Gingivitida je obvykle způsobená bakteriální infekcí. Pokud se neléčí, může přejít až v parodontitidu, která je hlavní příčinou ztráty zubů u dospělých.

Plak jako viník

Nejčastěji dochází k zánětu dásní z důvodu přemnožení zubního plaku, a to kvůli nesprávné dentální hygieně. Plak je tenký film bakterií, který se neustále tvoří na povrchu zubů. Jakmile ho přibývá, tvrdne a stává se z něj zubní kámen. Pokud se plak dostane pod linii dásní, může dojít k infekci.

Zdroj: Youtube

Hormony i léky

Podílet se na tom však může i řada dalších faktorů, například některé léky (třeba na revmatoidní artritidu či hormonální antikoncepce), nedostatek vitaminu C nebo hormonální změny včetně těhotenství a menopauzy. Další příčinou mohou být poškozené zubní výplně, genetické faktory nebo kouření či žvýkací tabák.

Krvácení i zápach z úst

Spousta lidí si neuvědomuje, že může mít zánět dásní, protože v některých případech se vyskytuje i bez příznaků. Většinou ho ale provázejí následující symptomy:

  • Dásně jsou červené, citlivé nebo oteklé
  • Při čištění zubů a používání mezizubního kartáčku či zubních nití dásně krvácejí
  • Některé zuby se mohou začít uvolňovat
  • Může se objevit hnis mezi zuby a dásněmi
  • Bolest při žvýkání
  • Dech nepříjemně zapáchá

Zuby se musejí čistit!

V začátcích zánětu často stačí důsledně dodržovat správnou ústní hygienu. Měli byste také omezit kouření. V případě těžšího zánětu vám může váš stomatolog předepsat antibiotika. K dezinfekci ústní dutiny používejte antiseptické ústní vody obsahující chlorhexidin. Je taky vhodné chodit pravidelně na dentální hygienu, kde vám důkladně odstraní zubní kámen.

Další důvody zápachu

Zápach z úst může být způsoben aromatickými potravinami, třeba česnekem, cibulí nebo nějakým kořením, ale pokud je odér nepříjemný, až hnilobný, pak je ve většině případů důvodem nedostatečná ústní hygiena a následně zánět dásní.

Zápachem z úst se také projevují nárazové striktní diety s nízkým obsahem sacharidů, kdy tělo produkuje chemické látky zvané ketony. Ty se pak uvolňují do vašeho dechu, což způsobuje nepříjemný zápach. V některých vzácných případech může zápach způsobit některý zdravotní problém, například nedostatek slin v ústech, žaludeční problémy nebo infekce krku. K zápachu dochází často i v případě, že máte cukrovku.

Zdroj: vlasta.cz medicalnewstoday.com corsodyl.co.uk

Související články