1. Oblékejte se ve vrstvách
Letošní léto má být podle meteorologů horké. Buďte proto raději připraveny na cokoli, od chladné klimatizace až po rozpálené auto, a oblečte si několik lehkých vrstev. Začněte tílkem a navrch přidejte lehkou halenku nebo bavlněný svetr na knoflíky. Vyhněte se pulovrům, které se ve spěchu, při řízení nebo uprostřed důležité schůzky obtížně svlékají.
2. Mějte po ruce chlazenou vodu
Nával horka spolehlivě zažene doušek ledové vody. Mějte proto po ruce několik znovu naplnitelných lahví se širokým hrdlem, které napustíte vodou s ledem, a uložíte je do mrazáku. Když se jedna z nich začne zahřívat, vyměňte ji za ledovou náhradu.
3. Pozor na pikantní jídla
Konzumace pálivých jídel zvedá tělesnou teplotu. Návaly horka tudíž způsobuje například i oblíbená pikantní omáčka sriracha. Vyhněte se jí a to pro jistotu až do podzimu. Pokud horko nepolevuje, omezte také kofein.
4. Omezte alkohol
Zahřívat může v létě i alkohol. Ovšem nebojte – nemusíte vynechávat lahodná mojita a margarity jen proto, že je venku parno. Objednejte si nealkoholickou verzi a bavte se bez návalů.
5. Ochlaďte se studenými potravinami
Teplé pokrmy mohou intenzitu návalů zvyšovat. V letních měsících proto volte raději studené polévky, osvěžující saláty a jídla pokojové teploty. Skvělá doba vyzkoušet například španělské zeleninové gazpacho, které lze podávat jako studenou polévku, nebo jako hustý nápoj v široké sklenici. Zkuste si španělskou polévku připravit doma. Je zdravá, lehká a osvěžující!
Recept na gazpacho
Ingredience:
- 2-3 stroužky česneku
- 2 papriky
- 600 g rajčat
- 1 okurka
- 1 lžíce červeného vinného octa
- 3-4 jarní cibulky
Podle chuti navíc:
- cukr
- sůl
- worcestrová omáčka
Postup:
- Zeleninu důkladně omyjeme.
- Z okurky odkrájíme konce, papriky a cibulky očistíme a vše nakrájíme na kusy.
- Zralá rajčata lehce nařízneme do kříže a vložíme na 1 - 2 minuty do vroucí vody. Poté vyjmeme děrovanou naběračkou, oloupeme a nakrájíme na kousky.
- Následně okurky, papriku, rajčata, cibuli, oloupané stroužky česneku, olivový olej, veškeré koření a dochucovače vsypeme do mixéru a důkladně rozmixujeme.
- Dle potřeby doladíme solí, pepřem, cukrem nebo worcestrem.
- Polévku přelijeme do džbánu nebo skleněné mísy a necháme dobře vychladit.
- Do misky, v níž budeme polévku podávat, dáme na dno lžíci nadrobno nakrájené zeleniny a přelijeme studenou polévkou.
- Nakonec ozdobíme opečenými krutony, zeleninou a můžeme přidat i kostku ledu. Ihned podáváme.
Věděli jste, že...
Gazpacho pochází z období krátce po objevení Ameriky v roce 1492, kdy se základní suroviny, rajčata a papriky, dostaly do Evropy?
6. Udržujte svou ložnici v chladu
Horké letí noci bývají pro ženy v menopauze zrádné. Pokud tedy patříte mezi ty, které návaly zastihují v noci, zapněte klimatizaci nebo ventilátor a na postel si připravte hned několik druhů přikrývek – prostěradlo, tenkou bavlněnou i silnější deku. A to pro případ, že by vám byla naopak zima.
7. Cvičte chytře
Přesuňte cvičení do interiéru. Cvičte v místnosti s dostatkem chladného vzduchu a větráním. Pokud dáváte přednost cvičení venku, vyrazte ráno, kdy jsou teploty nejnižší. Omezíte tím i následné noční pocení. Pijte hodně vody a po tréninku se zchlaďte sprchou.
8. Dodržujte správnou životosprávu
Pokud vás při menopauze kromě návalů trápí i únava, nespavost, přibírání na váze, deprese, ztráta vlasů, úzkost nebo snížený zájem o sex či neschopnost dosáhnout orgasmu, vyzkoušejte léčivé účinky kotvičníku zemního. Tato bylina obsahuje nejen látky regulující hormonální nerovnováhu, ale také podporuje imunitu a dobrou psychickou kondici, zvyšuje libido, dodává energii nebo snižuje krevní tlak a cholesterol.
9. Udělejte si čas pro sebe
Výzkumy ukazují, že cvičení mysli a těla, jako je meditace, hluboké dýchání, tai-či a jóga, mohou pomoci snížit návaly horka. Cvičit můžete na vedených lekcích a kurzech pro veřejnost, nebo v klidu domova podle meditačních aplikací, které vás provedou hlubokým dýcháním a odpočinkem na míru.
Zdroj: prevention.com primulus.cz feminus.cz