Zázvor jako exotická rostlina
Exotická bylina, která má v Evropě dlouhou historii v rámci svého léčivého využití, je spojována s léčbou nachlazení, infekčních onemocnění, posilováním imunitního systému nebo podporou hubnutí. Pěstován je především v tropických regionech a odtud se distribuuje do celého světa. Volně se již téměř nevyskytuje.
Používá se jen kořen
Zázvor můžeme zakoupit v různých formách – čerstvý, nakládaný, kandovaný, jako olej nebo v prášku. Záleží jen na nás, jaké máme preference. Zázvor obsahuje gingerol, což je složka, která může pomoci i se zmírněním zažívacích potíží.
Nakrájet, nebo nastrouhat?
Většina z nás zázvor oloupe a následně ho nakrájí na malé kousky do čaje s medem a citronem. Jenže někteří odborníci se shodují na tom, že podle toho, jak zázvor připravíte, můžete očekávat i zdravotní benefity. Jak je tedy nejlepší zázvor připravit?
TIP: Pro maximální účinek je dobré zázvor nastrouhat, vložit do hrnce a pár minut povařit. Tím se z něj uvolní více léčivých složek.
- Nejdříve zázvor nastrouháme na hrubém struhadle a následně ho vložíme do malého hrnce s vodou a několika kousky citronu.
- Přivedeme k varu, dvě minutky povaříme a necháme přibližně 5–10 minut louhovat.
- Nakonec scedíme a popíjíme s plátkem citronu a medem.
Dávkování
Zázvorový nálev můžete pít třikrát až čtyřikrát denně po dobu vašich zdravotních potíží. Pokud jej užíváte při nevolnosti, můžete pocítit úlevu během několika hodin. Při bolestech svalů ho pijte pravidelně po dobu několika dnů.
Pomáhá po cvičení, zatočí s menstruační bolestí
Zázvorový čaj však nepomáhá jen na nachlazení. Vědecká studie potvrzuje, že pokud budeme pravidelně konzumovat 2 gramy zázvoru po dobu 11 dnů v kuse, zpozorujeme zlepšení bolesti svalů po aktivním cvičením. Zázvor nám tak pomůže s procesem regenerace. To samé platí i pro menstruační bolesti. Podle další studie postačí užít 250 mg prášku z oddenku zázvoru přibližně čtyřikrát denně a výsledek bude téměř totožný jako při užití ibuprofenu.
Zdroje: Vlasta.cz Studie Healthline Verywellhealth