Česnekové doplňky stravy cholesterol nesnižují, ale zvyšují hladinu toho „zlého“

Ivana Ašenbrenerová | 22. 11. 2022

Pojídání potravinových doplňků s obsahem česneku bylo až donedávna považováno za ideální způsob, jak si upravit hladinu cholesterolu. Nová studie ale tvrdí, že to tak není a konzumace česnekových doplňků naopak hladinu LDL, tedy špatného, cholesterolu zvyšuje. 

Česnek je super věc a je skvělý pomocník na spoustu zdravotních neduhů, ale jak nyní vědci zjistili, na hladinu cholesterolu vliv nemá. Nedávno publikovaná studie dokonce zjistila, že oblíbený doplněk s česnekem může váš cholesterol zvýšit.

Dobrý a špatný cholesterol

Cholesterol je látka v krvi, kterou naše tělo potřebuje k budování zdravých buněk. Pokud se ale hladina cholesterolu zvýší až moc, tukové usazeniny mohou ucpávat cévy a vést k infarktu či mozkové příhodě. Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) je známý jako „dobrý“ cholesterol a má za úkol shromažďovat přebytečný cholesterol a odvádět ho zpět do jater, aby neucpával vaše tepny. Naopak lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) je známý jako „špatný“ cholesterol, protože ucpává stěny tepen a transportuje částice cholesterolu po celém těle.

Pokud jde o HDL, čím vyšší jeho hodnota, tím lépe. Normální hodnoty se liší podle pohlaví. U žen by to mělo být alespoň 1,2-2,7 mmol/l, u mužů 1,0-2,1 mmol/l. Hodnoty nižší než 1 mmol/l už představují zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, hodnoty nad 1 mmol/l u mužů a 1,2 mmol/l u žen naopak riziko snižují. U LDL je to naopak – čím nižší číslo, tím lépe. Ideální hodnoty jsou do 3,4 mmol/l, zvýšené riziko je v případě 3,4-4,1 mmol/l a vážné riziko hrozí v případě, že hodnoty se pohybují nad 4,1 mmol/l.

Na hranolky zapomeňte! Některá jídla zhoršují průběh menstruace
Zdraví

Na hranolky zapomeňte! Některá jídla zhoršují průběh menstruace

Doplňky s česnekem zvyšují LDL

Podle studie zveřejněné v listopadu 2022 v časopise Journal of the American College of Cardiology, byste neměli sahat po lahvičce s česnekovými doplňky, pokud chcete snížit hladinu LDL cholesterolu. Ve studii výzkumníci sledovali 190 pacientů během 28 dnů a porovnávali výsledky cholesterolu u těch, kteří užívali placebo, těch, kteří užívali statiny (léky na snížení cholesterolu) a těch, kteří užívali jeden z následujících šesti doplňků stravy: česnek, červená kvasnicová rýže, rybí tuk, skořice, kurkuma a rostlinné steroly. Výsledky byly překvapivé - u pacientů, kteří užívali doplňky stravy s česnekem, došlo ke zvýšení LDL ("špatného" cholesterolu) o téměř osm procent!

Inkontinenci řeší jen zlomek žen, pro některé je to normální. Řešení existuje
Zdraví

Inkontinenci řeší jen zlomek žen, pro některé je to normální. Řešení existuje

Vyhazovat je ale nemusíte

I když zřejmě potravinové doplňky s česnekem nejsou kouzelnou vstupenkou ke snížení LDL, mohou stále poskytovat řadu benefitů pro zdraví. Jak říká Jessica DeGore, registrovaná dietoložka a výživová poradkyně, česnekové doplňky prokázaly vynikající účinky na podporu zdraví a prevenci nemocí u mnoha běžných nemocí, jako je rakovina, kardiovaskulární a metabolické poruchy, krevní tlak a cukrovka. Českem má totiž prokazatelně antioxidační, protizánětlivé vlastnosti, které můžou pomoci snížit krevní tlak a velmi účinně taky pomáhají při nachlazení a jiných virových infektech.

Zdroj: Vlasta.cz, https://northtexaskidney.com/dietary-supplements-dont-lower-bad-cholesterol-new-study-suggests-today/,

https://bestlifeonline.com/garlic-supplements-increase-cholesterol-news/

https://www.verywellhealth.com/can-garlic-lower-your-cholesterol-698110

Vypadávání vlasů na podzim. Co děláme špatně a jak je hýčkat
Krása

Vypadávání vlasů na podzim. Co děláme špatně a jak je hýčkat

Dieta podle znamení zvěrokruhu: Takhle zhubnou Berani, Lvi a Střelci
Horoskopy

Dieta podle znamení zvěrokruhu: Takhle zhubnou Berani, Lvi a Střelci

Pozor na milosrdné lži. Malá bílá lež může mít následky
Vztahy

Pozor na milosrdné lži. Malá bílá lež může mít následky

Tagy Česko česnek doplněk stravy cholesterol