Máte pocit, že si od vás ostatní udržují odstup nebo ukončují hovor s vámi přehnaně rychle? Problém rozhodně nemusí být v tom, že byste nebyli v kolektivu oblíbení, ale možná vás zradil dech.

Zápach z úst občas potrápí každého, naštěstí není tak obtížné zjistit příčinu a do budoucna se ho vyvarovat.

Zdroj: Youtube

Kde hledat příčinu?

Ač se mnozí (mylně) domnívají, že příčiny zápachu se nacházejí v oblasti žaludku či střev, pravda je, že až v 90 % má počátek v ústní dutině a na vině bývají nedostatečná hygiena, zubní kazy či záněty dásní a zubní povlak.

Na zubech a jejich okolí se totiž usazuje bakteriální plak, který rozkládá zbytky jídla a způsobuje onen nepříjemný zápach.

Jak se zápachu z úst vyvarovat?

  • Pečlivá zubní hygiena: čistit si zuby dvakrát denně by mělo být samozřejmostí. Pokud se ale snažíte zbavit zápachu z úst, čistěte si chrup po každém jídle, nezapomínejte ani na mezizubní prostory a jazyk. A do svému harmonogramu pak zařaďte pravidelnou návštěvu dentální hygieny.
  • Vhodná strava: máte-li sklony k páchnoucímu dechu, vynechte z jídelníčku aromatické potraviny typu česnek a cibule, kořeněná jídla, ale zkuste omezit i sladké a mléčné výrobky. Naopak zařaďte např. petržel a bazalku, které obsahují přírodní polyfenoly a můžou za svěží dech, dávejte si plátek ananasu a pijte hodně vody!
  • Omezení kouření, alkoholu a kávu: tabákový nebo alkoholový dech rozhodně nejsou nic příjemného, stejně tak ten kávový. Navíc mají vliv na zvýšenou suchost v ústech a to se zápachem úzce souvisí.
  • Podpora tvorby slin: laicky řečeno, sliny udržují ústa čistá. „Slinotvorbu“ podpoříte např. žvýkáním žvýkaček nebo cucáním bonbonů (ideálně ve verzi bez cukru) a znovu apelujeme na dodržování pitného režimu.
  • Návštěva lékaře: pokud se nedaří výše zmíněnými radami zápachu zamezit, vyhledejte pro jistotu lékaře. Zubaře či praktika. Může se jednat o problém závažnějšího charakteru.

Zdroj: vlasta.cz, nzip.cz, healthline.com, aktin.cz

Související články