Pokud chcete doplnit tělu železo, vsaďte raději na melasu, ořechy, dýňová semínka, sušené meruňky, mák, brokolici nebo sušené hříbky, na červenou zeleninu a fazole či čočku, zkuste i sójový tempeh. Mnohem důležitější než samotný obsah železa v potravinách je ale kombinace toho, co jíte. A pijete. Taniny obsažené v černém čaji a v kávě brání vstřebávání železa, a to dokonce i toho, který obsahují potravinové doplňky. Spolknout k snídani tabletku se železem a zapít ji kávou je tedy zbytečným plýtváním (a taky zatěžováním metabolismu).

Naopak vitamin C vstřebávání železa podporuje. Pokud už užíváte tabletky, zapíjejte je vodou s citronem nebo šípkovým čajem. Lepší je ale kombinovat potraviny tak, jak to dělávali naši předkové. K růžičkové kapustě si dejte čočku. Ta první má hodně céčka, ta druhá železa. Stejně funguje i kombo červené fazole a kysané zelí. Nebo polévka ze sušených hříbků s napařenou brokolicí.

Proč je železo tak důležité?

Podílí se hlavně na přenosu kyslíku v těle. Jeho nedostatek způsobuje únavu, ospalost, malátnost, bolesti hlavy nebo dušnost. Málo ho mají hlavně ženy, zejména ty se silnou menstruací, těhotné a kojící (i proto se během těhotenství hlídá hladina železa v krvi). Dřív se tvrdilo, že nedostatkem železa jsou ohroženi i vegetariáni či vegani, protože v červeném mase nebo játrech je železo hojně zastoupené. Jde ale o železo, které se v organismu nemusí dobře vstřebávat.

Vegani či vegetariáni si navíc obvykle hlídají jídelníček, takže zařazují i potraviny, které v běžné masové kuchyni tak často nenajdeme – jáhly, quinou, červenou čočku nebo ovesné vločky. Ty všechny mají dostatek železa. Vyplatí se i konzumace celozrnných potravin. V případě pšenice obsahuje železo hlavně obilná slupka, takže je lepší dát si žitnopšeničný celozrnný chleba s přimíchanými semínky než obyčejný chleba z bílé pšenice.