Halitóza neboli zápach z úst se může se objevit v důsledku řady zdravotních stavů, včetně pálení žáhy. Zápach z úst není nemoc, je to příznak řady různých stavů. Nalezení hlavní příčiny je prvním krokem v léčbě.

Jak častá je halitóza?

Halitóza postihuje přibližně jednoho ze čtyř lidí na celém světě. Jedna studie, která vycházela ze 13 článků publikovaných v lékařských časopisech, zjistila, že halitóza postihuje asi 31,8 % populace.

Co je nejčastější příčinou špatného dechu?

Nejčastější příčinou je špatná ústní hygiena. Bez řádné ústní hygieny, jako je čištění kartáčkem, používání zubní nitě či mezizubních kartáčků, škodlivé bakterie „napadnou“ vaše ústa a nekontrolovaně se budou množit. To může vést k několika problémům s ústním zdravím, jako je zápach z úst, kazy a onemocnění dásní.

Jaké jsou další příčiny halitózy?

Zatímco špatná ústní hygiena je nejčastější příčinou, není jedinou. Existuje několik dalších stavů, které mohou způsobit špatný dech, k nimž patří:

  • Sucho v ústech: Sliny pomáhají „vymýt“ ústa, takže pokud tělo nevytváří dostatek slin, může to vést k halitóze. Sucho v ústech může způsobit taky kouření, navíc si tím zvyšujete riziko onemocnění dásní. Sucho v ústech vyvolávají také některé druhy léků.
  • Rakovina hlavy a krku: Příznaky rakoviny dutiny ústní se mohou projevit tvorbou vředů, které se nehojí. Můžete mít též potíže s polykáním, bouli na krku a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.
  • Gastroezofageální refluxní choroba: Jedná se o poruchu trávení, při které žaludeční kyselina nebo tekutina uniká ze žaludku zpět do vašeho jícnu.
  • Tonsilové kameny: Když se jídlo zasekne ve vašich mandlích (umístěných v zadní části krku), někdy ztvrdne a vytvoří se vápenaté usazeniny, kterým se říká tonsilové kameny.
  • Onemocnění dásní: Gingivitida je zánět dásní, který může způsobit zarudnutí, otok a krvácení. Je způsoben plakem, lepkavým filmem, který se hromadí na zubech a lze jej odstranit kartáčkem a nití. Neléčený zánět dásní může vést k paradentóze, která poškozuje tkáň dásní a může vést ke ztrátě zubů a kostí v okolí zubů. Zápach z úst v případě onemocnění dásní signalizuje pokročilou formu onemocnění, která může zahrnovat intenzivní bolest, krvácení, horečku a únavu. Označuje se někdy jako „zákopová ústa“, protože to byla běžná nemoc vojáků v zákopech během první světové války.
  • Infekce v nose, krku nebo plicích: Lidé se zápalem plic často vykašlávají tekutinu, která zapáchá. Po vyléčení by měl problém zmizet. Studie prokázaly, že pacienti s rakovinou plic mají v dechu vyšší hladiny acetyldehydu než zdraví lidé.
  • Diabetes: Lidé s cukrovkou mají zvýšené riziko onemocnění dásní – a onemocnění dásní může ztížit zvládnutí cukrovky, protože může zvýšit hladinu cukru v krvi.
  • Onemocnění jater nebo ledvin: Když vaše játra a ledviny fungují správně, filtrují toxiny z vašeho těla. Lidé s onemocněním jater mají vyšší hladiny amoniaku v dechu, protože toxiny se nedostatečně vyplavují z těla. To má za následek halitózu.
  • Sjögrenův syndrom: Toto autoimunitní onemocnění může vést k bolesti svalů, suchým očím, suché kůži a suchu v ústech, které je často spojeno s halitózou.

Jak se dá halitóza léčit

Léčba halitózy závisí na hlavní příčině problému. Pokud je například špatný dech způsoben špatnou ústní hygienou, pravděpodobně pomůže čištění zubů a zlepšená ústní hygiena. Pokud je však zápach z úst příznakem jiného stavu ve vašem těle, měli byste vyhledat lékaře. Preventivně je možné provádět ústní výplachy, které bojují s některými bakteriemi v ústní dutině. Žvýkačka s mátou vám pomůže, ale jen na chvíli. Jestli je příčinou nějaký závažnější problém, jen ho "zakryje".

Zdroj: Vlasta.cz my.clevelandclinic.org

Související články