Sdílení pokojovek

Pokojovky nekupujte, ale sdílejte. Téměř každá se dá množit řízkováním, tedy odříznutím rostliny a přemístěním do sklenice s vodou, kde pustí kořínky. Domluvte se s kamarádkou či sousedkou, co si vyměníte.

Zásoby drogerie

I v drogeriích a parfumeriích se občas objevují slevy. Ale víte, co koupit a čemu se určitě vyhnout?

  • Mezi oblíbené výzvy platí Kup tři, zaplať dva. Zásobujte se hlavně zbožím, které se používá ve velkém. Například toaletní papír a prací prášek. Než podlehnete lákadlům, rozpočítejte si, jestli úspora odpovídá realitě. Koukněte se na internetové srovnávače, za kolik se konkrétní zboží průměrně prodává.
  • Kosmetika míří do slevy, když se blíží konec expirační doby. V původním neotevřeném obalu a v přiměřené teplotě si může udržet kvalitu i několik let. Časem se snižuje především účinnost obsažených látek, což například u tělové a vlasové péče tolik nevadí. Ovšem například u opalovacích krémů ano. Riziková je pleťová kosmetika. Obsah kelímků se chemicky mění a mohl by s prošlou lhůtou dráždit pokožku. Vyhněte se hlavně specialistům pro oční okolí včetně odličovadel.

Nápad redaktorky Lucky: Kvalitní náhradník

Zajímavý WC trik, jak nahradit předražené závěsy do mísy. Nejdříve jsem zkusila úplně je zrušit, ale ukázalo se, že kromě vůně mají také vliv na usazování kamene a celkový vzhled toalety. Rychleji zarostla vodním kamenem a při následném čištění se muselo mnohem víc přitlačit na štětku. Otrava! Tak jsem se rozhodla následovat tip, který si spousta jiných žen chválila, a do splachovací nádrže jsem ponořila tubu zubní pasty. Byla už skoro vymačkaná a špatně se z ní pasta dobývala ven. Nechala jsem ji zavřenou, ale tubu jsem propíchala špendlíkem jako woodoo panenku. Už po prvním spláchnutí jsem ocenila, že se uvolní svěží mentolová vůně. Protože používám bělicí zubní pasty, mísa si drží viditelně čistší vzhled. A to po celé ploše, protože když spláchnete pastovou vodou, očistný proud teče zpod okraje kolem dokola, zatímco klasické závěsy, které jsou na jednom místě, se starají jen o spodní část mísy. Když koupíte levnější pastu, můžete ji tam dát plnou. Nedá se odhadnout, jak dlouho vydrží, záleží na velikosti rodiny. Ale určitě při nákupu pasty zaplatíte míň než za WC závěsy.

Vaříme levně a sezonně: Smažené milosti

Královnou úsporné kuchyně není Rettigová, ale Anuše Kejřová. Z devátého vydání její kuchařky, vydané poprvé v roce 1905, vybíráme recepty, které nespravedlivě upadly v zapomnění. Vzpomínáte na milosti?

Doba přípravy: 1 hodina

Suroviny:

  • 200 g mouky
  • 50 g másla
  • 2 žloutky
  • 4 lžíce zakysané smetany
  • 1 PL cukru
  • špetka pomerančové kůry a soli
  • 1 PL rumu
  • máslo na smažení
  • skořicový cukr
  • vanilkový cukr

Postup:

  1. Rozdrobte na vále v mouce máslo, přidejte strouhanou pomerančovou kůru, sůl a cukr a pak přidejte žloutky a zakysanou smetanu.
  2. Vypracujte na vále těsto v tuhosti nudlového. Řádně vypracované, nelepivé těsto vytvarujte do koule a přiklopte mísou. Nechte ho odpočívat patnáct minut.
  3. Rozválejte těsto do tenka a nakrájejte vroubkovaným rádýlkem na čtverečky a smažte je v rozpáleném másle.
  4. Do růžova osmažené milosti sypte vanilkovým nebo skořicovým cukrem. Jest to dobrý moučník, hodící se ke kávě nebo čaji, píše Kejřová. Radí také, jak na smažení milostí použít starší omastek od smažení koblih. Do vřícího tuku vložte kousek očištěné a na plátky nakrájené mrkve, která špatnou chuť a vůni omastku odstraní.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články