Gina Lollobrigida: Krásnější než Elizabeth Taylor a co jste o ní nevěděli

Ivana Ašenbrenerová | 16. 1. 2023

Gina, přezdívaná Lo Lollo, zemřela 16. ledna ve věku 95 let. Její kouzlo zůstane ale věčné, napsal na Twitteru italský ministr kultury. Ve čtyřicátých letech se věnovala modelingu, získala titul Miss Řím a třetí místo na Miss Itálie. Ve filmu se prosadila v 50. letech minulého století a stala se z ní hvězda, před kterou především muži padali na kolena. Krásná a charismatická, taková byla „La Lollo“.

O smrti italské herecké hvězdy informovala agentura ANSA s odvoláním na členy její rodiny. Její prasynovec, italský ministr zemědělství Franceso Lollobrigida, tweetoval o její smrti a označil ji za „jednu z nejzářivějších hvězd italské kinematografie a kultury.“ Spolu se Sophií Lorenovou symbolizovala Gina Lollobrigida zemitou sexualitu italských hereček 50. a 60. let minulého století.

Zdroj: Youtube

Italská ikona

V padesátých letech se proslavila v mnoha filmech, kde oslnila především mužské diváky. Patřily k nim Fanfán Tulipán (1952), Římanka (1954), Zvoník u Matky boží (1956) či Dobrý den, paní Cambellová (1968), za který byla nominovaná na Zlatý glóbus. První anglickým „velkým“ filmem byl snímek Poraž ďábla z roku 1953, v němž si zahrála manželku Humphreyho Bogarta. Pracovala s Frankem Sinatrou, Seanem Connerym, Tonym Curtisem, Rockem Hudsonem a dalšími filmovými hvězdami. V televizi Gina hrála v sitcomu Falcon Crest z 80. let, který jí vynesl jednu ze tří nominací na Zlatý glóbus v její kariéře.

Kvíz: České filmy a slavné hlášky. Otestujte se, jak dobře je znáte
Cestování

Kvíz: České filmy a slavné hlášky. Otestujte se, jak dobře je znáte

Talentovaná fotografka a malířka

Počátkem 70. let začala její herecká kariéra upadat, takže se začala věnovat své původní velké vášni, kterou bylo výtvarné umění. Kromě malování a sochaření byla ale také úspěšnou fotografkou a fotoreportérkou. Její první fotografická kniha – Italia Mia, byla vydaná v roce 1973. Jako reportérka fotila takové hvězdy, jako byla Audrey Hepburn či Paul Newman. Ukázala se i jako dobrá dokumentaristka, když natočila exkluzivní rozhovor s kubánským diktátorem Fidelem Castrem.

Elvis Presley: Dvojník v rakvi a špatný náhrobek. Tak šel čas s králem rokenrolu
Příběhy

Elvis Presley: Dvojník v rakvi a špatný náhrobek. Tak šel čas s králem rokenrolu

Mezinárodní sexsymbol

Gina byla považovaná za „nejkrásnější ženu na světě“, což je titul, který obvykle náležel Elizabeth Taylor. V roce 1995 řekla v rozhovoru pro The York Times, že jí nevadí, když je vnímaná jako sexsymbol. „Proč bych se měla urazit? Není to urážka,“ řekla tehdy.

20 NEJ Kláry Issové: Nejde o to nemít chmury, ale umět je překonat
Rozhovory

20 NEJ Kláry Issové: Nejde o to nemít chmury, ale umět je překonat

Jedno manželství a jediné dítě

Byla jednou vdaná. V roce 1949 se provdala za slovinského lékaře Milka Skofiče. Milko se vzdal lékařské kariéry, aby se stal jejím manažerem. V roce 1957 se jim narodil syn Milko Jr. a tříčlenná rodina se začátkem 60. let přestěhovala z Itálie do kanadského Toronta. V roce 1971 se rozvedli poté, co Gina měla údajný románek s jihoafrickým lékařem Christiaanem Barnardem. Synovi Giny je nyní 65 let a má syna Dimitri.

KVÍZ: Filmy o blondýnkách. Otestujte se, jak dobře je znáte
Krása

KVÍZ: Filmy o blondýnkách. Otestujte se, jak dobře je znáte

Politicky angažovaná

Gina Lollobrigida se vždy zajímala o politické dění, obdivovala Mahátmu Gándhího a vyzdvihovala především jeho způsob, jak věci dělat nenásilně. Byla dobrou přítelkyní Indiry Gándhíové, první indické premiérky. V roce 1999 se neúspěšně ucházela o místo v Evropském parlamentu s italskými středolevými demokraty a v minulém roce se ucházela o místo v Senátu, kdy kandidovala za levicovou stranu. Získala ale pouhé jedno procento. „Byla jsem unavená z toho, že slyším, jak se politici mezi sebou pořád hádají, aniž bychom se kdy dostali k věci,“ nechala se slyšet, když oznámila volební kandidaturu. „Budu bojovat za to, aby rozhodovali lidé, od zdraví až po spravedlnost. Itálie je ve špatném stavu, chci dělat něco dobrého a pozitivního,“ řekla před volbami.

Zdroj: Vlasta.cz

https://hollywoodlife.com/feature/who-is-gina-lollobrigida-5007473/

čsfd.cz

https://www.newsweek.com/gina-lollobrigida-95-reveals-reasons-running-office-italy-senate-elections-1734548

https://www.cbsnews.com/miami/news/gina-lollobrigida-legend-of-italian-cinema-dead-at-95/

Iveta Fabešová: Chodila jsem na noční a vážila 40 kilo
Rozhovory

Iveta Fabešová: Chodila jsem na noční a vážila 40 kilo

Jak si žily prvorepublikové krásky Medřická, Ferbasová nebo Kabátová
Příběhy

Jak si žily prvorepublikové krásky Medřická, Ferbasová nebo Kabátová

Gabriela Soukalová nejen o životě za "sportovní zdí"
Rozhovory

Gabriela Soukalová nejen o životě za "sportovní zdí"

Tagy Agenzia Nazionale Stampa Associata Elizabeth Taylor Fidel Castro film Gina Lollobrigida Itálie kariéra Mahátma Gándhí Řím Twitter