My Fair Lady, Prázdniny v Římě nebo Snídaně u Tiffanyho. To je jen krátký výčet filmů, v nichž zazářila neodolatelná Audrey Hepburn, herečka, po níž svého času toužili snad všichni muži i ženy na planetě. Zatímco pánská část si představovala, jak o křehkou herečku s laníma očima pečuje, ženy se s ní chtěly přátelit a napodobovaly její šatník. Audrey Hepburn, kterou oblékalo mnoho světových návrhářů včetně Coco Chanel, byla totiž módní ikonou, která inspirovala a udávala trendy. Když dlouhé sukně vyměnila za elegantní šaty ke kolenům, módní svět šílel.

Zdroj: Youtube

Nadčasová móda ve filmu

Jedny z jejích nejslavnějších modelů – černý rolák a jednoduché pouzdrové šaty – pro ni navrhl její blízký přítel, návrhář Hubert de Givenchy. Tyto modely vynesla ve filmu Snídaně u Tiffanyho, který získal dva Oscary a dodnes patří k naprostým špičkám světové kinematografie.

Sama si krásná nepřipadala

Přestože si Audrey Hepburn ve své době podmanila Hollywood a pro společnost byla absolutním ztělesněním krásy a dokonalosti, sama trpěla komplexy, považovala se za ošklivou a do života si z nelehkého dětství poznamenaného válkou nesla nespočet hlubokých šrámů a děsivých traumat.

Zažila válku i hladomor

Jako malá totiž trpěla silnou podvýživou, kterou způsobil nedostatek jídla vinou německé blokády potravin za války. Tehdy při výšce 170 centimetrů vážila sotva 40 kilo. Při životě ji držely nejrůznější výhonky, kořínky, cibulky tulipánů anebo třeba kopřivy. Nízké váhy se pak už nikdy nezbavila. Ostatně stejně jako chatrného zdraví – trpěla anémií, astmatem, prodělala žloutenku i pět potratů. V třiašedesáti letech se jí pak stala osudnou rakovina.

Přesto, nebo možná právě proto, že v životě neměla na růžích ustláno, se snažila pomáhat druhým. Realizovala humanitární pomoc pro UNICEF a za tuto práci jí byla v roce 1992 dokonce udělena prezidentská medaile svobody.

Tři svatby i předčasné úmrtí

Ani v osobním životě se jí bohužel příliš nedařilo. Vdaná byla třikrát. Poprvé své „ano“ řekla v roce 1954 americkému herci Melu Ferrerovi, jejich manželství ale po 14 letech skončilo. O rok později, v roce 1969, se pak herečka provdala za italského psychiatra Andrea Dottiho, s nímž měla syna Luca. I tohle manželství v roce 1982 skončilo rozvodem. Do třetice všeho dobrého i zlého se nakonec o čtyři roky později vdala za nizozemského herce Roberta Wolderse, s nímž žila až do své smrti v roce 1993.

Zdroj: vlasta.cz | Audrey Hepburn and her influence in fashion (lofficiel.at) British Vogue | people.com | today.com

Související články