Ačkoli přemíra alkoholu játrům škodí, lékaři daleko častěji řeší takzvané nealkoholické ztučnění jater. Nemoc s dlouhým názvem přímo souvisí s tím, že jíme více energie, než kolik jí vydáme, a ohrožuje tak především lidi s nadváhou či obezitou.

Ohroženi jsou také diabetici. Kvůli ztučnění mohou játra časem ztvrdnout a může se vyvinout i obávaná cirhóza, stoupá také riziko rakoviny. Stav lze zvrátit dietou a dostatkem pohybu.

VIDEO: Jaká bylina vám vyčistí játra? Podívejte se na video!

Zdroj: Youtube

Cukr na indexu

Játra dále ničí i vysoký příjem cukru, o kterém lidé soudí, že přímo likviduje jen zubní sklovinu. Když člověk jí příliš mnoho rafinovaného cukru a jídel slazených fruktózou, vede to k hromadění tuku v játrech.

Existují dokonce studie, podle nichž škodí cukr játrům stejně jako alkohol, a to i když člověk nemá kila navíc. Více například v této odborné práci.

Kvůli obsahu cukru jsou pro játra dost nevhodné sladké limonády a džusy – jejich popíjení rovněž zvyšuje pravděpodobnost, že člověk bude mít co do činění s nealkoholickým ztučněním jater, hlavně zřejmě proto, že se stravuje celkově nezdravě – více zde.

Kolik alkoholu škodí

Pokud jde o alkohol, pro největší vnitřní orgán lidského těla je nebezpečné menší množství, než se všeobecně soudí. Poškození jater kvůli pití se rozhodně netýká jen lidí, kteří se opíjejí denně či jsou na alkoholu závislí.

Vadí cokoli, co přesahuje jednu sklenku denně pro ženy a dvě pro muže, zjednodušeně řečeno. Pozor, mluvíme o játrech, pokud jde o celkové zdraví a zvyšování rizika rakoviny jiných orgánů, je nejlepší nepít žádný alkohol.

Játrům může ublížit i něco, co máme tendenci považovat za zcela přírodní, a tudíž bezpečné. Konkrétně některé bylinné přípravky, například nápoje s bylinou zvanou kava kava neboli pepřovník.

Ve vyšších dávkách může poškodit játra. Stejně jako například plísně v bylinných čajích pochybné provenience.

Pozor na vitaminy a paracetamol

Občas se lékaři setkávají i s poškozením jater kvůli nadbytku vitaminu A, který je ideální získávat přímo ze stravy. Rizikem jsou v tomto směru například různé multivitaminové přípravky obsahující i látky, které pravděpodobně nepotřebujete.

A zcela výjimečné nejsou bohužel ani případy poškození jater volně prodejnými léky na banální potíže, konkrétně těmi s obsahem paracetamolu. Nebezpečná dávka je poměrně nízká, lidé však někdy z neznalosti kombinují například pilulky a horké nápoje se stejnou účinnou látkou.

Játra mají velkou regenerační schopnost, ale některé případy lékového poškození je možné řešit pouze transplantací.

Vyšetření jater

„S ohledem na to, jak moc jsou játra současným životním stylem zatěžována, je pro předejití rozvoje onemocnění ideální absolvovat jejich preventivní vyšetření každý rok. Test, při kterém se zkoumá hladina jaterních enzymů ALT, AST, GGT a bilirubinu, však není standardní součástí preventivních prohlídek, doporučuje lékařka Kateřina Pinterová.

Doporučení na vyšetření může předepsat praktik, ale člověk si na něj může zajít i sám do některé z odběrových laboratoří, některé umožňují i on-line objednání. Testy stojí kolem dvou stovek.

Zdroj: vlasta.cz, mayoclinic.org, webmd.com, healthline.com

Související články