Sklizeň cibule: Kdy ji otrhat a jak správně skladovat. Zkuste z ní uplést copy

Dagmar Školoudová | 31. 8. 2021

Pokud se u vás na zahrádce našlo místo na cibuli, konečně se dočkáte hlavní sklizně. Jakmile její nať začne žloutnout, ohýbat se a polehávat, nastala ta správná chvíle. Důležité je to ale neuspěchat, protože příliš brzy sklizená cibule by nevydržela dlouhé skladování.

Nemusíte ovšem čekat, až polehne nať na celém záhonku, stačí, když bude ohnutá většina rostlin. Další známkou toho, že cibule je dostatečně zralá, je samozřejmě její velikost. Když je velká tak, jak podle vaší odrůdy má být, a vyčnívá ze země, je to dobrý signál. Taky to, že slupka je zlatavá a začíná sama od sebe opadávat. Pokud se tedy rozhodnete ji už vytáhnout ze země, předtím ji pár dní nezalévejte, aby byla půda kolem suchá. Ideální je vybrat si na sklízení teplý a slunečný den. Když zralou cibuli vytáhnete ze záhonu a oklepete od hlíny, je nejlepší ji na záhonu nechat ležet, pokud je na to počasí. A to klidně pár dní i týden. Jestli cibule nejdou vytáhnout lehce, pomozte si rýčem nebo motyčkou, ale pozor, ať je nerozkopnete. Kdybyste našli nějaké poškozené, neskladujte je, ale hned zpracujte.

Zahrádka v srpnu: Vysaďte špenát a mangold. Stihnete ještě i sklízet!
Jak ušetřit

Zahrádka v srpnu: Vysaďte špenát a mangold. Stihnete ještě i sklízet!

Co udělat s natí

Pokud to ale vypadá na déšť, naskládejte cibule jenom v jedné vrstvě na lísku a dejte je někam do suchého přístěnku. Určitě přitom neulamujte nať, tu odkroutíte nebo odstřihnete ve výšce asi deset centimetrů až tak za tři čtyři týdny, až bude úplně suchá. Přitom z ní taky můžete sundat svrchní, nejšpinavější slupky, ale jen opatrně. Jestli máte cibule hodně, pořiďte si na ni síťový pytel, který budete moct pověsit někam do sucha na vzdušné a chladnější místo. Nebo naopak na cibuli můžete nať nechat dlouhou a udělat z ní svazky, které svážete a pověsíte opět do sucha a chladu.

Posbírejte si v bylinky na zimu. Jak je usušit, macerovat, zmrazit či zavařit
Jak ušetřit

Posbírejte si v bylinky na zimu. Jak je usušit, macerovat, zmrazit či zavařit

Zkuste uplést copy

Jestli máte nať opravdu hezky dlouhou, můžete si z ní uplést ozdobné „copy“, které budou na vhodném místě krásnou dekorací. Je ale důležité, abyste v každém případě zachovali přístup vzduchu, aby cibule nezačaly plesnivět. Do copů můžete přidat i sušené květiny nebo obilí, to vypadá obzvlášť hezky, případně dokonce mašle, nejlíp samozřejmě z přírodních materiálů. Podobné copy si můžete vyrobit i z česneku. Kdyby vám úplně nedržely samy od sebe, zpevněte je motouzem.

Co udělat, abyste si užili co nejdelší sklizeň rajčat? Zkuste zálivku z mléka
Jak ušetřit

Co udělat, abyste si užili co nejdelší sklizeň rajčat? Zkuste zálivku z mléka

Zároveň si už můžete rozmyslet, kdy zasadíte cibuli na příští rok. Většinou se pěstuje z jarního výsevu nebo z výsadby sazečky. Ale klidně ji můžete vysít už teď na podzim, třeba odrůdy Augusta a Hiberna. Už od jara pak budete moct sklízet mladé cibulky s natí a vylepšovat tak svým jídlům chuť i obsah vitamínů.

Tagy cibule