Jak si vybrat šaty na ples?

„Jakou délku šatů zvolit, poznáte podle dress codu, který bývá zpravidla uveden na pozvánce,“ říká stylistka Barbora Havlíková. „Obecně platí, že na ples je vhodný black tie, případně creative black tie dress code, kdy ženy volí dlouhé večerní šaty v tmavých barvách. U creative varianty můžete popustit uzdu fantazii a obléknout i barevnější kousky, vhodný je kromě šatů i overal nebo dámský smoking. Nutností jsou elegantní boty na podpatku a malé psaníčko. Pokud by na pozvánce stálo ‚semi formal‘ nebo ‚coctail‘, jedná se už o méně oficiální typ události, a můžete tak zvolit kratší délku šatů nebo sukně. Vhodné jsou, jak už název napovídá, koktejlky nebo nestárnoucí klasika – malé černé. U doplňků platí stejné pravidlo, a to elegantní boty a především malá večerní kabelka.“

Související články

V čem vyrazit do divadla?

O tom, jak se obléct, rozhoduje typ divadla a představení. Do malých divadel nebo na představení alternativních scén stačí běžné společenské oblečení. Doporučujeme koktejlové šaty a klidně boty bez podpatku. Nevhodné jsou džíny nebo sportovní oblečení. „Do běžného divadla zvolte kostýmek nebo polodlouhé šaty v tlumených odstínech, které sahají minimálně ke kolenům nebo těsně nad. K tomu dolaďte psaníčko a boty na podpatku. Sandály do divadla jednoduše nepatří,“ radí stylistka Erika Poštolková. Největší pozornost byste měla věnovat výběru oblečení při návštěvě představení v Národním divadle, baletu nebo na opeře. „Zde je namístě sáhnout po co nejelegantnějším outfitu ve stylu ‚black tie‘. Jak už z názvu vyplývá, nejvhodnější barvou róby bude černá, ale není to pravidlem. Dlouhé šaty mohou mít barvu bordó, tmavě modrou nebo zelenou. Vždy se při návštěvě jakéhokoliv divadla vyhněte teplákovým a jiným bavlněným materiálům, zvolte raději samet, hedvábí nebo krajku,“ dodává.

Související články

Doplňky dotváří celek

Ať už jste si vybrala více či méně odvážný outfit, k dokonalosti jej dotáhnete pomocí stylových doplňků. „Zvýrazněte rysy svého obličeje přidáním třpytu kolem kontur. Pár zlatých či stříbrných obrouček nebo perlových náušnic dodá vašemu vzhledu šmrnc. Eleganci zajistí lodičky na vyšším podpatku v semišové či jinak zajímavé úpravě,“ radí Erika Poštolková.

Zdroj: www.vlasta.cz Bezvasport.cz Modivo.cz