Žvýkačky rychle zlepší chuť v ústech, osvěží dech a zvýší produkci slin, které neutralizují kyselost v ústech. Časté žvýkání však přetěžuje čelistní kloub a nadměrně jej opotřebovává. Může mít na svědomí i sedření zubů na žvýkacích ploškách a na hranách. Lidské zuby nejsou uzpůsobeny pro stálé žvýkání. Pokud rychle potřebujete zlepšit chuť v ústech, dejte si žvýkačku bez cukru, ale po chvíli ji vyplivněte. Žvýkačka představuje jen krátkodobé řešení...
Vyplázněte jazyk
Jazyk je zrcadlem zdravotního stavu, neboť jeho vzhled a barva odrážejí mnohé nemoci vnitřních orgánů. To je důvod, proč vás ORL lékař může poslat k imunologovi, gastroenterologovi, hematologovi nebo k zubnímu lékaři. Pokud se však skrývá problém přímo v ústech, nejčastěji je to v povlaku na jazyku nebo v mezizubních prostorách. Vašimi zbraněmi jsou škrabka na jazyk, zubní a mezizubní kartáček.
Ústa potřebují detox, když:
Ústa potřebují detox, když:
- máte na jazyku bílý povlak
- ustavičně vás trápí žízeň
- dělají se vám afty
- zapáchá vám z úst
- máte zanícené dásně
- svědí vás podnebí
- kouříte
- máte minimálně jednu amalgámovou plombu
- máte vyšší kazovost zubů – jste u zubaře třikrát za rok
- jíte spoustu sladkostí
- pijete kávu nebo černý čaj
Chce to měkký kartáček
Zubní pastu nepotřebujete, pokud máte kvalitní kartáček. Čím hustěji má vlákna, tím je efektnější v narušování povlaku, který je zdrojem všech problémů. Pasta je jen deodorant, fluor obsahují i vaše sliny, a pokud odstraníte povlak, dostane se minerál ke sklovině. Pokud tedy netrpíte extrémní kazovostí zubů a fluor vám nenařídil zubní lékař, nejdůležitější je pro vás kartáček. „Zuby bychom si měli čistit alespoň 2 minuty, a to jak večer, tak ráno. Čas by měl být také rovnoměrně rozdělen na všechny části našich zubů – stejnou péči věnujte nejen předním, ale i zadním zubům, nezapomínejte na kvalitní vyčištění zadní strany zubů a na plošky, kterými koušete. I zde se totiž usazuje zubní plak, který se při nesprávném čištění může proměňovat v zubní kámen a ovlivnit tak zdraví našich dásní i těla,“ doporučuje dentální hygienistka Simona Straková Dis. Jednou za tři měsíce je přirozené kartáček vyměnit, ale po novém sáhněte i po každé nemoci horních cest dýchacích. Díky kartáčku se může nemoc vrátit, bakterie se v ní totiž drží.
Vyměňte manuální za elektrický
U nás jsou stále nejpoužívanější manuální zubní kartáčky. „Ty ale většina z nás volí zbytečně moc měkké, což vede k tomu, že si ve výsledku čistíme zuby spíše pevnou částí kartáčku než vlákny, která se mají o naše zuby primárně starat. Ani technika čištění není vždy optimální a řada z nás na kartáček vyvíjí příliš velký tlak, což odnáší především dásně a zubní sklovina,“ říká Simona Straková. Řešením může být akumulátorový kartáček, který je možné přednastavit na různé úrovně čištění, většina těchto kartáčků dokáže 5 000 až 30 000 pohybů za minutu. Použití je velmi jednoduché - stačí nanést zubní pastu na kartáčkovou hlavu a držet kartáček v úhlu 45° a čistit jeden zub za druhým.
Zbavte se kamene
Zubní kartáček odstraní povlak pouze ze tří plošek: ze žvýkací části, z plochy od tváře a od jazyka. Do prostor, kde se dva zuby dotýkají, nedosáhne. V tomto místě však vzniká nejvíce kazů a začíná tam i nejvíce problémů, proto potřebujete mezizubní kartáček nebo nit. Mezizubní kartáčky se vyrábějí v několika velikostech a s jejich výběrem by vám měla pomoci dentální hygienistka nebo zubař. Před prvním čištěním si dejte odstranit zubní kámen, neboť ten jí brání při odstraňování povlaku. Škrabkou na jazyk si na konci čištění zubů jednoduše jen stáhnete povlak z jazyka.
Máte málo slin?
Množství slin obyčejně závisí na tom, kolik tekutin vypijete. Dýcháte-li nosem, může být důvodem suchých úst snížená tvorba slin, vysušování sliznice vlivem ústních vod či kloktadel s obsahem alkoholu nebo léky na odvodnění.
Nezmizel?
Pokud se vám nepodařilo zbavit povlaku na jazyku detoxem ústní dutiny, problém bude jinde. Bílý povlak upozorňuje na nesprávnou činnost střev a žaludku, je-li žlutý, volá o pomoc žlučník. Podle toho, kde na jazyku se vám dělají fleky, vřídky a praskliny, zjistíte, který orgán má problém.
- Po stranách: játra a žlučník
- Na špičce: srdce
- Centimetrový pás od špičky: plíce
- Střed: slezina a žaludek
- Kořen: ledviny a močový měchýř
3 týdny pro detox ústní dutiny
3 týdny pro detox ústní dutiny
1. týden:
- Každé ráno a večer si uvařte řepíkový odvar a vyplachujte jím ústa. Pomůže vám zbavit se drobných zánětů.
- Vynechejte kávu, ovocné čaje a ochucené minerálky.
- Do 5 minut po jídle vypláchněte ústa čistou vodou.
- Po 20 minutách po jídle si vyčistěte zuby kartáčkem, mezizubním kartáčkem a škrabkou na jazyk.
- Během dne vypijte alespoň dva litry vody.
- Nekuřte!
2. a 3. týden:
- Než se ráno napijete či něco sníte, dejte si do úst půl lžičky kokosového oleje. Nepolykejte ho, ale omílejte na jazyku. Vydržte 20 minut, to je čas, než ústy projde celý krevní oběh. Olej vyplivněte do koše, ne do odtoku, protože opětovně ztuhne. Potom si důkladně omyjte zuby kartáčkem a vypláchněte ústa. Používejte pouze kokosový panenský olej, všechny ostatní vám obarví zuby žlutě! Olej nejen vybělí zuby, ale vytáhne z úst všechny nečistoty, proto jej vyplivněte.
- Pijte pouze čistou vodu.
- Do 5 minut po jídle vypláchněte ústa čistou vodou.
- Po 20 minutách po jídle si vyčistěte zuby kartáčkem, mezizubním kartáčkem a škrabkou na jazyk.
- Nekuřte!
Zdroj: www.vlasta.cz Oralb, Youtube.com