„Zažívám velmi těžké období, ten tlak je ohromný a přichází ze všech stran. Někdy je opravdu těžké udržet hlavu vztyčenou a dnes se cítím úplně na dně. Toužím jen po tom, aby už tento rozvod skončil, i když cena bude vysoká,“ psala princezna Diana 28. dubna 1996 své kamarádce Susie a jejímu muži Tarekovi Kassemovým. Bylo to sotva čtvrt roku poté, co královna Alžběta II. znesvářenému páru doporučila rozvod, tedy něco, čemu se do té doby v britské královské rodině snažili vždy vyhnout.

Zdroj: Youtube

Se Susie Kassem si Diana intenzivně psala právě v době rozvodu. Byly si hodně blízké a princezna se jí s mnohým svěřovala. S rodinou Kassemových dokonce v roce 1995 strávila část vánočních svátků. Manželé Kassemovi se však nyní rozhodli soubor 32 dopisů vydražit v aukční síni Lay´s Auctioneers.

Dopisy se rozhodli prodat, protože jejich „vlastnictvím nechtějí zatížit své děti a vnoučata“. Dobře vědí, že jde o mimořádný materiál. Aukce se uskuteční 16. února a výtěžek se očekává značný, okolo 111 tisíc liber, tedy necelých tří milionů korun. Pár tento krok patrně dlouho zvažoval a výtěžek údajně poputuje k některé z charitativních organizací, jež podporovala i princezna Diana. Přesto krok Kassemů mnozí kritizují. Vadí jim narušení soukromí oblíbené princezny, jejíž osud tehdy sledoval celý svět. A která dodnes vzbuzuje emoce.

„Kdybych před rokem tušila, co všechno při tomto rozvodu zažiju, nikdy bych s tím nesouhlasila,“ napsala v dalším z dopisů Diana. Tento byl z 20. května. Manželství bylo rozvedeno o tři měsíce později na konci srpna. O rok později, v roce 1997, takřka na den přesně, Diana zemřela při tragické autonehodě. Bylo jí 37 let.

Manželství Diany Spencer a tehdejšího korunního prince Charlese, které započalo o šestnáct let dříve a v němž se narodili dva princové William a Harry, nebylo dlouhodobě šťastné. Samotná Diana považovala za hlavního strůjce jeho rozpadu Camillu Bowles-Parker, bývalou Charlesovu přítelkyni. Daleko od pravdy nebyla, jak se ukázalo, korunní princ vztah se svou životní láskou, kterou mu však koruna „nedoporučila“ k sňatku, nikdy úplně neukončil.

Ukázky z dopisů naznačují i podezření, které měla Diana ohledně svého sledování v paláci během rozvodu. „Jelikož nemám mobilní telefon, je těžké probírat osobní záležitosti, protože moje hovory jsou neustále nahrávány a předávány dál,“ stěžovala si v listech, které pracovníci aukční síně považují za „unikátní vhled do života princezny“.

„Je to nesmírně zajímavá sbírka dopisů princezny Diany,“ uvedla Mimi Connell-Lay z aukčního domu. „Psala hodně o tom, co se v té době dělo v jejím životě, především o rozvodu, a opakovaně uváděla, že v královské rodině nemá žádnou podporu,“ pokračovala Connell-Lay. I proto Lady Di tíhla k Susie Kassem, což je z některých dopisů velmi znát.

„Miláčku Susie, děkuji za všechna ta krásná slova, která jsi mi dnes večer řekla po telefonu... Nemáš ani ponětí, jak velkou radost a víru jste mi s Tarekem vnesli do života. Mám nesmírné štěstí, že ve mne s Tarekem věříte,“ svěřovala se Diana. Kassemovi nejsou jediní přátelé princezny, kteří se rozhodli zpeněžit její ručně psané dopisy. Stejná aukční síň před dvěma lety dražila i dopisy příteli Rogerovi Bramblemu z počátku 90. let.

Zdroj: Vlasta.cz, https://nypost.com/2023/02/01/secret-princess-diana-letters-detail-ugly-charles-divorce/