Co všechno DNA dokáže

Dnes existuje celá řada testů, které dokážou z DNA vyčíst neuvěřitelné věci. Nejenže zjistíte s naprostou přesností, kdo je váš biologický rodič, ale základní test DNA umí odhalit rodinnou historii po mnoho generací nazpět. Některé dokonce vypátrají váš původ až 80 tisíc let nazpátek. Zajímá-li vás, kdo byli vaši předkové a odkud pocházíte, umožní vám to test DNA. Řada genetických společností a výzkumných pracovišť nabízí tento test i na internetu a ceny se pohybují v řádu několik tisíc korun. Většina testů je neinvazivních, provádějí se obvykle ze stěru z ústní sliznice.

Zdroj: Youtube

Odhalí genetickou vadu

Každá žena, která má za sebou těhotenství, si určitě vzpomíná na screening genetických vývojových vad v prvním trimestru. To jsou testy, které zachraňují životy a jde o testování na vady, které nejsou dědičné a vznikají náhodně během vývoje plodu. Většina z nich pracuje s náhodnými kousky DNA a jen statisticky je dělí na geny patřící matce a dítěti. Pokud jde tedy o nenarozenou holčičku, snadno se její část splete s matčinou a to už může být průšvih.

Existuje ale spolehlivější metoda, takzvaný Panaroma test, který dokáže díky unikátní technologii jen z malého vzorku krve matky odlišit její DNA od volné DNA dítěte, což zaručuje úspěšnost vyšší než 99,9%. „Navíc má ze všech podobných vyšetření nejnižší falešnou pozitivitu i negativitu,“ říká molekulární genetička Martina Putzová. Tento test si musí ženy hradit samy a cena se pohybuje nad 10 tisíc korun a požádat o něj musíte u gynekologa.

Související články

Odhalí riziko závislostí

Bojíte se, jestli nemáte v genech nějaký sklon k závislostem? Alkoholu nebo čemukoli dalšímu? I to dokážou zjistit testy, v nichž se vyšetřuje takzvaný gen pro zvýšené riziko vzniku závislostí. „V podstatě jde o jednu složku dopaminové dráhy, která zajišťuje naše uspokojení z různých činností, které nás baví. Lidé, kteří mají v tomto genu drobnou odchylku, mají tuto dráhu oslabenou, a tudíž je daná činnost tolik neuspokojí a mají potřebu její dávku zvyšovat. Pokud tou činností je alkohol, konzumace sladkostí, hraní her a tak podobně, může se vyvinout závislost, které dané osobě škodí, ať už společensky nebo zdravotně,“ říká genetička Lucie Benešová.

Zjistí i talent a silné stránky

Víte, že test DNA dokáže odhalit také to, co bylo vašemu dítěti dáno do vínku? Třeba jestli má absolutní hudební sluch, zda má geneticky danou fyzickou zdatnost (takzvaný horolezecký gen), anebo zda bude dobré na rychlostní či vytrvalostní sporty. Pomocí testu budete vědět jeho silné stránky i skryté předpoklady a dozvíte se, zda má smysl trápit dítě hrou na klavír nebo zda je lepší ho směřovat spíše ke sportu. Test dokáže také určit, zda se bude dětem lépe učit ráno nebo večer.

Související články

Odhalí zdravotní rizika i jak funguje metabolismus

Pokud se snažíte zhubnout a žít zdravěji, určitě vám pomůže test zaměřující se na zdraví a životní styl. Test na základě analýzy genů odhalí efektivitu vašeho metabolismu, ale třeba také intoleranci na laktózu nebo citlivost na lepek. Díky analýze se dá zjistit, jaké jsou vaše predispozice k zánětlivým a kardiovaskulárním onemocněním (například k vysokému krevnímu tlaku, cukrovce či vysokému cholesterolu), jak fungují ve vašem těle detoxikační procesy či jaké je riziko rozvoje nádorových onemocnění. Tento test stačí provést jednou v životě, protože výsledky se nemění.

Vyšetřit se dají i geny, které mají vliv na redukci váhy, například to, jak vaše tělo hospodaří s tuky, konkrétně s mírou jejich ukládání a odstraňování. „Opravdu se najdou lidé, kteří mají kombinaci, kdy jejich tělo ukládá více tuků než ostatní a naopak, při zvýšené pohybové aktivitě a sníženém příjmu energie, si jejich tělo zásobu tuků „brání“ a redukce jejich váhy tak nastává výrazně pomaleji,“ vysvětluje genetička Lucie Benešová.

Proč je dobré se testovat

Protože i když geny neoblafnete, pomohou vám odhalit, jaký typ stravy je vašemu tělu bližší, co byste raději neměli jíst, nebo zda je pro vás vhodnější silový trénink či cardio. Většina testů se dá pořídit do několika tisíc korun, můžete si je objednat online a provést doma.

Zdroj: vlasta.cz magazine.circledna.com/top-10-benefits-of-dna-testing camfordmedicals.co.uk/what-are-the-benefits-of-a-dna-test panoramatest.cz Genomac výzkumný ústav, s.r.o.