Retro z Vlasty - Iva Hüttnerová: Chalupa je moje soukromá psychiatrická léčebna

Jitka Musilová | 16. 12. 2022

Herečka, výtvarnice a spisovatelka Iva Hüttnerová slaví 74 let. To byste jí asi nehádali… Možná je to pozitivním přístupem k životu. Iva v roce 1996 odpověděla šéfredaktorce Vlasty Marii Formáčkové na pár velmi jednoduchých otázek a my vám tento krátký rozhovor chceme u příležitosti jejích sobotních narozenin zprostředkovat.

Zdroj: Youtube

Nejsem problematická – mám kamarádky, říká Iva Hüttnerová, se kterou kamarádit se musí být radost. Je totiž sympatická, zábavná, zve své přátele na výstavy svých obrázků, na divadelní představení, ve kterých hraje. A aby vám to nebylo líto, že se s ní osobně neznáte, pojďte s námi na krátkou návštěvu.

Jestli jsem feministka?

Nejsem, naopak docela ochotně respektuji mužskou sílu a autoritu, ale musí být skutečná. Jsem ráda, že jsem ženská, a neměnila bych. A to jsem nikdy nebyla krásná ženská - to pak musí být život! Samozřejmě potřebuji, aby mi manžel pomáhal, ale to snad je spíš problém kamarádství ve vztahu než feminismu. Celý život se snažím vydělat si svoje peníze. Je pěkné, když mi manžel koupí třeba voňavku, ale musím vědět, že bych si ji mohla koupit i sama. To mi dává jistotu, svobodu a dobrý pocit.

Japonský bramborový salát nebo finský? Tradice bramborového salátu vás překvapí
Cestování

Japonský bramborový salát nebo finský? Tradice bramborového salátu vás překvapí

Jestli bych chtěla být političkou?

Ne, myslím, že na to nemám ten správný talent. Ale samozřejmě chci, aby v politice pracovalo co nejvíc moudrých a praktických žen. Jenže ty správné mají většinou rodinu, děti, zajímavé povolání a nemají prostě čas. Bohužel se mi zdá, že do politiky teď vstupují hlavně ženy, které mají s ,,ženskostí" pramálo společného. Tyhle ,,bojovnice" pak mluví za nás všechny šmahem a to mě štve.

Co si myslím o manželství?

Je o něm tolik citátů a vtipů, že nic nového neřeknu. Hezké manželství je asi jedna z nejúžasnějších věcí. Pořád se dívám kolem sebe, kolik lidí může s jistotou říct, že se mu manželství povedlo? Dívám se na staré manžele na procházce, jak jdou ruku v ruce, a říkám si, co mají asi za sebou, co všechno museli vydržet a ustát. Je to pěkné, s někým zestárnout. Manželství je velmi problematická instituce a znám dost lidí, kteří i bez ní prožili plnohodnotný život. Je fakt, že v okamžiku, kdy jsou děti, nikdo nic lepšího nevymyslel.

Jaký je můj muž?

Má úplně jinou profesi než já, ale malování a divadlo má rád a mě snad taky. Má vkus, je s ním legrace a hlavně - je bezvadný táta. Občas je nesnesitelný, ale to já taky.

Václav Neužil vzpomíná na film Zátopek: Přípravy trvaly 5 let, málem to neklaplo
Příběhy

Václav Neužil vzpomíná na film Zátopek: Přípravy trvaly 5 let, málem to neklaplo

Jaké jsou moje děti?

Mám třiadvacetiletého syna Matouše a dvanáctiletou Klárku. Matouš už ze mě udělal babičku, takže mám i senzačního vnuka Adama. Klára je na prahu problematických let a po zkušenostech s Matoušem s hrůzou čekám, co všechno budu muset vydržet. Samozřejmě jsem měla a mám sny, co by mohly moje děti dělat či umět (většinou to, co jsem chtěla umět já a nedokázala jsem to), ale v podstatě budu šťastná, když z nich vyrostou slušný lidi v tom obyčejném smyslu slova.

Jestli mám přítelkyně?

Mít přítelkyni, kamarádku na pokecání, je rozkoš, kterou žádný chlap nenahradí. Mám několik kamarádek, s kterými řešíme drobné stížnosti na partnery, ale vlastně spolu můžeme mluvit o čemkoliv. Stejně tak mám přátele i muže a nemyslím, že přátelství mezi mužem a ženou nejde. V některé ze svých knížek MUDr. Plzák varuje pány před ženami, které nemají žádnou kamarádku. Takové prý jsou problematické a těžko se s nimi žije. Tak v tomhle směru rozhodně problematická nejsem.

Kvíz: Ďábel nosí Pradu. Otestujte se, jak dobře film znáte
Cestování

Kvíz: Ďábel nosí Pradu. Otestujte se, jak dobře film znáte

Zda mám i zlozvyky?

Snad jich moc nemám, ale jeden parádní ano - cigarety. A protože všechno dělám naplno a poctivě, stejně tak i kouřím. Zároveň nesnáším, když je někde nahuleno, takže nepřetržitě větrám i v mrazu a kvůli špatnému svědomí jsem koupila pračku vzduchu. Moc bych chtěla dokázat přestat - jednou jsem to vydržela celé dopoledne.

Co je pro mě radostí?

Moje rodina, moji přátelé, moje práce - ať je to divadlo, či malování. Obojí mě pořád baví, dokonce čím dál víc. Ráda chodím mezi lidi do divadla a stejně šťastná jsem v klidu a samotě u malování. Mám radost, když si koupím něco na sebe a vejdu se do toho, mám radost z pěkného parfému, ze stříbrného šperku - vůbec mě baví nakupování. Ráda dávám dárky, ráda cestuji a jím - třeba smažený řízek. Ale těch věcí, co nemám ráda, je taky hodně, to si nechám na jindy. Velkou radostí je pro mě naše chalupa, kterou jsme si pořídili na ,,stáří". Tam dřu a pěstuji, co se dá, a je to moje soukromá psychiatrická léčebna, kde si i odpočinu.

Zdroj: časopis Vlasta 1996

Retro z Vlasty Eva Olmerová: Nabídka od Elly Fitzgerald, i popáleniny od cigaret
Příběhy

Retro z Vlasty Eva Olmerová: Nabídka od Elly Fitzgerald, i popáleniny od cigaret

RETRO KVÍZ: Nejen pivo nebo traktor. Jak dobře znáte tradiční české značky?
Cestování

RETRO KVÍZ: Nejen pivo nebo traktor. Jak dobře znáte tradiční české značky?

Retro z Vlasty- Jitka Asterová: Všichni herci jsou jako mucholapky
Rozhovory

Retro z Vlasty- Jitka Asterová: Všichni herci jsou jako mucholapky

Tagy divadlo Iva Hüttnerová manželé manželství