Obvykle se výraz „enrichment zvířat“ používá v zoo ve spojitosti se zvířaty, o která je tam pečováno. Proč je důležité takové obohacování začlenit do každodenního života se zvířetem, jsme se dozvěděli od Martina Pučálky, dlouholetého odborníka na výživu psů a koček.

Pozorujete, že váš pes je znuděný a úplně bez nálady? Nepodceňujte to, stejně jako u člověka je i u zvířete psychická pohoda velmi důležitá pro jeho fyzické zdraví a kondici. Navíc znuděný a otrávený pes doma často ničí nábytek či jiné věci. Pokud k tomu dochází anebo chcete zahnat nudu svého psího kamaráda a zlepšit mu život, máme pro vás hned několik rad a tipů. „Enrichment zvířete je o tom, že zvířatům drženým v zajetí zprostředkujeme určité aktivity a činnosti, které napodobují jejich tradiční aktivity z volné přírody, což báječně přispívá ke zlepšení jejich duševního a fyzického stavu. Cílem je narušit každodenní stereotyp a zprostředkovat určitý prvek zpestření do rutinní každodennosti,“ vysvětluje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka, a dodává: „Nezapomeňte jednotlivé aktivity střídat a lehce i obměňovat, aby ani z nich se nestal stereotyp.“

Zdroj: Youtube

Mezi nejčastější způsoby, jak obohatit život psů, patří enrichment smyslový a potravní, případné využití různých hraček. Samozřejmostí je i pohybový a společenský.

1. Hra s čichem

Čich je pro psy jedním z dominantních smyslů a jeho používání má na psy dokonce i relaxační účinky. V dnešní době není problém sehnat čichací dečky různých tvarů, barev a velikostí, do kterých následně schováte pamlsky, a necháte pejska čichat a hledat. Díky tomu tak naplníte podstatu enrichmentu. Zvíře ve volné přírodě si musí potravu obstarat samo. „Do těchto různých čichacích deček a hlavolamů můžete schovat i část krmné dávky. Pokud budete schovávat pamlsky, dbejte na to, aby to nebyly piškoty či jiné lidské jídlo. Zaměřte se na kvalitní funkční odměnu s čerstvým či sušeným masem,“ radí Pučálka. Trendem poslední doby jsou psí hlavolamy anebo hračky, do kterých umístíte pamlsek, a pes se musí snažit, aby nejen dobrotu našel, ale i dostal ven. K dispozici bývá několik úrovní hlavolamu, a tak na to berte ohled při výběru, aby u psa nevznikla frustrace, když vyberete ten složitější.

2. Zábava s lízací podložkou a plnicí hračkou

Pořiďte pejskovi lízací podložku nebo plnící hračku. „Princip lízacích podložek spočívá v tom, že je potřete konzervou, kterou se následně pes ze záhybů snaží získat jazykem. Vyzkoušejte lízací podložky Amarago, které jsou k dostání v několika velikostech, tvarech a barvách,“ doporučuje odborník. Lízací podložka by se měla používat jednou za čas, aby se z toho nestal zlozvyk, jak tomu například je u olizování tlapek. Pokud ale už pes právě tímto zlozvykem trpí, může lízací podložka přispět k jeho omezení či vymizení. Skvělou volbou v rámci enrichmentu je i koupě plnící hračky, kterou vybírejte podle plemene, ne moc malou, ani ne moc velkou. Můžete ji naplnit granulemi, pamlsky, tvarohem, konzervou anebo čímkoli, co má pes rád (vyjma lidského jídla). Díky tomu se tak na delší chvíli zabaví.

Související články

3. Pohybové aktivity

Změňte každodenní rutinu, vydejte se na procházku dál od domova, do jiného parku, anebo vyrazte třeba na cvičák či na psí hřiště. Aktivitu a pohyb přizpůsobte nejen plemeni psa, ale i věku a jeho fyzické kondici. Pokud nemáte časové možnosti na každodenní změnu, oživte procházku různými hračkami v podobě míčků, lan, přetahovadel apod.

4. Psí socializace

Pes je společenské zvíře, a tak jej nezapomeňte od mala socializovat nejen v rámci členů rodiny, ale i okolních osob a dalších psů. Proto když vyrazíte na procházku, nechte svého chlupáče hrát si s dalšími psy. Pokud nemáte tuto možnost a potkáváte minimum pejskařů, popřemýšlejte o pořízení parťáka, aby se pes zabavil a nenudil.

5. Změna prostředí

Jezdíte na víkendy pryč nebo máte v plánu jet na dovolenou? Máte-li možnost a je to reálné, nedávejte psa na hlídání ke kamarádům, ale vezměte jej s sebou. I když budete možná muset přizpůsobit plán a ubytování, stojí to za to. Pes ocení nové prostředí, výlety v přírodě a nové vjemy.

Zdroj: časopis Překvapení, www.krmiva-pucalka.cz

Autor: Zuzana Macková

Související články