Blanitý vak, ve kterém se ukládá a koncentruje žluč přitékající z jater, přiléhá ke spodní ploše jater. Mívá tvar hrušky a kapacitu asi 50 ml. Vnitřní povrch stěny je vystlán sliznicí, jež je uzpůsobena vstřebávání vody. To způsobuje, že v tomto orgánu je žluč až 10krát koncentrovanější, než jak byla vyprodukována v játrech.

Zdroj: Youtube

Laparoskopie vede

Operační odstranění žlučníku tzv. cholecystektomie je jedním z nejběžnějších chirurgických zákroků vůbec. Přesto je záležitostí relativně mladou. Lékaři se dlouho obávali, že úplné odnětí orgánu by mohlo mít fatální následky. Léčba tak spočívala pouze v otevření žlučníku, odstranění kamenů a uvolnění odtoku žluče, nicméně pacienti trpěli dál, protože se vytvářely kameny nové.

Německý lékař Carl Langenbuch tím byl natolik frustrovaný, že se rozhodl jednat. V roce 1882 provedl radikální operaci muži, který trpěl opakovanou tvorbou žlučových kamenů celých 16 let, čímž ho zcela vyléčil. Začalo být zřejmé, že odstranění žlučníku nejen pacienty nepoškodí, ale může je natrvalo zbavit problémů a bolestí. Otevřená cholecystektomie řezem v podžebří se stala zlatým standardem léčby na celé následující století. V roce 1987 pak odstartovala moderní éra miniinvazivní chirurgie: odstranění žlučníku pomocí speciálních nástrojů za kontroly laparoskopu.

„Dnes je laparoskopická cholecystektomie naprosto dominantním léčebným postupem při problémech se žlučovými kameny,“ vysvětluje MUDr. Marek Mráček, primář Chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. „Lze říci, že k tomuto způsobu provedení operace přistupujeme asi v 90 až 95 procentech případů. Pokud je nutné provést otevřenou operaci, pak jde vesměs o urgentní stavy jako proděravění žlučníku se zánětem pobřišnice nebo o pacienty po předchozích nitrobřišních operacích či opakovaných zánětech žlučníku, kdy v důsledku změněných anatomických poměrů a nepřehledného terénu hrozí poranění okolních orgánů, kterému se tímto snažíme předejít.“

Podobně hovoří i plk. doc. MUDr. Radek Pohnán, Ph.D., přednosta Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN Praha. „Přestože je obzvláště laparoskopická cholecystektomie považována za bezpečnou rutinní proceduru, tak se stále jedná o operační výkon, při kterém může dojít ke komplikacím, a proto vyžaduje zkušeného operatéra, který je schopen je vyřešit. Situaci můžou výrazně ztížit předchozí záněty a operace v dutině břišní a pokročilý zánět vlastního žlučníku. V těchto případech je někdy nutné převést původně zamýšlenou laparoskopickou operaci na otevřený výkon. Ten se využívá i k řešení pokročilých nádorů žlučníku.“

Zničení kamenů nepomůže

Nejčastější indikací k odstranění žlučníku je přítomnost kamenů, odborně zvaných konkrementy. Jde o onemocnění velmi rozšířené, téměř každý třetí člověk má ve žlučníku kameny. Ne všichni o tom však vědí, ne každému způsobují problémy, občas se prokážou náhodně při ultrazvukovém vyšetření břicha z jiného důvodu. Pokud však o sobě vědět dají, pak obvykle velmi důrazně.

„Klasická žlučníková kolika mívá podobu kruté křečovité bolesti pod pravými žebry vystřelující do zad, pacient je schvácený, zvrací bez úlevy. Trvá-li záchvat několik hodin, přechází v zánět. Bolest je poté stálá a přidává se zvýšená teplota,“ popisuje příznaky MUDr. Marek Mráček. Onemocnění se ale může projevovat i tzv. dyspeptickou formou, kdy chybějí typické koliky, nicméně pacienti si stěžují na nejrůznější zažívací potíže.

