Kdybyste úplně náhodou ještě nevěděla, co to je, tak látky zvané antioxidanty jsou děsně užitečné, protože nám pomáhají bojovat proti nemocem.

Výrobci jídla a kosmetiky je cpou všude, kam to jenom jde, nebo to aspoň říkají. Vy si je ale můžete pořídit jednoduše, protože jíst stejně něco musíte. Snadná cesta k antioxidantům vede totiž skrz zeleninu a ovoce.

Optimální denní dávka je pět porcí. „Podle Světové zdravotnické organizace bychom měli jíst alespoň 200 gramů ovoce a minimálně 400 gramů zeleniny denně. Ve většině evropských zemí však jídelníček vypadá hůř. Průměrná denní spotřeba se v Evropě pohybuje kolem 166 gramů ovoce a 220 gramů zeleniny,“ říká výživová specialistka Nikola Hanyšová. To není žádná novinka – radši si dáme čokoládu než červenou řepu nebo jablko.

Tekuté či sušené antioxidanty

Odborníci na výživu vidí zeleninu v jídelníčku ještě raději než ovoce. Mnohdy se v ní totiž ukrývá více výživových látek než ve sladkých ovocných plodech a má nízkou energetickou hodnotu, což ocení hlavně bojovníci s nadbytečnými kilogramy.

Při výběru pěti porcí ovoce a zeleniny není třeba sahat jen po čerstvých plodech. Vhodnou a rychlou variantou jsou ovocné či zeleninové šťávy. Například čtvrtlitrová sklenice stoprocentního džusu Relax obsahuje jednu denní porci ovoce a zeleniny, navíc bývá často i výborným zdrojem vlákniny.

V případě sušeného ovoce postačí na jednu porci zhruba 50 gramů. Tím se například rozumí vrchovatá lžíce rozinek, dva až tři sušené fíky nebo tři sušené švestky či meruňky.

U sušeného ovoce však počítejte s vyšším podílem „ovocného cukru“ a bohužel oproti čerstvému má vyšší energetickou hodnotu, což je nevýhodné především pro osoby trpící nadváhou.

„Jednoduchou pomůckou při výběru ovoce či zeleniny je vybírat druhy s výraznou, sytou barvou, jako je červená, žlutá, zelená. Takové ovoce a zelenina obsahují nejvyšší podíl antioxidantů,“ doporučuje Nikola Hanyšová.

Za jednu porci se považuje zhruba 100 gramů ovoce či zeleniny. Až si budete plánovat svůj jídelníček, nemusíte hned shánět váhu. Na jednu porci počítejte:

  • u drobného ovoce: hrst hroznového vína, sedm jahod či čtrnáct třešní
  • u menšího ovoce: vždy dva kusy mandarinek, kiwi, meruněk či švestek
  • u středního ovoce: jeden banán, jablko, broskev nebo menší pomeranč
  • u většího ovoce: postačí polovina velkého pomeranče, grapefruitu, avokáda
  • u velkého ovoce: silnější plátek melounu, ananasu, papáji

Za jednu porci zeleniny počítejte jedno střední rajče či sedm cherry rajčátek, jednu střední salátovou okurku, polovinu masité papriky nebo jednu celou menší, případně osm malých růžiček květáku či brokolice.