Nový rok, nový začátek. Hodně lidí bere tohle doslova nejen při hubnutí a touze naučit se konečně anglicky, ale i ve vztahu. Podle statistik se totiž právě po silvestru nejvíc párů, nebo aspoň jedné jejich poloviny, rozhodne společný život ukončit. Vztahový poradce a psycholog Eric Hagmann tuhle tendenci potvrzuje i ze své praxe. Lednu se prý mezi odborníky dokonce říká rozchodový měsíc. Zeptali jsme se ho, proč to tak je a jak se k tomu postavit.

Proč se největší procento vztahů rozpadá po Novém roce?

Nejenže se vztahy rozcházejí, ale je také největší nával v ordinacích manželských poradců a terapeutů. Podle mé zkušenosti to ale není výsledek akutní krize nebo stupňujících se konfliktů, spíše jde o dlouhodobé problémy a chladně racionální rozhodnutí, že na začátku roku je čas začít nový život. Nebo se pokusit zabojovat a zachránit ten původní. Ptám se lidí, kteří mě z tohoto důvodu navštíví, jak by se cítili, kdyby bylo o rok víc a oni seděli v mé ordinaci a v jejich životě se nic nezměnilo. Dost často mi odpoví, že by to bylo hrozné, protože by vyhodili jeden rok svého života z okna. Ale ani taková reakce nemusí znamenat nevyhnutelný rozpad vztahu. Rozhodně je to ale vážný varovný signál.

Čtěte také

Jak poznáte z písma povahu člověka

Čtěte také

Grafologie: Jak z písma poznáte povahu člověka a jeho tajemství

Co mohou páry udělat, aby svůj vztah zase posílily?

Není to jednoduché, ale musejí se postavit čelem ke svým pochybnostem o společné budoucnosti. Proč se vůbec dostaly do tohoto bodu, proč o rozchodu uvažují… Podle toho se potom pokusit daný problém řešit  A rozhodně doporučuji navštívit odborníka, který vám pomůže projít těžkým obdobím. Stojí to za to. Navíc společně zvládnutá krize vám dodá cosi, čemu se říká vztahové sebevědomí, a jakékoli další krizi budete čelit s větší důvěrou jeden v druhého. 

Čtěte také

Co poznáte z očí?

Čtěte také

Oči prozradí lháře, nejistotu či znechucení. Naučte se číst v očích i vy

Co se stane, když se vztah opravdu v lednu rozpadne?

Po rozchodu přichází období zlomeného srdce. Je to bezpochyby jedna z nejbolestivějších zkušeností v životě a je nutné brát ji vážně. Zvlášť pokud jste vy ten, který byl opuštěn. Nezpracovaný strach a bolest vám dokážou zablokovat potenciální nový vztah. Já doporučuji se s tím nevyrovnávat uspěchaným hledáním milenců, pitím nebo utrácením. Jsem rozhodně pro návštěvu odborníka. Se zlomenou nohou byste u něj seděli nejpozději druhý den ráno. Tak dopřejte svému srdci stejnou péči.

Čtěte také

Zůstaňte v obraze, nebojte se nových věcí

Čtěte také

Padesátnice s duší hipsterky: Jak na to, abyste neztratila krok s dobou

A co je to tedy s tím lednem?

Ten za nic nemůže. Jde prostě o to, jak máme vybudovaný rok. Jaro je prodchnuté novými začátky, léto je pohoda a dovolená, na podzim začne houstnout stres, zima, škola, pak Vánoce, které dokážou v manželství velmi bolestivě zasáhnout nejslabší místa, a najednou je leden – konec, klid, ticho, nový letopočet, nová šance. Jestli máte dojem, že se váš vztah ocitl v takovém koloběhu, začněte s tím něco dělat okamžitě. Nečekejte, až to na podzim vybublá a v lednu bouchne. Ona podobná situace klidu a nádechu může nastat i jindy – o vztah se musí pečovat pořád. A jestli jste vy ten, který touží odejít, zkuste to nejdřív probrat s psychologem. Aby jste si ujasnili, jak je to vážné, a aby vás jedno iracionální lednové rozhodnutí nemrzelo celý život.

Čtěte také

Naučte se ukončit hádku v dobrém

Čtěte také

Jak ukončit hádku? Podle jedné z psychologických teorií pomůže jediné slovo