Přestože se už od roku 2018 mluví o zrušení střídání dvou časů, europoslanci se pořád nedokázali dohodnout. Vypadá to, že střídání časů s námi bude minimálně do roku 2026. Bohužel. Posun o hodinu zpět teď na konci října může zhoršit depresivní pocity a ovlivnit duševní zdraví. „Zdá se, že kvůli střídání času přibývá depresí, úzkostí, a dokonce sebevražedných myšlenek,“ říká psychiatr David Merrill. Na druhou stranu ale odborníci zároveň tvrdí, že přechod na letní čas je na naši psychiku ještě náročnější.
Jak střídání času ovlivňuje naši psychiku
Narušuje se spánkový rytmus
Výzkumy naznačují, že střídání času narušuje náš cirkadiánní rytmus. Jde o přirozené biologické rytmy našeho těla a představit si je můžete jako vnitřní hodinky, které řídí správné načasování různých procesů v těle – mimo jiné i střídání bdění a spánku. Tenhle rytmus pracuje zhruba ve 24hodinových cyklech a reaguje na střídání denního světla a tmy. Jakékoli narušení může způsobit zdravotní problémy. „I pouhé jednohodinové narušení našeho spánkového rytmu může významně ovlivnit naši náladu nebo zvýšit úzkost,“ říká psychiatr David Merrill.
Méně slunečního svitu
Letní, nebo zimní? Podle odborníků je přechod na zimní čas přirozenější, takže méně škodlivý. V případě letního času si ale užíváme delšího světla, v případě zimního slunce zapadá, když jdeme domů z práce, takže si ho moc neužijeme. To samozřejmě zvyšuje psychickou nepohodu. Střídání času může zhoršit nebo vyvolat sezonní afektivní poruchu. Ztráta odpoledního slunečního světla taky zkracuje dobu, kterou lidi tráví venku. Některé studie naznačují, že trávení času venku pozitivně ovlivňuje mozek. Navíc když budete trávit více času uvnitř, budete taky více sedaví.
Vliv na soustředěnost řidičů
Posun ručičky o hodinu vpřed nebo o hodinu vzad má podle odborníků i negativní vliv na dopravu, konkrétně na řidiče. Ti jsou méně výkonní a ostražití, protože mají „rozhozené“ vnitřní hodiny. Výkonnost řidičů prý klesá až na úroveň řidičů pod vlivem alkoholu. Po změně času podle průzkumů dochází k nárůstu smrtelných nehod o 6 procent.
Riziko pro srdce a mozek
Posunutí ručičky o hodinu dopředu je v případě srdečních příhod a komplikací mnohem horší než posunutí o hodinu zpět. Přesto existují důkazy, že střídání času má vliv na kardiovaskulární systém, a to především proto, že dochází ke spánkové deprivaci. Pozor bychom si měli dávat hlavně v pondělí, následující den po změně času. „Změna času je spojená nejen se zvýšeným rizikem poruch nálady, ale taky se zvýšenou produkcí zánětlivých markerů v reakci na stres,“ říká odborník na spánek Adam Spira.