidivám a někdy i poruše sluchu.
Pozor na babské rady
Zánět středního ucha se nedoporučuje léčit podomácku. Rozhodně pak ne třeba česnekem, který budete dítěti vkládat do ucha. Podle odborníků je tahle metoda drastická, bolestivá, navíc dost často je pak nemožné dostat česnek z ucha ven. Pokud tedy chcete využít domácí léčbu, pak pouze jako podpůrnou. Vhodné jsou studené obklady, nikoli teplé, jak mnozí dělají. Teplý obklad by zánět podpořil, chladný naopak zklidňuje bolest a mírní zánět. Obklad na uších nenechávejte déle než deset minut.
Zdroj: vlasta.cz https://kidshealth.org/en/parents/otitis-media.html MedicSpark.cz