Skvalan nebo bakuchiol. Omlazovače pleti, které potřebujete

Lucie Fendrychová | 9. 2. 2023

Odhalte, jaké nové složky se ucházejí o příležitost vylepšit vaši kosmetickou výbavu.

Poptávka po omlazující kosmetické péči neklesá, a tím dává práci vědcům a vědkyním v laboratořích.

Bakuchiol

Zdroj: Youtube

Právě tam objevili bakuchiol. Pochází z rostliny Psoralea corylifolia, které se také říká babchi. Trochu připomíná hluchavku, ale krásně voní. Tradiční indická a čínská medicína ji zná už dávno. Pro kosmetické účely se používají především semena a olej z nich. Má podobný omlazující účinek jako retinol, ale díky rostlinnému původu je pro pokožku šetrnější. Přidává se v maximální intenzitě do sér a olejů, ale také do krémů či masek. Vylepšuje zralou pleť, snese ho i citlivá tvář a ulevuje kožním problémům. Stejně jako retinol totiž urychluje obnovu kožních buněk, působí antibakteriálně a také brzdí dopad oxidantů, urychlujících poškození a předčasné stárnutí pleti. Ale nemá jeho vedlejší projevy, třeba podráždění, svědění nebo šupinatění pleti. Také se snese i s dalšími pečujícími složkami, což u retinolu vždy nefunguje. Pokud zvolíte intenzivní péči, doporučuje se kombinovat ji s ochranou slunečního filtru, pro jistotu.

Pleť ničí střídání teplot, městský režim a mráz. Pozor na loupání a svědění
Kosmetika

Pleť ničí střídání teplot, městský režim a mráz. Pozor na loupání a svědění

Noste čepici, vaše vlasy to ocení! Správný šampon nestačí, důležitá je očista a nadstavba
Kosmetika

Noste čepici, vaše vlasy to ocení! Správný šampon nestačí, důležitá je očista a nadstavba

Kmenové buňky

Leží vědcům v hlavě už dlouho. Jsou to totiž chameleoni, kteří se umí přizpůsobit a vylepšit nebo nahradit poškozené buňky v celém organismu. V pokožce se nacházejí v hlubší vrstvě a umí zapracovat na povolených kola genových vláknech a na výplni hlubokých vrásek. Jenže jako všechno s věkem jejich aktivita klesá. A protože příroda vybavila své děti spravedlivě, kmenové buňky mají samozřejmě i rostliny. Velmi podobné lidským jsou buňky získané z některých druhů jablek. Pokožka si s nimi rozumí, pronikají i do hlubších vrstev. Využívají se také další přírodní poklady, například známá exotická argánie nebo léčivka jitrocel kopinatý.

Domácí kosmetika: Jak vyrobit šumivky do koupele, krémy, ale i oční stíny
Krása

Domácí kosmetika: Jak vyrobit šumivky do koupele, krémy, ale i oční stíny

Na problematickou pokožku jedině přírodní kosmetika
Doporučujeme

Na problematickou pokožku jedině přírodní kosmetika

Skvalan

Patří mezi pečující suché oleje. Pokožka přirozeně lipidy obsahuje, tvoří ochrannou vrstvu na povrchu, a když jí přispějete skvalanem, velmi ochotně ho přijme. Pleť zvlhčuje a přidává jí na hebkosti. Vstřebává se jako blesk. Nechává luxusní pocit hladké pokožky, ale nemastí. Také na pohled získá tvář sametový vzhled. Skvalan má přírodní původ, například se získává z oliv, nezpůsobuje alergie a neucpává póry, takže nehrozí tvorba pupínků. Odvrací škodlivé útoky z okolí, proto nejen omlazuje, ale funguje také jako prevence předčasného stárnutí. Stejně jako další olejové péče nanášejte na vlhkou pokožku.

ZDROJ: časopis Vlasta, autorka je kosmetická redaktorka

Tagy pokožka