Klidová srdeční frekvence je počet úderů vašeho srdce za minutu, když nejste aktivní a srdce se nemusí namáhat, aby pumpovalo krev do vašeho těla. Pro většinu lidí se zdravá klidová tepová frekvence pohybuje v rozmezí mezi 60 a 85 tepy za minutu, ale toto číslo se může lišit v závislosti na faktorech, jako jsou například užívané léky nebo vaše kondice. Někteří lékaři říkají, že v některých případech je i 100 tepů za minutu v pořádku.

Zdroj: Youtube

Lepší kondice, pomalejší tep

Obecně platí, že čím jste fyzicky zdatnější a v lepší fyzické kondici, tím je vaše klidová tepová frekvence nižší. Například vrcholoví sportovci mají klidový tep dokonce i kolem 40 úderů za minutu. Světoznámý cyklista Lance Armstrong měl při jednom měření klidový tep 32 úderů za minutu! Kojenci a malé děti mají naopak tepovou frekvenci vyšší, srdce novorozenců tluče rychlostí až 160 úderů za minutu a je to v pořádku. Předškoláci mají klidový tep i 120 úderů za minutu.

Jak si tep zkontrolovat

Tepovou frekvenci můžete změřit tak, že si přiložíte dva prsty na vnitřní stravu zápěstí nebo na vnitřní stranu krku. Jakmile najdete puls, začnete počítat, kolik úderů cítíte za 15 sekund, a pak tohle číslo vynásobíte čtyřmi. Můžete samozřejmě použít taky chytré hodinky, chytrý náramek nebo tlakoměr. Tam se automaticky tepová frekvence zaznamenává, takže je to mnohem snadnější. Tepovou frekvenci si musíte ale měřit v klidu, ideálně hned ráno po probuzení.

Když srdce vysílá SOS

Určení tepové frekvence je důležité pro to, abychom zjistili, jak na tom naše srdce je. „Co je ještě důležitější než jedna naměřená hodnota srdeční frekvence, je trend. Pokud se znepokojující hodnoty opakují, vaše tělo vysílá SOS, aby vám řeklo, že něco není v pořádku,“ říká kardioložka Pam R. Taub. Co by vás tedy mělo znepokojovat, pokud jde o hodnoty srdečního tepu?

Související články

Arytmie: poruchy srdečního rytmu

Pokud dochází k poruchám srdeční frekvence, hovoříme o arytmii. Mezi nejčastější poruchy patří následující dva typy:

  • Tachykardie: Když vaše srdce bije příliš rychle, obvykle více než 100 úderů za minutu
  • Bradykardie: Když vaše srdce bije příliš pomalu, méně než 60 úderů za minutu (pokud tedy nejste sportovec)

Proč je váš srdeční tep vyšší nebo nižší

Důvodů, proč se hodnoty vašeho srdečního tepu vychylují nahoru nebo dolů, může být více. Kromě toho, že může být známkou diagnostikovaného srdečního onemocnění, probíhající infekce či genetiky.

Jste ve stresu

Stres může jednak zvýšit krevní tlak, ale může také způsobit, že se vám rozbuší srdce. To „vrhne“ tělo do režimu „bojuj, nebo uteč“. Jste-li v chronickém stresu, vaše srdce je ve stavu vysoké pohotovosti, což zvyšuje šance na infarkt nebo mozkovou příhodu. Dopad stresu na srdeční tep hodnotily různé studie, například z roku 2018. Pozor, srdeční frekvence a krevní tlak nejsou totéž a ne vždy stoupají nebo klesají v tandemu.

Související články

Máte cukrovku nebo se k ní blížíte

Lékaři nemají zcela jasno, zda vysoká srdeční frekvence způsobuje cukrovku, nebo zda cukrovka způsobuje vysoký srdeční tep. Nedávné studie ale naznačují, že spolu rozhodně souvisí. Jak říká kardioložka Pam R. Taub, lidé, u nichž se rozvine diabetes, jsou méně aktivní a mají větší pravděpodobnost, že budou mít koronární onemocnění a vysoký krevní tlak, což vše zatěžuje srdce. A když není vaše srdce šťastné, může to vést k dalším problémům.

