Možná si říkáte, co je na přepuštěném másle tak zvláštního? Odpověď přináší ájurvéda, neboli 5 000 let stará, komlexní medicína, podle níž má přepuštěný tuk schopnost zbavovat chladu, posilovat imunitu, anebo podporovat nervovou a trávicí soustavu. Také obsahuje vitamíny A, D, E a K a množství omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro správnou funkci mozku, zraku a srdce. I proto se ghíčku přezdívá elixír dlouhověkosti, který dokonce hinduisté pokládají na oltář jako oběť bohům. V Indii tak máselný tuk patří k jedné z nejcennějších surovin vůbec.

Jak přepuštěné máslo vzniká?

„Čistý máselný tuk vzniká dlouhým vařením másla při mírném příkonu, až sušina zkaramelizuje, což dodá výslednému tuku typickou oříškovou příchuť a zlatavou barvu. Ghí má dlouhou historii a používalo se už před tisíci lety nejen k jídlu, ale tvořilo i základ mastí určených k léčebným nebo rituálním účelům. Už tehdy si naši prapředci dobře uvědomovali, jaká kouzelná síla a pomoc pro zdraví se v ghí skrývá," vysvětluje odbornice na výrobu českého ghíčka Andrea Zpěváková Dostálová.

Vyrobte si ghí doma:

  1. Kostku nakrájeného másla dejte do hrnce se silným dnem, na středním plameni ji nechte rozpustit a za stálého míchání přiveďte k varu.
  2. Jakmile začne probublávat, stáhněte plamen na minimum. Máslo je nutné během celé doby přepouštění neustále míchat, aby se nepřipálilo. Po chvilce se na povrchu začne tvořit bílá pěna, lžící nebo malou naběračkou ji průběžně odebírejte. TIP: Sesbíranou pěnu schovejte do uzavíratelné nádoby, hodí se do bramborové kaše či k přípravě sladkých nákypů.
  3. Máslo nechte táhnout tak dlouho, dokud nezíská zlatavou barvu. Přepouštění kilogramu másla vám zabere zhruba 30 minut.
  4. Přepuštěné máslo nechte nakonec trochu vychladnout a přes plátýnko ho sceďte do čisté uzavíratelné nádoby ze silného skla nebo keramiky.

Chladničku netřeba

Ghí má ještě jednu výhodu oproti běžnému máslu, které, pokud nespotřebujeme, musíme zamrazit, aby nežluklo - není třeba ho uchovávat v ledničce. Ghí ve sklenici tak můžeme mít ve spíži nebo třeba na polici v kuchyni. V nezměněné kvalitě vydrží minimálně rok. To ostatně věděly už naše babičky a prababičky, pro něž bylo přepouštění másla jedním z mála způsobů, jak ho uchovat čerstvé. Chladničky se totiž v českých domácnostech začaly objevovat až v 50. letech minulého století.

Ideální pro lidi s alergií na laktózu a kasein

Nemůžete máslo? Pak jsou pro vás pokrmy připravené na ghíčku víc než vhodné. Během vaření se totiž máslo od mléčné bílkoviny a kaseinu vyčistí a stane se tak dobře stravitelným i pro jedince s intolerancí či alergií. „Vysrážení kaseinu a laktózy je základním principem celého výrobního procesu ghí. Následným přefiltrováním zbyde z másla tekutý máselný tuk plný vitamínů a omega-3, přičemž ghí v bio kvalitě obsahuje dokonce o 50 % více omega-3 mastných kyselin než ghí klasické," upozorňuje Andrea Zpěváková Dostálová. Energie z mastných kyselin obsažená v ghí navíc pomáhá spalovat tuky a celkově detoxikovat tělo, protože na sebe váže toxiny a volné radikály, které následně odvádí z těla pryč.

TIP pro vás!

Nahraďte běžně používané tuky přepuštěným máslem a pochutnejte si na pokrmech mnohem více! S ghíčkem lze smažit a grilovat, aniž by se tuk přepaloval, jelikož kouřový bod dosahuje až 250 °C, anebo s ním připravit řadu sladkých i slaných jídel. Ta budou následně jemnější a získají lákavou oříškovou vůni

Zdroj: vlasta.cz ceskeghicko.cz damejidlo.cz/blog

Související články