Záškrt je bakteriální infekční onemocnění, které není velkým rizikem v zemích, kde se proti němu očkuje. Ale měli byste být opatrní, pokud se chystáte vycestovat například do asijských, afrických nebo jihoamerických zemí a patříte-li mezi cestovatele vyššího věku.

Zdroj: Youtube

Jak se záškrt pozná a proč je nebezpečný

Záškrt se přenáší kapénkovou infekcí, tedy hlavně kýcháním, kašláním a mluvením. Nemoc se většinou po kontaktu s nakaženým projeví do 2–5 dnů.

Příznaky jsou podobné těžké angíně s takzvanými šedými pablánami, které způsobují zúžení hltanu a hrtanu a potíže s dechem. Nemocní se cítí slabí, mají horečku, bolesti v krku i zvětšené krční mandle.

Když se bakteriální toxiny dostanou do krve, mohou poškodit ledviny, srdce a centrální nervovou soustavu.

Jak se záškrt léčí

Stejně jako „klasická“ angína, ani podezření na záškrt by se nemělo podceňovat a okamžitě byste měli vyhledat lékařskou pomoc. Záškrt se léčí antibiotiky a tantitoxinem, který neutralizuje škodlivý toxin a zabraňuje jeho šíření po těle krví.

Pacient by měl být hospitalizován na infekčním oddělení a ze strany hygienické stanice je snaha vystopovat zdroje jeho nákazy. Pokud se záškrt neléčí nebo se léčba zahájí příliš pozdě, jedná se stále o smrtelné onemocnění.

Prevencí je očkování

Proti záškrtu se očkuje, a to od 3 měsíců dítěte. Vakcinace je povinná a hrazená pojišťovnou, poslední očkování probíhá zhruba v 10 letech věku.

Účinek očkování může ale po 10–20 letech postupně slábnout, a zejména plánujete-li vycestovat do země, kde je nemoc rozšířená a proočkovanost nižší, doporučuje se přeočkování.

Vakcinologové doporučují přeočkování minimálně jednou za život, Světová zdravotnická organizace dokonce jednou za deset let.

Zdroje: vlasta.cz, novinky.cz, nzip.cz, ockovacicentrum.cz, benu.cz

Související články