Ačkoli o Dagmar Patrasové média v posledních letech nepíší zrovna valně, je důležité nezapomínat na její minulost. Úspěchů jako ona totiž v českém showbyznysu nedosáhl každý. Kromě celé řady slavných divadelních představení divadla Semafor, jako například Kytice nebo Kdyby tisíc klarinetů, kam byla po studiu přijata do stálého angažmá jako členka skupiny Jiřího Suchého, zazářila i v nemalém množství filmů a pohádek.

Od stopařek k Xenii

Před kamerou se poprvé objevila v pouhých sedmnácti letech, kdy si střihla roli studentky v hudební komedii Třicet panen a Pythagoras. Osudovou se jí stala až role Marty Vaňkové v kriminálce Smrt stopařek v roce 1979, kde si zahrála společně s Janou Nagyovou. Režisér Václav Vorlíček si zde obě dámy vyhlédl pro pohádkový seriál Arabela. A přestože byla role zlé princezny Xenie spíše vedlejší, diváci si ji zamilovali.

Zdroj: Youtube

Miláčkem diváků i režisérů

A oblíbili si ji i filmaři, kteří ji v osmdesátých letech obsazovali opravdu hojně. Nezapomenutelnou se stala kultovním seriálem Návštěvníci nebo pohádkami Koloběžka první a O princezně, která ráčkovala, a zopakovala si i roli Xenie v navazujícím díle pohádkového seriálu tentokrát s názvem Arabela se vrací. A co teprve její role v rodinném snímku Pan Tau či Vrchní, prchni!. Scéna ze sprchy utkvěla v paměti nejen mužům.

Našla se v tvorbě pro děti

Většina z nás však bude mít Dádu už navždy spojenou s dětskými písničkami. Vždyť kdo by neznal Žížalu Julii či Strašidýlko Emílka? V devadesátých letech natočila postupně dvacet desek pro nejmenší, na nichž spolupracovala se svým bývalým spolužákem z konzervatoře Michaelem Kocábem či s Lou Fanánkem Hagenem. Dětská srdce si získala i jako moderátorka Studia Kamarád, OK3, Baby Studia, Kuřátek, Kouzelné školky a Pohádkové neděle. Svůj nevídaný úspěch nakonec podpořila i vlastním časopisem nazvaným jednoduše Dáda.

Smutný osobní život i sklony k závislostem

S manželem Felixem Slováčkem, který Dádě kdysi pomáhal rozjet hudební kariéru, má dvě již dospělé děti – syna Felixe a dceru Aničku. A zatímco oba talentovaní potomci pokračují v uměleckých šlépějích rodičů a věnují se herectví, hudbě a zpěvu, Patrasová svoji dráhu lehce upozadila. V posledních letech ale v osobním životě příliš štěstí nemá. Řešila nevěru jejího manžela a v posledních letech se v bulvárních plátcích také píše o závislosti na alkoholu.

Zdroj: vlasta.cz, Dagmar Patrasová, csfd.cz

Související články