Podzim je typický padáním listů a většinu hlav teď postihne padání vlasů. Začne nenápadně, vlasová pokožka svědí, udělají se suché šupinky. Nebo naopak reaguje na ochlazení nadměrným maštěním, kterým se snaží vytvořit ochrannou bariéru. Všimnete si chuchvalce vlasů v hřebenu nebo v odtoku vany při mytí vlasů. Ovšem právě při mytí se dá zapracovat na vylepšení kondice. Vyměňte šampon za variantu s přídavkem pečujících látek, které brání vysušování. Můžete se také poradit v lékárně. Uberte alespoň o stupínek na teplotě vody při mytí. Šampon si napěňte v dlaních, až potom naneste ke kořínkům a nedrhněte, jen masírujte špičkami prstů. Velmi důležité je opláchnutí, aby zbytky šamponu nedráždily pokožku. Soustřeďte se na opláchnutí vlasové linie kolem obličeje, okolí uší a dolní hranice na krku. Ideální očista proběhne, když si budete mýt hlavu v předklonu, především u dlouhých vlasů, ale pohodlné to není.

Zdroj: Youtube

Mezičas

Jestli vám teď vlasy rychle po umytí plihnou, vypadají neupraveně a neumytě, nemusíte si máchat hlavu každé ráno. Pro toto období se nám narodily suché šampony. Pro ranní spěch (nejen) brunetek se hodí sprej, který nezanechává bílé stopy. Pokud chcete maximální účinek svěžesti i objemu, je třeba šampon dostat co nejblíže ke kořínkům, podobně, jako když se barví vlasy. Oddělovat pěšinky v odstupu 2 cm a nastříkat je bohatě. Vlasy se nejvíce mastí na horní části, vzadu se jim tolik věnovat nemusíte. Nakonec hlavu promasírujte, jako by to byl opravdový šampon. Výraznější maštění krotí noční suchý šampon, který má detoxikační účinek. Hlavě prospěje také peeling jednou týdně.

Další náznaky

Hýčkání vlasové pokožky svědčí každé hřívě, ale někdy už nestačí. Pokud se vám podezřele dělají dredy, vlasy vzdorují při česání, které navíc pekelně tahá, opečujte pramínky kondicionérem a používejte ho po každém umytí. Už za pár aplikací se skluz výrazně zlepší, protože nechává na povrchu ochrannou vrstvu, i když ho opláchnete. Jestli jsou pramínky drsné, matné a hodně se lámou nebo štěpí na konečcích, napraví to maska. Dopřejte si tu nejlepší, na kterou máte. A používejte ji jako v salonu – po opláchnutí použijte kondicionér, který blahodárné látky z masky zafixuje uvnitř vlasu.

Lakování vlasů

Nastříkat na hlavu a jít. Samozřejmě, že základní zpevnění hotového účesu není žádná věda. Ale umíte lakovat, aby nevznikla tuhá helma? A zvládnete podpořit objem?

Lak si stále drží titul král stylingu. Od padesátých let minulého století, kdy se zrodil, se hodně vyvinul. Umí stále zpevňovat účes, ale dnes už v několika stupních fixace. Pro každodenní používání zvolte střední, protože strong varianty obvykle trochu lepí. Hodí se pro nepoddajné vlasy nebo společenské účesy. Vedle aerosolových sprejů najdete v drogeriích pumpičkové laky. Dají se doplňovat, což je ekonomické i ekologické, ale přece jenom lehký závoj nevykouzlí. Hrozí uplácnutí účesu, což je otrava, pokud jste se půl hodiny fénováním snažily o nadýchanost. Raději než přímý nástřik si lak nastříkejte do dlaní a pomačkáním zvýrazněte vlny nebo uhlaďte pramínky.

Jak na to

 1. Fixaci celého účesu proveďte ze vzdálenosti natažené paže krouživými pohyby, aby se lak rovnoměrně rozprostřel.
 2. Pro objem účesu přehoďte vlasy zezadu dopředu a nalakujte kořínky. Vlasy od hlavy nadzvedávejte prsty, aby se lak dostal i ke spodnějším pramínkům.
 3. Uhlazení lak zvládne nejlépe, když ho nastříkáte na hřeben či kartáč a vlasy pročešete.
 4. Ke zpevnění určité části vlasů, například ofiny, nalakujte silnější vrstvu, která pramínky navlhčí a dají se ještě dotvarovat.

Pověry: Lak je třeba jen pro složitější účesy a kratší střihy

To je sice pravda, ale poslouží také dlouhovláskám. Zkrotí kratší podrůstající vlásky, které narušují hladkost účesu kolem obličeje a pěšinky. Právě teď lakováním zmírníte elektrizování vlasů, protože zpevňující vrstva ochrání pramínky před vysušováním, které poletování způsobuje. Laky s leskem dodají svěžest, kterou dlouhé vlasy rychle ztrácejí. Přídavek pečujících látek, například hydratačních nebo opravujícího keratinu, prospěje poškozeným pramenům. Současně je zpevníte a zapracujete na jejich lepší kondici.

Co je uvnitř

Většina laků obsahuje složky, které odpuzují vlhkost ze vzduchu. Ale nečekejte, že po vás podzimní déšť sjede jako po labutím peří. Specialisté pro nepříznivé počasí mají větší odolnost, ale nehodí se pro jemné vlasy, které by příliš zatížily. Podobně je na tom přídavek silikonů, které zvyšují lesk, ale na pramíncích se hromadí. Alkohol, který posiluje tužicí efekt a vůni spreje, zase může zvyšovat citlivost vlasové pokožky, zhoršovat padání vlasů a lámání. Žádoucí je ochranný sluneční filtr, který vlasům prospívá celoročně. Odráží útoky, které urychlují stárnutí vlasů. A u barvených hlídá sytost odstínu.

Tip navíc: Vždy protřepat!

Před použitím i během lakování se sprejem hýbejte. Vytvoří se jemná mlha a také tím předejdete ucpávání trysky.

MINI SLOVNÍČEK

Rozšiřte si anglickou slovní zásobu, aby bylo jasné, jaký efekt sprej vykouzlí.

 • Anti-age effect omlazující
 • Anti-frizz effect proti krepacení
 • Anti-flat effect nedělá placku
 • Care s pečujícími složkami
 • Creation pro dotvarování účesu
 • Damaged Hair pro poškozené vlasy
 • Easy To Brush Out snadné vyčesání
 • Fast Drying rychleschnoucí
 • Fine Hair pro jemné vlasy
 • Flexible Hold pružné zpevnění
 • Fullnes zvětšení objemu
 • Hold síla fixace
 • Long Lasting dlouhodržící
 • Moisturising s hydratační péčí
 • Natural Hair Feel jemné lakování
 • No Stickiness neslepující
 • No Residues nezanechává stopy
 • No Drying Out nevysušuje
 • Shine Boost posilovač lesku
 • Volume Lift objem od kořínků

ZDROJ: časopis Vlasta

Související články