Příznaky menopauzy se můžou dostavit už po čtyřicátém roku, u jiných žen až kolem padesátky i později. Jestli se ptáte, kdy to čeká vás, začněte „obviňovat“ svou matku. Ano, nová studie, jejíž výsledky byly publikovány v časopise Menopause, který vydává The North American Menopause Society, naznačuje silnou vazbu na rodinnou anamnézu. Odborníci říkají, že nejenže jsou geny vaší matky spojeny s počátkem menopauzy, ale její geny mohou hrát také klíčovou roli ve vašem celkovém zdraví a dlouhověkosti.

Čtěte také

Ve středním věku je třeba více jak jindy se hýbat

Čtěte také

Metabolismus a menopauza. Proč se po padesátce přibírá, a navíc rostou i ňadra

Za všechno můžou matky

Menopauza je obecně charakterizována úplným vymizením menstruace. Pokud jeden rok nekrvácíte a nejste těhotná, pak procházíte s největší pravděpodobností menopauzou. Průměrný věk nástupu menopauzy je mezi 48. a 51. rokem života, ale některé ženy vstupují do tohoto období později, jiné pro změnu mnohem dřív. V zásadě je užitečné vědět, kdy vstoupila do menopauzy vaše matka, abyste zjistila, jak by váš zdravotní profil mohl vypadat z dlouhodobého hlediska. Pokud měla vaše matka menopauzu před padesátým rokem života, pravděpodobné i u vás to bude probíhat podobně. A pokud menstruovala až do třiapadesáti, je možné, že totéž nastane u vás.

Geny a životní styl

Ačkoli menopauza může přijít předčasně v důsledku různých stavů, jako je kouření, chemoterapie či nadváha, věk, kdy vstupujete do menopauzy je nejvíc ovlivněn rodinnou anamnézou. „Všechny moje kamarádky už přes rok nemenstruují a jsou v přechodu. Já pořád pravidelně menstruuji a už mě to celkem otravuje. Moje matka na tom ale byla podobně – menopauza u ní přišla až v pětapadesáti. Neměla žádné nepříjemné obtíže, návaly či pocení, takže doufám, že to budu mít podobně,“ říká třiapadesátiletá Ivana.

Čtěte také

Pohyb je v menopauze důležitý stejně jako kvalitní strava. Cvičení potřebují kosti i svaly, aby byly pevné.

Čtěte také

Pohyb a menopauza: V kondici zůstanete jen díky správnému cvičeni. Jaké zvolit

Pozdní menopauza = dlouhý život

Studie se zaměřila nejen na reprodukční život ženy, tedy nástup menopauzy, ale taky na dlouhověkost. Jak říká JoAnn Pinkertonová z North American Menopause Society, bylo zjištěno, že genetické varianty spojené s pozdější menopauzou souvisejí s delší životností. Ženy, které byly schopné mít děti po čtyřicátém roce, měly čtyřikrát vyšší šanci dožít se vysokého věku (i 100 let a více) a ženy, které porodily děti ve věku 35 let a více, měly jedenapůlkrát větší pravděpodobnost, že budou žít do stovky!

Čtěte také

Jsou horší symptomy PMS, nebo menopauzy? Je to velmi individuální.

Čtěte také

PMS versus menopauza. Co je pro ženy horší a co vám pomůže? Byliny a odpočinek

„Ačkoli časná první menstruace a celkový počet reprodukčních let nebyly spojeny s pomalejším stárnutím, zdá se, že pozdější menopauza souvisí s pomalejším stárnutím,“ tvrdí JoAnn Pinkertonová. Pro ty, které se obávají potenciálních rizikových faktorů spojených s pozdním nástupem menopauzy, jako je zvýšené riziko rakovin vaječníků, endometria a rakoviny prsu, rozsáhlý výzkum taky naznačuje, že pozdní nástup menopauzy má stejně významné přínosy. Pozdější menopauza je spojená s pevnějšími kostmi, menším rizikem osteoporózy, nižším rizikem srdečních chorob a cévní mozkové příhody.