Babské rady: Zelí na žaludeční vředy, kmín na plynatost. Jak je vidí odbornice
Mezi námi je dost těch, kteří místo polykání léků raději aplikují na své zdraví i krásu babské rady. Ne všechny jsou ale účinné. Jaké fungují a jaké ne? A proč tomu tak je? To nám objasnily lékařka Kateřina Písecká z Centra individuální péče VFN v Praze a odbornice na bylinnou terapii Jarmila Podhorná.
Jeřáb ptačí srovná hormony
BABSKÁ RADA:
Nepravidelný menstruační cyklus a problémy s otěhotněním se srovnají, když budeme pravidelně užívat jeřáb ptačí, lékořici či maliník.
VYSVĚTLENÍ:
Poruchy cyklu obvykle souvisejí s vysazením antikoncepce, která způsobuje zanesení organismu, proto je nutné nejdříve tělo řádně vyčistit. K tomu nejlépe poslouží pupenové výtažky z břízy, pýru, dubu či jasanu.
K úpravě hormonální rovnováhy jsou vhodné bylinné prostředky z jeřábu ptačího, maliníku, lékořice, anděliky a měsíčku, a to vše v komplexní kúře. Problém s otěhotněním může být důsledkem špatného životního stylu a i na to mohou zabrat zmíněné bylinky. Organismus můžete podpořit i přípravkem api-women, což je květový med s obsahem pupenů měsíčku, maliníku, ostružiníku a ptačího jeřábu. Také mateří kašička dodá tělu potřebné látky.
Kmín proti plynatosti
BABSKÁ RADA:
Při nadýmání usrkáváme šálek se spařenou čajovou lžičkou kmínu.
VYSVĚTLENÍ:
Silice obsažené v kmínu (karvon a limonen) prokazatelně snižují tvorbu plynů v tlustém střevě a snižují výskyt křečí v břiše.
Žvýkačky proti zánětu v uších
BABSKÁ RADA:
Při smrkání se části hlenu dostanou i do ušní trubice. Pravidelné žvýkání (cca pětkrát denně) snižuje riziko vzniku zánětu středního ucha až o polovinu.
VYSVĚTLENÍ:
Ano, žvýkáním a hlavně polykáním dochází k otevírání Eustachovy trubice mezi nosohltanem a středním uchem, tímto se středouší pravidelně pročišťuje.
Stahování půlek proti mdlobám
BABSKÁ RADA:
Stahování zadečku nažene více krve do mozku, který má tak rázem dost kyslíku, aby krátkou slabost překonal.
VYSVĚTLENÍ:
K mdlobám dochází vlivem nedostatečného prokrvení mozku, které nastává při nízkém tlaku, dehydrataci, rychlou změnou polohy ze sedu do stoje a podobně. Nejefektivnější způsob je nemocného položit na záda a zdvihnout dolní končetiny, tím se dostane do mozku více krve, efekt stahování půlek je spíše zanedbatelný.
Zelí na žaludeční vředy
BABSKÁ RADA:
Bílé zelí je podle starých bylinkových receptů metlou na žaludeční vředy. Když několik týdnů pijeme denně litr čerstvé šťávy z bílého zelí, vředy se většinou zahojí.
VYSVĚTLENÍ:
Naopak, dle platných doporučení patří zelí při vředové chorobě mezi nevhodné potraviny.
Základem léčby je snížení kyselosti žaludku režimovými opatřeními a farmakoterapií.
Lopuch léčí kožní neduhy
BABSKÁ RADA:
Potírání pokožky olejem z lopuchu vyléčí kožní projevy alergií.
VYSVĚTLENÍ:
Lopuch obsahuje inulin, třísloviny, vitamin C, minerální látky, bílkoviny, hořčiny a další účinné látky, které mají na stav a zdraví pokožky blahodárné účinky. Potírání postižené kůže olejem zmírňuje zarudnutí a ulevuje od svědění, hojí hnisavé rány. Čerstvé listy se přikládají na špatně hojící rány a pohmožděniny. Dalšími bylinami s protiekzematickými účinky jsou například ořešák, penízovka a kalina tušalaj.
Banánová slupka na modřiny
BABSKÁ RADA:
Monokl či namodralé koleno budou rázem pryč, když na ně na několik minut přiložíme banánovou slupku, která vysaje tmavou barvu.
VYSVĚTLENÍ:
U banánové slupky se uplatňuje její chladivý vliv, který může do jisté míry zamezit dalšímu rozšíření modřiny, rozhodně však neurychluje její vstřebávání.
Pampelišková šťáva snižuje hladinu cukru
BABSKÁ RADA:
Když kvetou pampelišky, požvýkáme denně 10 stonků, šťávu pomalu vycucáme a zbytek vyplivneme.
Pampelišková šťáva snižuje hladinu cukru v krvi a prospívá také játrům.
VYSVĚTLENÍ:
Pampelišková šťáva obsahuje vysoké množství hořčíku, který má pozitivní vliv na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a příznivě působí i na metabolismus cukrů v těle. Zároveň obsahuje inulin (rozpustná složka vlákniny), který zvyšuje pocit sytosti. Přestože je šťáva z pampelišky zdraví prospěšná, v žádném případě jí nelze nahradit dodržování léčebného režimu u diabetiků.
Cibule na kuří oka
BABSKÁ RADA:
Cibuli, nakrájenou na kolečka a naloženou předem na 24 hodin v octu, přiložíme na kuří oko a zavážeme. Kuří oko změkne a dá se lehce odstranit.
VYSVĚTLENÍ:
Spíše než cibule má efekt kyselina octová, která změkčuje zrohovatělou kůži, ovšem pozor, ve vysokých koncentracích způsobuje na kůži a sliznicích rozsáhlé popáleniny, které se mohou projevit i s několikahodinovým zpožděním.
Šalvěj proti šedinám
BABSKÁ RADA:
Šedivé vlasy ztmavnou, pokud je po umytí opláchneme odvarem ze šalvěje. Proti šedivění rovněž pomáhá vtírání jablečného octa.
VYSVĚTLENÍ:
Obsah tmavých barviv v šalvěji může šediny skrýt, odvar nutno nanášet obden na umyté vlasy a nesmývat. Nejlépe pro světle hnědé vlasy.