Mladí Češi tráví na mobilu v průměru čtyři hodiny denně. Směrem na západ to je pak ještě o půl hodiny déle. Největším žroutem času jsou sociální sítě, zejména Instagram a TikTok. Téměř hodinu denně tráví mladí zábavnými aplikacemi jako YouTube, Netflix či Spotify. Z komunikačních kanálů používají mladí lidé nejvíc Facebook Messenger, WhatsApp a Discord.

VIDEO: Jak se zbavit závislosti na telefonu? Podívejte se.

Zdroj: Youtube

Průzkum zabývající se používáním mobilních telefonů prováděla před rokem Masarykova univerzita v Brně pomocí speciální aplikace, kterou měli mladí lidé nainstalovanou v telefonu jeden rok. Výzkumníci ale tvrdí, že zjištěná doba není automaticky riziková, riziko však může spočívat v tom, že čas na telefonu nenahradí jiné aktivity.

Hrozí vám závislost na telefonu?

Pokud chcete zjistit, zda je používání chytrého telefonu ve vašem případě na hraně závislosti, existuje rychlý test, který si můžete udělat. Jde o test kompulze smartphonu (Smartphone Compulsion Test), který vyvinul klinický psychiatr David Greenfield, zakladatel The Center for Internet and Technology Addiction. Skládá se z 15 otázek, na které odpovídáte ano-ne.

Kdy je použití telefonu problematické

Čím více kladných odpovědí uvedete, tím pravděpodobnější je, že jste na telefonu závislí. Pokud odpovíte „ano“ na více než pět otázek, psychiatr Greenfield klasifikuje vaše používání smartphonu jako „problematické“. Zároveň podotýká, že jediný způsob, jak dosáhnout v tomto testu skóre pod 5, je nemít chytrý telefon.

Telefony a jak nás ovlivňují

Chytré telefony nás podle tohoto průzkumu vyrušují přibližně každých 13 minut našeho bdělého stavu. Respondenti obdrželi na svůj telefon v průměru 65 oznámení za den a telefon zvedli 72krát za den. Mladší lidé v zaměstnání jsou pak vyrušování ještě častěji – každých 9,5 minuty.

Negativní projevy, jako jsou pocity stresu, nesouvisely ani tak se skutečným časem stráveným na samotném telefonu, ale spíše s nutkáním a negativními emocemi, které jsou s nimi spojeny. Podle standardů kybernetické závislosti bylo 50 % respondentů zařazeno do kategorie „rizikoví uživatelé“ nebo „problémoví uživatelé“.

Telefony, emoce a sociální vztahy

Návykové tendence nemusejí být problém, dokud nebrání každodennímu fungování. Pokud cítíte po použití telefonu zvýšený stres či úzkost, přetížení už po několika minutách, pak už to narušuje váš život. Pokud vás telefon ruší při práci, rozptyluje vás a omezuje váš pracovní výkon, zamyslete se, nejste už závislí?

Chytré telefony na jedné straně rozšiřují lidské poznávání, ale pouhá přítomnost přístroje může oslabovat kognitivní schopnosti, jako je jasné myšlení, pozornost a provádění jasných rozhodnutí. V neposlední řadě může telefon také poškozovat sociální vztahy.

Proto je vhodné včas zachytit blikající červené kontrolky, které vás upozorní na to, že byste měli změnit své návyky týkající se používání telefonu.

Test závislosti na mobilním telefonu

Chcete vědět, zda jste závislí nebo jste „na hraně“ a používání telefonu je ve vašem případě už problematické? Položte si následující otázky. Čím více „ano“, tím více závislí jste.

  1. Přistihli jste se, že trávíte na svém mobilu nebo smartphonu více času, než si uvědomujete?
  2. Stává se vám, že pravidelně bezmyšlenkovitě trávíte čas zíráním do mobilu nebo chytrého telefonu?
  3. Zdá se vám, že na mobilu nebo smartphonu ztrácíte pojem o čase?
  4. Trávíte více času psaním textových zpráv, tweetováním nebo e-mailem než osobním rozhovorem s lidmi?
  5. Zvyšuje se množství času, který trávíte na svém mobilu nebo smartphonu?
  6. Přáli byste si, abyste se o něco méně zabývali svým mobilem nebo chytrým telefonem?
  7. Spíte pravidelně se zapnutým mobilem nebo chytrým telefonem pod polštářem nebo vedle postele?
  8. Stává se vám, že si prohlížíte a odpovídáte na texty, tweety a e-maily v kteroukoli denní i noční hodinu – i když to znamená, že rušíte jiné věci, které děláte?
  9. Píšete zprávy, e-maily, tweetujete nebo surfujete při činnostech, které vyžadují vaši plnou pozornost a soustředění (například když stojíte na semaforech nebo řídíte)?
  10. Máte pocit, že používání mobilního telefonu nebo smartphonu občas snižuje vaši produktivitu?
  11. Zdráháte se být bez mobilu nebo chytrého telefonu, byť jen na krátkou dobu?
  12. Cítíte se špatně nebo nepohodlně, když omylem necháte svůj smartphone v autě či doma, jste bez internetového připojení nebo máte rozbitý telefon?
  13. Když jíte, je váš mobil nebo chytrý telefon součástí prostírání?
  14. Když vám zazvoní, pípá nebo bzučí váš mobil nebo smartphone, cítíte intenzivní nutkání okamžitě zkontrolovat texty, tweety, e-maily, aktualizace atd.?
  15. Stává se vám, že bezmyšlenkovitě kontrolujete svůj mobil nebo chytrý telefon mnohokrát denně, i když víte, že pravděpodobně není nic nového nebo důležitého k vidění?

Související články

Zdroj: vlasta.cz, sixtyandme.com, mobilmania.zive.cz, cnbc.com, hbr.org, virtual-addiction.com