Možná do sauny chodíte často a tohle všechno víte, ale pokud jste začátečníky nebo jen občasnými návštěvníky, raději si přečtěte, co je lepší v sauně nedělat.

1. Neseďte

Je-li to jen trochu možné, v sauně si lehněte. Vsedě se totiž tělo neprohřívá rovnoměrně a vy si tak koledujete o přehřátí hlavy, zatímco zbytek těla se vám vůbec nemusí prohřát dostatečně. S přehřátou hlavou navíc v sauně dlouho nevydržíte.

Naopak není nutné, abyste během pobytu v sauně měnili místo, nemá smysl být nejdříve dole a pak nahoře. „V nižších patrech je teplota výrazně nižší, proto by si tato místa měli vybírat začátečníci, děti nebo jedinci, kteří snášejí vyšší teploty hůře. Přesedávání z patra do patra není nutné,“ říká Zdeněk Třískal, školitel a propagátor saunování.

Zdroj: Youtube

2. Nebuďte zahalení

„Nejhorší je, když člověk přijde do sauny zabalený v prostěradle, co to jde, sedne si, takže se mu přehřívá hlava, a po dvou hodinách řekne, že s ním sauna nic nedělá, jen je mu špatně,“ popisuje propagátor saunování Třískal. Podle něj je sice pochopitelné, že se člověk zprvu v sauně stydí, ale jinak je žádoucí, aby byl nahý a mohl se účinně potit. Na druhou stranu, vždycky by měl mít prostěradlo pod sebou, aby jeho pot nestékal na lavici. V sauně by měl člověk být 15 až 20 minut v kuse podle teploty, ale s tím, že se skutečně vypotí.

3. Pozor na rychlý skok do vody

Je pravda, že aby mělo saunování požadovaný efekt, měli byste se hned po pobytu v sauně ochladit. Ale ačkoli to vídáme třeba ve filmech nebo v reklamě, ve skutečnosti byste neměli s rozběhem skočit do sudu plného ledové vody. Nejprve se osprchujte studenou vodou a smyjte pot. Následně se ponořte do bazénku, stačí krátce, ať se příliš nepodchladíte.

4. Alkohol vadí

Ačkoli některé sauny nabízejí i možnost alkoholického občerstvení, zkuste se pivu, vínu a dalším lihovinám v době saunování vyhnout. Stejně jako slazeným nápojům nebo ovocným šťávám, kafi a energetickým nápojům. V sauně si má vaše tělo odpočinout a zrelaxovat, tyto nápoje mu to ale komplikují, navíc přispívají k přehnané ztrátě tekutin.

5. Kohoutková nemusí stačit

Se ztrátou tekutin se v sauně samozřejmě počítá, a proto je potřeba je doplňovat. Obyčejná voda přitom nedokáže úplně dobře vyrovnat ztrátu minerálů a dalších důležitých látek. „Vyšší teploty v sauně nutí tělo k nadměrnému pocení, což může vést k dehydrataci a následnému přehřátí organismu. Proto je důležitý dostatečný příjem vhodných tekutin nejen po saunování, ale také před ním a během něj. Mezi doporučované nápoje patří zejména přírodní minerálky, které doplňují tělu spolu s tekutinami i důležité minerální látky, jako je hořčík, vápník či draslík,“ radí Zuzana Klofandová, wellness specialistka a výživová poradkyně. Podle kanadské studie tělo potřebuje na doplnění 600 ml tekutin přibližně 45 minut.

A co dělat po sauně?

Dopřejte svému tělu čas na odpočinek. Je dobré zůstat v klidu plus minus čtvrt hodiny pro opuštění sauny, aby se tělo mohlo zchladit a srovnat s normální teplotou. Doba odpočinku by měla odpovídat minimálně době strávené v sauně. Po ukončení saunování si dejte lehké jídlo pro doplnění energie a živin s důrazem na kvalitní bílkoviny. Zvolit můžete například zeleninu, ořechy, tvaroh nebo jogurt, smoothie, plátek chleba se sýrem či vydatnou zeleninovou polévku.

Zdroj: vlasta.cz https://journals.lww.com/nsca-jscr/Fulltext/2013/04000/The_Acute_Effects_of_Fluid_Intake_on_Urine.18.aspx

Související články