Nemáte dost pohybu

Znáte frázi „používej to, nebo to ztratíš“? Platí to nejen pro mozek, ale taky pro srdce. Je to sval a potřebuje cvičení, aby podával maximální výkon. „Nečinnost a obezita často přispívají ke zvýšené klidové frekvenci,“ říká kardioložka Taub a její tvrzení podporuje i studie, která byla publikovaná v European Review of Aging and Physical Activity. Je to proto, že když nejste ve formě, srdce musí více pracovat, aby dostalo krev tam, kam potřebuje. Navíc, čím jste „větší“, tím více krve potřebujete. Více krve k pumpování se rovná většímu počtu tepů za minutu. Ovšem na druhou stranu může hodně cvičení snížit vaši klidovou frekvenci, u sportovců je to méně než 60 úderů za minutu.

Související články

Léky a kofein

Pokud užíváte nějaké léky na chronická onemocnění, i ty se mohou podepsat na hodnotách vašeho tepu. Některé léky mohou resetovat hodnoty srdeční frekvence a stanovit pro vás nový „normál“. Patří sem beta blokátory a blokátory vápníkových kanálů, které mohou snižovat srdeční frekvenci. Oba typy léků uvolní srdce, což ho může zpomalit. To není nutně nebezpečné, ale pokud máte obavy, poraďte se s lékařem. Beta blokátory jsou často součástí léků na snížení krevního tlaku. Pokud jste začali užívat nový lék a zvýšil se vám tep, poraďte se s lékařem o alternativách.

Zrychlit tep dokáže i kofein, který se často vyskytuje v lécích na bolest hlavy a skrývá se i v řadě potravin a nápojích, jako je čaj a čokoláda. „Někteří lidé jsou extrémně citliví na kofein, takže pijí kávu nebo energetický nápoj a okamžitě se jim zvýší tepová frekvence,“ říká Pam Taub. Někdy stačí omezit konzumaci a tepová frekvence bude nižší. Účinky kofeinu na tep jsou ale individuální a musíte si to sami ověřit.

Jste dehydrovaní nebo příliš hydratovaní

Minerály v krvi a jiných tělesných tekutinách se nazývají elektrolyty. Patří mezi ně draslík, hořčík, vápník, sodík, fosfor a chlor. Pokud pijete moc vody nebo naopak moc málo, může to rozhodit poměr elektrolytů ve vašem těle, což naruší rovnováhu tekutin v těle a může to ovlivnit činnost srdce. „Pokud jsou hodnoty hladin draslíku, vápníku nebo hořčíku velmi nízké, může to vyvolat arytmie neboli abnormální rytmy, které se mohou projevit jako vyšší srdeční frekvence,“ vysvětluje Pam R. Taub.

Související články

Štítná žláza je pomalá nebo naopak moc aktivní

Vaše štítná žláza, orgán ve tvaru motýla na krku, produkuje důležité hormony, které pomáhají tělu správně fungovat. Je odpovědná za všechny hormonální pochody v těle, které ovlivňují nejen metabolismus cukrů, tuků, ale taky zdraví srdce a kostí. Pokud štítná žláza nevytváří dostatek hormonů, znamená to, že máte hypotyreózu, která může způsobit nízkou srdeční frekvenci. Pokud je naopak nadměrně aktivní a pumpuje do těla nadbytek hormonů, máte hypertyreózu, která může zvýšit tepovou frekvenci. Pokud nevíte, jak na tom vaše štítná žláza je, nechte se otestovat u praktického lékaře.

Jak upravit tepovou frekvenci

Mezi primární metody, které můžete zkusit i sami, je snížit stres, změnit jídelníček, více se hýbat a odpustit si pár šálků kávy či energetických nápojů. „Pokud začnete cvičit, můžete očekávat, že snížíte svou klidovou srdeční frekvenci o jeden tep za minutu každý týden,“ radí kardiolog Steven Keteyian z Henry Ford Health. Svá doporučení zpracoval v publikaci Cardiac Rehabilitation z roku 2007. Vhodné je také omezit kouření a alkohol, protože obojí zvyšuje srdeční tep.

Zdroj: Vlasta.cz, webmd.com

Související články