Poptávka po omlazující kosmetické péči neklesá, a tím dává práci vědcům a vědkyním v laboratořích.

Bakuchiol

Zdroj: Youtube

Právě tam objevili bakuchiol. Pochází z rostliny Psoralea corylifolia, které se také říká babchi. Trochu připomíná hluchavku, ale krásně voní. Tradiční indická a čínská medicína ji zná už dávno. Pro kosmetické účely se používají především semena a olej z nich. Má podobný omlazující účinek jako retinol, ale díky rostlinnému původu je pro pokožku šetrnější. Přidává se v maximální intenzitě do sér a olejů, ale také do krémů či masek. Vylepšuje zralou pleť, snese ho i citlivá tvář a ulevuje kožním problémům. Stejně jako retinol totiž urychluje obnovu kožních buněk, působí antibakteriálně a také brzdí dopad oxidantů, urychlujících poškození a předčasné stárnutí pleti. Ale nemá jeho vedlejší projevy, třeba podráždění, svědění nebo šupinatění pleti. Také se snese i s dalšími pečujícími složkami, což u retinolu vždy nefunguje. Pokud zvolíte intenzivní péči, doporučuje se kombinovat ji s ochranou slunečního filtru, pro jistotu.

Související články

Kmenové buňky

Leží vědcům v hlavě už dlouho. Jsou to totiž chameleoni, kteří se umí přizpůsobit a vylepšit nebo nahradit poškozené buňky v celém organismu. V pokožce se nacházejí v hlubší vrstvě a umí zapracovat na povolených kola genových vláknech a na výplni hlubokých vrásek. Jenže jako všechno s věkem jejich aktivita klesá. A protože příroda vybavila své děti spravedlivě, kmenové buňky mají samozřejmě i rostliny. Velmi podobné lidským jsou buňky získané z některých druhů jablek. Pokožka si s nimi rozumí, pronikají i do hlubších vrstev. Využívají se také další přírodní poklady, například známá exotická argánie nebo léčivka jitrocel kopinatý.

Související články

Skvalan

Patří mezi pečující suché oleje. Pokožka přirozeně lipidy obsahuje, tvoří ochrannou vrstvu na povrchu, a když jí přispějete skvalanem, velmi ochotně ho přijme. Pleť zvlhčuje a přidává jí na hebkosti. Vstřebává se jako blesk. Nechává luxusní pocit hladké pokožky, ale nemastí. Také na pohled získá tvář sametový vzhled. Skvalan má přírodní původ, například se získává z oliv, nezpůsobuje alergie a neucpává póry, takže nehrozí tvorba pupínků. Odvrací škodlivé útoky z okolí, proto nejen omlazuje, ale funguje také jako prevence předčasného stárnutí. Stejně jako další olejové péče nanášejte na vlhkou pokožku.

ZDROJ: časopis Vlasta, autorka je kosmetická redaktorka