Tajemství Marka Vašuta: Proč nesnáší léto? V žilách mu koluje severská krev

Petra Šmídová | 14. 6. 2022

První filmovou roli Marek Vašut získal v pouhých pěti letech. Z rolí dětských neřádů následně přešel k drsňákům typu boxera Vildy ve snímku Pěsti ve tmě, aby si nakonec divácká srdce získal jako neodolatelný svůdník Pažout z Románu pro ženy. Spíše než za herce se však považuje za řemeslníka. Kromě herectví také dabuje, moderuje, maluje, fotografuje a píše básně, což mu prý pomáhá při zvládání dlouhodobých depresí. Obzvlášť teď v létě, které příliš nemusí. V žilách mu totiž koluje severská krev.

Teploty kolem třicítky a vedra na padnutí rozhodně nejsou něco, na co by se Marek Vašut celý rok těšil. Ba naopak. Léto musí dle svých slov trochu přetrpět. "Mám rád teploty do pětadvaceti stupňů a lehký vítr. A úplně nejšťastnější jsem v zimě. Jsem holt Viking, což vím z analýzy DNA," prozradil herec s tím, že je také vášnivý lyžař a nejvíce miluje pohled na třpytící se sníh na slunci.

Kuriózní spoření. Jak ušetřit majlant na kávičkách, ředkvičkách a benzínu
Jak ušetřit

Kuriózní spoření. Jak ušetřit majlant na kávičkách, ředkvičkách a benzínu

Po svých předcích zjevně zdědil i vzhled drsňáka, čehož náležitě využívají filmaři a divadelní producenti. Na typ záporňáka ho prý kdysi přijali i do Národního divadla, kde po ročním působení ve Státním divadle v Brně strávil sedm sezon.

V devadesátých letech Marek Vašut dostal stipendium a rok studoval v Americe na herecké škole v New Yorku. Na živobytí si za oceánem přivydělával jako číšník. Kromě herectví se věnoval také studiu cizích jazyků - mimo angličtiny, francouzštiny, slovenštiny a ruštiny se dnes domluví také německy, italsky, španělsky či polsky. Své zkušenosti a znalosti jazyků jako jeden z mála českých herců bohatě uplatňuje v zahraničních filmech. Na kontě jich má už téměř stovku. V trháku Mission: Impossible si zahrál po boku Toma Cruise, vedle Anthonyho Hopkinse se objevil v České spojce a vidět jsme ho mohli také v Lize výjimečných, v seriálu Děti planety Duna, ve Van Helsingovi anebo třeba coby Vršovce v americké Kněžně Libuši. Hrát v jiné než rodné řeči ho baví a nevadí mu prý ani menší role. Možná i proto se sám nepovažuje ani tak za herce, jako spíš za řemeslníka.

Pomoc, asi shořím! 9 tipů, jak zvládat léto s menopauzou
Zdraví

Pomoc, asi shořím! 9 tipů, jak zvládat léto s menopauzou

Dvaašedesátiletý Vašut je aktivní i v jiných uměleckých směrech. Píše básně, maluje, fotografuje, vytváří abstraktní fotoobrazy nebo moderuje odborné konference. V minulosti si vyzkoušel dokonce i profesi podnikatele či tvůrce nejrůznějších reklamních spotů, do nichž promítl svůj neobyčejný smysl pro humor. I přes to, že je velký vtipálek, ovšem přiznává, že ho sem tam přepadají deprese. Dle vlastních slov je zkrátka „depresák, který se rád směje“.

Zdroj: FTV Prima ČTK

Krev v moči nepodceňujte. Může být příznakem smrtelné nemoci
Zdraví

Krev v moči nepodceňujte. Může být příznakem smrtelné nemoci

Tagy Amerika Anthony Hopkins Česká tisková kancelář FTV Prima herec léto Marek Vašut Národní divadlo Brno New York Tom Cruise