Dříve se tvrdilo, že tento pomocník je bezvadný pro rodiny s malými dětmi nebo starší generaci, ale to se změnilo. Služeb podlahového robota může využít téměř kdokoliv, i singl pracující z domova nebo majitel kočky či psa.

Co zvládnou

Stejně jako se liší naše preference, liší se jednotlivé roboty. Některý zvládne jen podlahy, jiný také koberce. Ale pozor na koberce s opravdu vysokým vlasem, na ty se robot nemusí dostat, a když ano, úklid nebude efektivní. Dále se prodávají přístroje, které podlahu vysají a ještě setřou. A zase se mezi sebou liší. „Robot, který vysává a vzápětí vytírá, má mopovací modul s textilií, ten se připojí pod prachový zásobník. Před úklidem nezapomeňte přidat vodu. U některých typů lze nastavit buď jen vysávání, nebo vysávání s mopováním.

Existují také vysavače, u nichž po vysátí musíte vyměnit zásobník na prach za mopovací modul a přidat vodu, až pak podlahu umyjí,“ říká Daniela Chovancová ze společnosti Alza. Najdete i roboty, které dokážou po vysátí vytřít i bez zásobníku na vodu, u nich musíte textilii sami namáčet. Hodně tmavé podlahy nebo koberce může některý vysavač vyhodnotit jako prázdný prostor, kam se neodváží. V tomto případě vám s výběrem nejvíce pomohou uživatelské recenze.

Dobrý, lepší, nejlepší

Aby se pustil do práce, musíte ho zapnout, sáhnout po ovladači či mobilu s aplikací. Stejně tak se liší jeho schopnost orientace v prostoru. Základní modely bez navigace se rozjedou, a když narazí do překážky, změní směr. Nebo jsou vybavené senzory, pak do překážek nenarazí, upraví svou trasu, ale náhodně. Většinou dokážou uklidit kolem 80 procent podlah, na některá místa se vracejí, ať chcete, či ne, a něco málo opomenou. Dokonalejší robotické vysavače mají navigaci. K mapování prostoru lze využít gyroskopickou či laserovou technologii, případně kameru nebo kombinaci posledních dvou. Přístroje se zorientují v prostoru, rozeznají překážky a uklízejí efektivně, nevracejí se na místo, kde už pracovaly. Nejpokročilejší vysavače vytvářejí mapy prostředí a umějí vnímat svou pozici v nich. Obecně roboty s navigací uklidí podlahy víc než slušně (až 99 procent plochy). A když si vyberete šikulu, kterého můžete programovat, snadno si nastavíte, co a kdy má uklidit. Čím členitější byt, tím spíš oceníte inteligentního robota.

Na jaké míry hledět

Aby vysavač zajel i pod postele, sedačky nebo nábytek na nožkách, hlídejte si jeho míry. Hlavně výšku, obecně jde asi o 7 až 10 cm. A také šířku, projede i mezi nohami židlí? Máte-li doma prahy nebo koberce, ověřte si, jak vysoké překážky zvládne. Některé modely dávají 1 cm vysokou překážku, jiné i dvojnásobnou.

S počty souvisejí kartáče, za běžné se považují tři, ale neplatí to stoprocentně pro všechny modely. Kartáče jsou umístěné ve středu přístroje a z boků. Ty boční, které bývají štětinové, nametou nečistoty ke středu, a tam je přístroj vysaje. Středové kartáče mohou být gumové, štětinové nebo kombinované. Do gumových se nezamotají chlupy a vlasy, kdežto do štětinových ano, pak je musíte ručně odstranit, ale zase je lépe zachytí. Aby byly robotické vysavače opravdu účinné, neměly by postrádat rotační kartáče. Kdo se chce vyhnout jejich čištění, patrně si vybere přístroj vybavený samočisticím kartáčem.

Domácnostem, kde žijí i psi a kočky, se obvykle doporučují roboty, které mají gumový kartáč (přesněji i gumový kartáč) a vysoký sací výkon v rámci své kategorie. Ten se pohybuje v řádech několika desítek wattů, proto nemá smysl porovnávat ho s klasickým vysavačem. Pozor, sací výkon není přímo úměrný příkonu. U všech vysavačů, tedy i robotických platí, že s kvalitou vysávání souvisí konstrukce, těsnění a filtrace (běžně se roboty vybavují HEPA filtrem). Všímejte si též objemu zásobníku na nečistoty, může být třeba čtvrtlitrový nebo třikrát tak velký, případně zásobníku na vodu. Některé přístroje samy vysypou nečistoty do nádoby v nabíjecí stanici.

Jak dlouho bude v práci

Robotické vysavače většinou čerpají energii díky nabíjecí stanici, případně jim dodáte šťávu nabíječkou. Jsou vybavené akumulátory, buď modernějšími lithium-iontovými (li-ion), nebo staršími nikl-metal hydridovými (Ni-MH). Řada přístrojů se dopraví do nabíjecí stanice a některé umějí po nabití pokračovat v místě, kde skončily, což ocení uživatelé velkých bytů. Na vás je zjištění, jak dlouho dokáže robot pracovat na jeden zátah, může jít o 50 minut, dvě či tři hodiny nebo ještě více. Velký rozptyl má i doba nabíjení, některý přístroj bude za dvě hodiny znovu připravený k práci, dalšímu to potrvá třeba šest hodin.

Místa, kam ho nechcete pustit, ohraničte virtuální zábranou. Existuje více možností, jak toho dosáhnout, například aplikací magnetických pásek na podlahu (ne pod koberec!), virtuální zdí či vytvořením plánu místností s hranicemi v aplikaci. Virtuální zábrana se hodí i tehdy, když vysavač uklízí v patře – nikdo nechce, aby spadl ze schodů. V tom pomohou i senzory detekující volný prostor. Roboty, které skáčou po schodech jako kamzíci, ještě nikdo nevymyslel.

Zdroj: časopis Vlasta – příloha

Související články