Zánět spojivek neboli konjunktivitida se projevuje zarudnutím jednoho nebo obou očí, svěděním a výtokem, který během noci vytváří krustičku, která může ráno bránit otevřít oko. Infekce se projevuje také řezáním a citlivostí na světlo.

Zdroj: Youtube

Alergický zánět spojivek

K zánětu dochází i při kontaktu s alergeny, jako jsou pyly, roztoči nebo srst domácích mazlíčků. Projevuje se svěděním víček a kůže kolem očí. Zánět by se měl zlepšit, jakmile se vyhnete spouštěčům alergie. Tento typ zánětu se obvykle léčí antihistaminiky v podobě kapek do očí. Pokud byste zánět neřešili hned na začátku, hrozí, že přeroste v bakteriální infekci.

Virový a bakteriální zánět

K zánětu spojivek dochází často v případě nákazy viry, které způsobují běžné nachlazení. Začínající zánět se řeší nejčastěji vykapáváním oka dezinfekčním roztokem, například klasickou borovou vodou nebo O-Septonexem. V případě bakteriálního zánětu, který se projevuje typickým žlutým výtokem z oka, jsou nutné antibiotické kapičky. Máte-li takové příznaky, měli byste zajít k očnímu lékaři, protože tyto kapky jsou vázané na předpis.

Jak dlouho zánět spojivek trvá

V případě virového zánětu spojivek trvá léčba obvykle 4–7 dnů, podobně jako běžná rýma. Pokud jde o bakteriální zánět, je nutné užívat antibiotické kapky. Ty se kapou obvykle 4–5x denně po dobu 7–10 dnů.

Co můžete udělat pro zmírnění příznaků sami

  • Často si myjte ruce a dbejte na celkovou hygienu.
  • Oči udržujte čisté. Případný výtok omývejte několikrát denně pomocí navlhčených tamponů. Vždy si potom umyjte ruce mýdlem a teplou vodou.
  • Vyměňujte každý den povlak na polštář, dokud infekce nezmizí. Udržujte vlastní ručníky odděleně od ostatních, aby nedošlo k šíření nákazy.
  • Nedotýkejte se infikovaného oka ani si nemněte oči prsty.
  • Nenoste kontaktní čočky ani nepoužívejte make-up.
  • Přikládejte si na oči teplý obklad z žínky namočené v teplé vodě. To zmírní bolest a také to pomůže odstranit krustičku z výtoku na řasách.
  • Chraňte oči před nečistotami a vším, co by je mohlo dráždit.

Kdy už nejste infekční pro své okolí

V případě virového zánětu spojivek může infekční období trvat několik dnů až týdnů. U bakteriálního zánětu spojivek obvykle po zahájení vhodné antibiotické léčby infekčnost klesá během prvních 24–48 hodin.

Zdroj: vlasta.cz mayoclinic.org webmd.com

Související články