Věděli jste, že průměrný uživatel strávil v roce 2022 na sociálních sítích 2,5 hodiny denně? A sledováním videí na Netflixu pak dokonce 3,2 hodiny denně? Neuvěřitelné, že ano? Také si říkáte, jak je možné, že lidé ztrácí tolik času zbytečnostmi? Jenže ruku na srdce – do těchto statistik přispíváte stejnou měrou i vy. A my také. Jak z toho ven?

V první řadě je důležité si uvědomit, že člověk netrpí nedostatkem času, nýbrž že většinu času si sám svou vinou promrhá. Dobrá zpráva je, že odstranit prokrastinaci lze. A to tak, že do svého života začleníte drobné návyky. Možná budete překvapeni, kolik času jimi uspoříte.

1. Časové bloky

Každý večer si nadcházejí den rozdělte na 30minutové bloky a přidělte jim úkoly. Tento snadný trik zabere jen chvilku, časová úspora je však neskutečná.
Proč je tato technika tak zázračná?
Odstraňuje prokrastinaci, která pramení ze snahy rozhodnout se, „kdy“ začít pracovat. Řeknete si, že začnete pracovat za 5 minut a najednou je z toho hodina, aniž byste si to uvědomovali. Že je to tak? Tomu je s touto technikou konec. Pokud jste se již předešlý den rozhodli, že začnete pracovat například ve dvě hodiny, šance na prokrastinaci se výrazně sníží – ne-li úplně. Když si rozložíte svůj den na kus papíru a přidělíte časovým úsekům úkoly, uvědomíte si, že máte během dne vlastně spoustu času.

2. Jezte žábu k snídani!

„Pokud je vaším úkolem sníst žábu, je nejlepší udělat to hned ráno. A pokud je vaším úkolem sníst dvě žáby, je nejlepší sníst jako první tu největší,“ radí psycholog. A co že to ta žába vlastně je? Jde v podstatě o nejnáročnější a nejobávanější úkol dne, který si v hlavě naplánujete splnit hned ráno.
Ptáte se proč?
Nejnáročnější úkol dne je totiž ten, který vyvolává největší prokrastinaci. Čím později se do něho pustíte, tím více času ztratíte stresem, který tento úkol vyvolává. Pokud však nepříjemnost zařídíte hned zrána, budete se celý den cítit jako vítěz. Použít můžete i donucovací techniku Mela Robbinse. „Počítejte pozpátku 5–4–3–2–1, přičemž po jedničce začněte pracovat. To znamená, pokud byste měli začít jíst žábu v 9:00, tak v 8:59 začněte počítat 5–4–3–2–1, pak Snězte žábu! a hurá do práce!“

Související články

3. Mikrovizualizace

I mikrovizualizace může být skvělou technikou k úspoře času a zlepšení vaší budoucnosti. Pokud však nejste ochotni vštípit si potřebné návyky, které by vaše představy přenesly do reality, samotná vizualizace nápomocná moc nebude.
Jak tato technika pomůže?
Člověk totiž nerozhoduje o své budoucnosti, ale o svých zvycích, které následně formují jeho budoucnost. Zkuste si proto večer před usnutím v hlavě naplánovat a představit svůj den. To vám pomůže ukotvit svou mysl a následující den dodržet plán.

4. Spusťte časovač

Dá se říct, že právě časovač je nejjednodušší a zároveň nejvíce podceňovaný nástroj pro produktivitu. Nevěříte? Kdykoli začnete pracovat, nastavte si na svém chytrém telefonu nebo kuchyňské minutce časovač na 40–60 minut (záleží jen na vás, jaký časový úsek vám vyhovuje).
Důvod?
Časovač vás ukotví k danému úkolu a téměř znemožňuje rozptýlení. Vaše mysl totiž ví, že čas běží, a proto zůstane soustředěná. Časovač vytváří pocit odpovědnosti. Pozastavte ho jen tehdy, jdete-li na záchod, nebo si doplnit láhev s vodou či uvařit kávu. Pokračujte, až když znova usednete k práci.

Zdroj: vlasta.cz 4 Unsexy One-Minute Habits That Save Me 30 Hours Every Week | YourTango

Související články