Skoro čtvrt milionu, to je počet potních žláz, které se nacházejí na chodidlech. A že produkují pot, v létě dokonce až půl litru denně, je zcela přirozené a nemusí to nutně znamenat, že vám budou nohy zapáchat. Co ale pokud ano?

Proč nohy zapáchají?

Když zvolíte špatné obutí, procházíte psychicky náročnou situací, máte genetickou zátěž nebo zdravotní problém, může se stát zápach nohou vaším problémem. Nahromaděný pot a teplo uvnitř bot jsou totiž ideálním prostředím pro množení bakterií. Ty pak při jeho rozkládání produkují plyny typické svým nevábným zápachem. Jak tomu předcházet a co nedělat? Základem je množení bakterií zabránit nebo ho omezit.

VIDEO: Co o vás prozradí tvar vašich chodidel? Na nás to sedí naprosto přesně! Podívejte se

Zdroj: Youtube

Jak zápachu nohou předcházet?

  • Řádná hygiena nohou: nohy si myjte pravidelně, klidně i dvakrát denně, řádně je vždy vysušte a klidně po koupání použijte speciální deodorant a spreje na nohy. Rozhodně nezapomínejte na pravidelnou pedikúru.
  • Kvalitní obuv a ponožky: střídejte pravidelně obuv, neváhejte se např. v práci přezouvat. Snažte se pořizovat si co nejkvalitnější, prodyšnou, otevřenou obuv, v zimě koženou. Boty můžete vyplachovat octovou vodou. A ponožky vřele doporučujeme bambusové, skvělé jsou i textilie obsahující nanočástice stříbra.
  • Koupele a odvary: zkusit se má všechno a rozhodně se nebojte i tak trochu babských rad a receptů. Třeba takový odvar z černého čaje, který díky taninu zamezuje zápachu a chodidla vysouší, funguje výborně. A doporučují se i např. koupele v octové vodě, ve vodě s pár zrnky hypermanganu nebo troškou kamence v prášku.
  • Zásypy: že patří pudr na dětské zadečky nebo lesklé nosíky dam? Nenechte se mýlit. Pudrové zásypy, které obsahují účinné látky pohlcující pach a zklidňující chodidla, používejte, když víte, že vás čeká dlouhý den v neprodyšných botách. Zasypejte hned ráno čistá a suchá chodidla.

Zdroj: vlasta.cz, profi-pedikura.cz, novinky.cz, tetadrogerie.cz, moravec-cz.com

Související články