Pěstujete bylinky? Myslete na kombinace, vhodné stanoviště, ale i přezimování

Martina Nováčková | 6. 9. 2022

Pěstujete bylinky na balkoně nebo na terase? Poradíme vám nejlepší triky, jak z nich vytěžit co nejvíc a vytvořit si zelenou oázu, potěšení pro oči i pro kuchařky nebo jak je správně zazimovat.

1. Drenážní vrstva

Bylinky jsou citlivé na přemokření. Proto při výsadbě dbejte na to, aby měla nádoba odtokový otvor a na dno nasypte dostatečnou drenážní vrstvu z keramzitu nebo drobných kamínků, které zabrání přemokření substrátu.

2. Správné kombinace

Máta, meduňka a dobromysl jsou rostliny, které se rychle rozpínají a mohou utlačit ty ostatní, méně dominantní. Nepěstujte je proto v kombinovaných výsadbách bez toho, abyste jim vymezili hranice. Pokud se vám líbí smíšené výsadby, rostliny nechte v květináčích a v nich je zasaďte do společné nádoby.

3. Substrát na bylinky

Bylinky pěstujte ve speciálním substrátu určeném pro bylinky, který je lehký, vzdušný a propustný, přesně, jak to mají rády. Substrát pro květiny není vhodný, protože obsahem výživných látek podněcuje rostliny bohatě kvést.

Chybí vám energie? Na salátech nepřežijete! Můžou za to tyhle chyby v jídelníčku
Hubnutí

Chybí vám energie? Na salátech nepřežijete! Můžou za to tyhle chyby v jídelníčku

4. Ideální nádoba

Nádoba na pěstování bylinek by měla být dostatečně velká a prostorná, rostlinky se budou krásně rozrůstat. Pokud bylinky pěstujete na sluncem rozpáleném balkoně, vyhněte se kovovým nádobám. Vhodnější jsou keramické či dřevěné (budete muset častěji zalévat) nebo květináče z plastu.

5. Vhodné stanoviště

Bylinky mají rády teplé slunečné stanoviště, chráněné před větrem, které zabezpečí, že budou tvořit éterické oleje. Pokud je pěstujete na rozpáleném balkoně, dopřejte jim pravidelnou zálivku a zabezpečte, aby na ně nepražilo polední slunce, protože může lístky spálit.

6. Vyvážená zálivka

Jsou citlivé na přemokření, proto je zalévejte tehdy, když to potřebují, nikdy ne do zásoby. Rozmarýn a petrželová nať potřebují méně vody.

Domácí trénink může být stejně kvalitní jako ten ve fitku. Víte s čím cvičit?
Hubnutí

Domácí trénink může být stejně kvalitní jako ten ve fitku. Víte s čím cvičit?

7. Pěstujte ze semínek

Ideální je, pokud si rostliny vypěstujete ze semínek. Budete tak mít vlastní sazenice a posléze vlastní rostliny. Tak zabezpečíte, že bylinky budou adaptované na konkrétní stanoviště a nebudou si muset zvykat na nové prostředí jako v případě, že byste si z obchodu přinesli dospělé rostliny.

8. Pravidelně sbírejte

Pokud budete pravidelně sbírat úrodu, dočkáte se nových svěžích lístků. Snažte se pravidelně odstraňovat maximálně třetinu délky výhonku. Bazalku zaštipujte, podpoříte její kompaktní rozvětvený vzhled.

9. Nebojte se nových odrůd

Nemusíte pěstovat jen mátu s typickou chutí. Vyzkoušejte například ananasovou, jahodovou nebo netradiční čokoládovou mátu, která dodá dezertům znamenitou chuť. Výborný je i citronový tymián, který má dvojbarevné listy a oživí nápoje i masová jídla.

Zvířecí jazýčky: Proč ho mají kočky drsný, psi modrý a jak ovlivňují štěkot?
Cestování

Zvířecí jazýčky: Proč ho mají kočky drsný, psi modrý a jak ovlivňují štěkot?

10. Přezimování

Rostlinám se na balkoně daří od 15. května asi do 15. října. Rozmarýn, pažitku či petržel můžete bez obav nechat přezimovat v chladné, bezmrazové místnosti, například ve světlé, nevytápěné chodbě, a úrodu můžete sbírat i v zimních měsících. Například bazalka se však v našich podmínkách pěstuje jako letnička.

Vysaďte si s námi

  • Do dvou dřevěných bedniček, které si můžete zhotovit i sami doma, nasypte dostatečnou drenážní vrstvu. Abyste zabránili jejich přetékání, vystelte je netkanou textilií. Na drenáž nasypte substrát a vysaďte fenykl, hlávkový salát, šalvěj a tymián. Výsadbu můžete oživit například růžovým muškátem „Pink Capitatum“.
  • Například fialová kombinace tón v tónu s muškáty, levandulí, rozmarýnem a tymiánem ozdobí každou terasu či balkon. Důležitá je souměrná výsadba. Vysokou levanduli sázejte tak, aby nestínila nižším druhům okolo sebe.

ZDROJ: časopis Vlasta

Syndrom zlomeného srdce existuje. Podobá se infarktu
Zdraví

Syndrom zlomeného srdce existuje. Podobá se infarktu

Posilování paměti: odložte mobily, tablety a věnujte pozornost tomu, co jíte
Zdraví

Posilování paměti: odložte mobily, tablety a věnujte pozornost tomu, co jíte

Mentální kouč Jaromíra Jágra Marian Jelínek: Naučte se trénovat radost
Rozhovory

Mentální kouč Jaromíra Jágra Marian Jelínek: Naučte se trénovat radost

Tagy balkon bylinky rostliny substrát terasa Tymián obecný