„Jsem prostě taková a jiná už nebudu,“ omlouváte si možná své prudké chování po každé hádce s partnerem nebo dětmi, které vás bůhvíčím rozezlily. Jenže tak to vůbec být nemusí. Klíč k úspěchu je v sebekontrole a v potlačení vlastní emocionální reaktivity. To znamená, že jak budete v dané situaci reagovat, je čistě ve vašich rukou.
A co si vlastně představit pod pojmem emocionálně reaktivní? To, že přehnaně negativně reagujete na věci, které jsou zcela normální a běžné. Toto chování může být způsobeno stresem, úzkostí anebo poruchou emočních procesů, tedy že člověk nemá dostatečnou sílu udržet emoce pod kontrolou.
Lidé, kteří reagují přehnaně, se obvykle často uráží, snadno se nechají vyprovokovat, jsou náchylní k vzteku a výbuchům a jdou okamžitě do útoku. Ovšem dobrou zprávou je, že správnými nástroji lze sebekontrolu natrénovat. Jak na to?
Jak být méně emocionálně reaktivní:
1. Identifikujte spouštěče
Prvním krokem, jak se stát méně emocionálně reaktivní, je identifikovat své spouštěče. Jakmile si začnete uvědomovat, kdo nebo co přesně ve vás vztek vyvolává, problém získá přesné obrysy, bude uchopitelnější a snáz se s ním bude pracovat.
2. Mějte odvahu trávit se svými spouštěči čas
Další krok vyžaduje kapku odvahy z vaší strany. Cílem je se nad spouštěči, které jste identifikovali, zamyslet a najít dokonalé slovo nebo frázi, které je pojmenují. Toto slovo může být spojeno s důvodem, proč vás situace nebo člověk tolik dráždí. Nabízí se například „ignorace“, „pochybnost o sobě samém“ nebo třeba „strach“. Velmi pomůže, když si k tématu položíte několik otázek – například – „Proč jsem naštvaný, když se děje zrovna tohle? Co přesně mi na tom vadí? Jak se u toho cítím? Dá se to nějak změnit? Jak udělat, aby mě to tolik nevytáčelo?“ a další.
3. Ohraničte spouštěče
Poslední věcí, kterou pro kontrolu nad vlastními emocemi musíte udělat, je nastavit spouštěčům hranice. Dejte lidem najevo, co vám v jejich chování vadí a rovnou navrhněte řešení. Nejde ale jen o to, aby se přizpůsobili ostatní, hlídat se musíte i sami. Pokud však tito lidé, například kolegové v práci, nejsou nakloněni domluvě a vaše hranice nerespektují, je lepší z konverzace odejít. I to je sebekontrola – nemůžete ovlivnit, co se vám v životě přihodí, ale to, jak se rozhodnete reagovat, ano.