Schválně, používáte po každém čištění ještě pleťovou vodu neboli tonik, tonikum? Myslím, že kladných odpovědí bych nasbírala pár. Pořád je lahvička s bezbarvou tekutinou v našich kosmetických rituálech opomíjená. Je to škoda, protože právě tonik dotáhne proces k dokonalosti a ponechá tvář svěží a příjemně vypnutou. Nanáší se na vatový tampon a odstraní poslední zbytky nečistot, ať už to je stopa voděodolného make-upu nebo smogu smíchaného s kožním mazem. Pravidelným používáním přispíváte pokožce k rovnováze. Finální dotek zklidňuje, pomáhá krotit nadměrné maštění i naopak vysušování. Specialisté podporují regeneraci a tím omlazování, ať už potřebujete tvář jenom projasnit, nebo zabojovat proti pigmentovým skvrnám a vráskám.

Tip:

Tampon namočte celý, ať tvář nedrhnete nasucho.

Jedním z důvodů, proč vás čištění pleti otravuje, může být špatně vybraný odličovač. Profesionální kosmetičky radí řídit se tím, co vám nadělila příroda. Vybírejte podle typu pleti.
Na mastnější tvář se hodí gely, protože mají silnější složení, které pronikne i do pórů. Složení mírně vysušuje, což vrací pleti rovnováhu.

Pro normální a smíšenou pokožku vyberte gel nebo micelární vodu. Ale snese všechny typy přípravků. Suchá tvář ocení pleťové mléko, také čisticí oplachovací krémy a pěny. Krémové složení neobsahuje pěnící složky, jeho dotek je jemnější, navíc se do něj dají přidat prospěšné hydratační či výživné složky, a tím už při čištění o tvář pečovat.

Ráno

Kromě zbytků líčení, když se na to večer vykašleme, se probouzíme s povlakem vyloučených toxinů, nečistot a mazu na povrchu pokožky. Po ránu je příjemné v rámci sprchování použít čisticí pěnu. Nebo opláchnutí tváře vodou korunovat pleťovou vodou.

Teplota vody

Pro oplachování obličeje při čištění namíchejte vždy vlažnou vodu. Studená osvěží, ale neplatí na mastnotu a ani dostatečně neaktivuje látky použité čisticí kosmetiky. Horká sice budí dojem, že z tváře zmizí opravdu všechno, ale naruší i přirozenou ochrannou bariéru na povrchu pokožky. To se často projeví podrážděním a zarudnutím hned po akci, ale také pozdějšími záněty a přecitlivělostí pleti.

Fandíme přírodě

 Možná už jste ekologické odličovací tamponky v drogerii zahlédly, ale nevěděly si s nimi rady. Dají se používat opakovaně, a tak šetří přírodu a peněženku.

Jak na to

  • V balení bývá více kusů, protože podle síly make-upu nebo znečištění pleti možná jeden nebude stačit.
  • Tamponky se vyrábějí z mikrovlákna, které má ověřené dobré čisticí schopnosti samo o sobě. Proto stačí pro odličování kombinace s micelární vodou. Nalijte jí na tampon dostatek, aby se dokonale nasákl a přebytek vyždímejte prsty.
  • Pokud však chcete použít oblíbený gel nebo mléko, před nanesením tampon namočte vodou.
  • Při odličování očí tampon přiložte na zavřené víčko, napočítejte do deseti, potom make-up odstraňte krouživým pohybem. Podobně zamiřte na neslíbatelnou rtěnku.
  • Zkontrolujte stav tamponku, pokud bude po odličování líčidel příliš fuj, na čištění tváře vezměte nový. Opět pracujte jemnými kroužky a nezapomeňte na krk a dekolt

Údržba

Po každém použití vyperte odličovací tampon v ruce vlažnou vodou s trochou mýdla a pověste či položte tak, aby mohl do dalšího použití uschnout. Jednou týdně přihoďte do pračky s oblečením, ideálně 5 k programu bez aviváže. Aby se tampony v pračce neztratily, použijte prací sáček na ochranu prádla. Výrobci slibují průměrnou výdrž tamponku kolem 1000 použití.

Oční mistr

Některá odličovadla mají univerzální účinek a zvládnou i oční očistu, především, pokud se nelíčíte. Řasenka, obzvlášť voděodolná, ale může vzdorovat. Nebo citlivější oči často pálí. Když jsou po odlíčení jako králičí a řežou, je to první signál investovat do očního specialisty. Druhý signál: na tamponku zůstává nejen barva, ale také vytrhané řasy. Třetí: ráno máte zbytky špatně odlíčené řasenky pod očima.

Jak si správně odličovat oči

Náročná pokožka

Do skupiny s tímto označením patří přirozeně suchá pleť a zralá pokožka (40+). Ovšem také sezonně například normální pokožka, která při čištění obvyklou péčí najednou protestuje.

Projevy

  • Už jenom pomyšlení na nutnou očistu vás děsí.
  • Při čištění pokožka pálí.
  • Na první pokus není snadné odstranit líčení.
  • Po odlíčení je tvář napnutá nebo svědí.
  • Nepříjemný pocit pokračuje i po nanesení krému.

Řešení

Čisticí pleťový olej, který ničí jenom nečistoty, ale nenarušuje povrch pokožky ani ji nevysušuje. Podle typu se používá na vlhký tampon nebo se nanáší na tvář a smývá vodou. Často hydratuje a vyživuje pokožku natolik, že není nutné používat noční krém.

Dávkování

Při používání odličovadel trochu přidejte. Tampony mají nečistoty stírat, nikoli odírat. Použijte dostatečné množství micelárních vod i pleťových mlék, aby se při doteku pokožka nevytahovala. Kromě podráždění tím urychlujete stárnutí.

Suchá novinka

Pro vyznavačky dokonalého odličování vznikly sady, které tvoří návykové rituály. Doplňují se nejen při očistě, ale také kombinací pečujících látek. Hitem domácího odličování je suché čištění. Trochu matoucí název, protože bez vody se neobejde. Funguje tak, že si v dlaních rozetřete čisticí gel či pěnu a prohřejete teplem dlaní. Pak bohatě nanesete na tvář a krk. Necháte minutu působit, aby aktivní látky mohly rozpustit nečistoty. Potom si ruce navlhčíte a pokožku s odličovadlem promasírujete. Opláchnete vlažnou vodou.

Mastná pokožka

Pořádně vydrhnout mýdlem a odmastit pleťovou vodou… Ještě nedávno to patřilo k drsným praktikám, které měly problematické pleti vrátit rovnováhu. Buďte moderní a šetrní. Gely volte hloubkově čisticí a antibakteriální, ale bez mýdla. Nebo nasaďte přírodní složky, například gel s obsahem uhlí.

Tip:

Při přechodu z klasické kosmetiky na přírodní si může pokožka pár dní zvykat a být trochu sušší. Obvykle to odezní za 7–10 dní.

Vyšlo ve Vlastě 15. 3. 2023.