Znáte filmovou pohádku Anděl Páně?

Zdroj: Youtube

Filmová pohádka na motivy vyprávění Boženy Němcové Anděl Páně byla poprvé uvedena v roce 2005. A její uvedení vzbudilo právem velký ohlas. Podle scénáře Lucie Konášové natočil režisér Jiří Strach kouzelnou pohádkovou klasiku s vánoční tématikou, která kromě výborných hereckých výkonů a spousty zvučných hereckých jmen přinesla i trochu jiný úhel pohledu na vánoční svátky. Moderní pohádku si oblíbily nejen děti, ale také dospělí.

Ježíšek je rozpustilý

Pojďme si v kostce přiblížit, o co se vlastně v pohádce jedná. Na nebesích je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl se tu pořád plete někomu pod nohy – Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté.

Tak to Petronel trochu přepísk!

Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol – zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne kárat samotného Pána Boha, trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil alespoň jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu.

Jako žebrák cestuje světem

Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví jen zábavou. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Zdá se, že jedinou dobrou duší v širém okolí je půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová). Jenže právě ji má kvůli zbrklému zásahu Petronela stihnout krutý trest…

A dál už se raději podívejte sami, o Vánocích jistě poběží v televizi jak Anděl Páně, tak i jeho pokračování.

Zdroj: www.vlasta.cz

Související články