Přírodní cestou

„O žlučníku se říká, že je ‚tiskovým mluvčím‘ jater,“ připomíná odbornice na přírodní léčbu Aneta Benediktová. „Pokud dobře funguje žlučník, fungují dobře i játra, a naopak. Žlučník má společný vývod do dvanáctníku se slinivkou, takže tyto dva orgány jsou napřímo propojeny a ovlivňují se nejenom ve zdraví, ale i v nemoci,“ objasňuje s tím, že žlučník ale nepůsobí jen na trávení, nýbrž má zásadní vliv na kvalitu kloubů a kloubních pouzder. „Zajímavostí je, že pod pravou lopatkou se nachází bod, který přímo souvisí se žlučníkem. Pokud trpíte chronickým bolestmi v této oblasti, vězte, že vám je může způsobovat dysfunkční žlučník, přestože nemáte žlučníkové koliky,“ dodává.

Pokud vás zatím žlučníkové kameny nedohnaly k radikálnější léčbě, můžete zkusit i metody, které doporučuje přírodní či tradiční čínská medicína. Aneta Benediktová radí například jarní očistné kúry prováděné nejlépe v době ubývajícího Měsíce. „Můžeme v tomto období zařadit lehký jednodenní půst, kdy v průběhu dne pijeme jen zeleninové šťávy nejlépe z červené řepy a kořenové zeleniny. Dvakrát až třikrát za den sníme malou hrst ořechů nebo uvařené rýže natural. V daném období nezapomeneme na dostatečný přísun tekutin,“ popisuje.

Březen je, jak říká, zase ideální na uvolnění kamínků a písku ze žlučníku, a to metodou očisty karlovarskou solí. „Jde o roky prověřenou a bezpečnou metodu sestavenou lázeňským lékařem,“ upřesňuje.

Kdy operovat?

Rozhodnutí, zda operovat, je vcelku jednoduché v případě tzv. symptomatické cholelitiázy, tedy v situaci, kdy kameny způsobují problémy. Člověk je pak vděčný za rychlé řešení. Co však dělat, když je sice ve žlučníku jeden či více kamenů, ale žádné problémy nezpůsobují? V praxi se podle lékaře Marka Mráčka zvažuje zejména věk pacienta.

„Pokud jde o mladšího člověka, operaci spíše doporučujeme, protože existuje vysoká pravděpodobnost, že se v průběhu let nějaké potíže dostaví, navíc takový pacient zvládne operaci většinou bez jakýchkoliv problémů,“ líčí. „U seniorů naopak přihlížíme k častým přidruženým interním onemocněním, a tedy možným rizikům spojeným s celkovou anestezií.“

Roli hrají i další faktory. „Zjišťujeme, zda je přítomna cholecystitida čili zánět žlučníku. Kombinace chronického zánětu a kamene, byť bezpříznakového, by raději měla být řešena operativně, neboť u části takových pacientů je zvýšené riziko vzniku rakoviny žlučníku,“ míní lékař, který během své dlouholeté praxe vyoperoval tisíce žlučových kamenů.

Před sebou má zrovna zkumavku s malými, temně černými konkrementy. Na můj údiv, proč nejsou žluté, vysvětluje, že rozeznáváme tři druhy. Ty černé zrovna tak časté nejsou. „Obsahují bilirubin a vyskytují se třeba u pacientů s jaterní cirhózou nebo chudokrevností způsobenou zvýšeným rozpadem červených krvinek,“ vysvětluje. „Pak máme typické žluté kameny, kde základní složku tvoří cholesterol, a které vznikají vysrážením krystalů cholesterolu ve žlučové emulzi při změně jejího chemismu. Nejčastější jsou však kameny smíšené, tedy mají od každého něco.“ Na obrázcích, jež lékař ukazuje, připomínají konkrementy docela pohlednou barevnou mozaiku. Není divu, že někteří chirurgové si je s potěšením fotí do svých „sbírek“. Jisté však je, že ať už jsou sebekrásnější, dokážou způsobit jednu z nejhorších bolestí vůbec a mnozí jsou šťastní za odstranění žlučníku, byť by to znamenalo, že už si do smrti nedají pečenou kachnu.

ZDROJ: časopis Květy mojelekarna.cz/o-projektu-moje-lekarna/magazin-mojelekarna/magaziny-2015/magazin-mojelekarna-11-12-2015/onemocneni-zlucniku-a-zlucovych-cest.html anetabenediktova.cz/zlucnik-tiskovy-mluvci-jater/