Odpustit, či neodpustit? To je otázka, kterou si klade mnoho podvedených žen a mužů. Český psychiatr Miroslav Plzák radil "zatloukat, zatloukat, zatloukat", aby románek nedostal reálné základy, jenže to jde v dnešní době moderních technologií dost těžko a tak je spousta nevěrníků usvědčena dřív, než si stačí vymyslet nějakou báchorku.

Zdroj: Youtube

U někoho záletník okamžitě skončil, u druhého je naopak prostor pro omluvu, odpuštění a druhou šanci. Správně nebo špatně není ani jedna možnost. Patříte k těm, kteří by nevěru odpustili? Podle vztahového kouče Karla Cháby je pak důležité odpovědět si na tři základní otázky:

  • co chcete vy sami
  • co chce partner
  • proč je vám protějšek nevěrný

"Buďte k sobě upřímní a ptejte se, zde vám váš partner či partnerka za to stále stojí, jestli vám stojí za to, abyste bojovali o vztah, třeba proto, že zachováte rodinu. Odpovězte si i na to, jestli jste dostatečně silní na to, abyste bez svého protějšku dokázali žít. Nebo si přiznejte, že zatím na to, abyste ze vztahu odešli, nemáte," říká terapeut Karel Chába, který ve své ordinaci otázku nevěry řeší s klienty, častěji ženami, dnes a denně. "U většiny klientek se v průběhu diskuze ukáže, že ony vlastně vůbec neuvažují o tom, že by odešly. Například si nevěří, že by dokázaly samy pro sebe a pro děti udržet standard, který mají s mužem. Ve skutečnosti tedy to, že se zabývají tím, jestli odpustit nevěru, je jen snaha vypudit pocit zklamání a zranění, který v sobě mají," vysvětluje.

Chronický záletník, nebo "pouze" slabá chvíle?

Nezapomeňte také velmi dobře zvážit, proč k samotné nevěře došlo. "Je to opakovaná nevěra a váš partner je chronický nevěrník? Pak nečekejte, že by se něco změnilo. Váš protějšek by musel opravdu chtít se svým životem něco dělat," upozorňuje vztahový terapeut. "Ovšem jestliže k ní došlo proto, že máte krizi a nevěra byla jakýmsi posledním voláním o pomoc, abyste se se vztahem začalo něco dít, pak - je-li uvědomění a snaha na obou stranách - odpuštění smysl má," upozorňuje.

Podle Adama Durčáka, prodejce erotických pomůcek a odborníka na zdravou sexualitu, ale důvody bývají i malichernější. "Lidé se například jednoduše jen nechají strhnout kouzlem okamžiku, když potkají atraktivní protějšek, případně je láká vyzkoušet si ve svém milostném životě něco, co jim partner či partnerka nechtějí či nemohou dopřát."

Co říkají statistiky

Podle loňské studie zveřejněné v žurnálu Sex & Marital Therapy se někdy nevěry dopustila více než polovina mužů a třetina žen. Ve 22 % případů, což je zhruba pětina, ale vztah odhalenou nevěru ustál. U nás pak bylo podle průzkumu neziskové organizace Rozkoš bez rizika svému partnerovi či partnerce alespoň jednou nevěrných bezmála 42 % Češek a Čechů.

Nevěrníci si při usmíření připlatí

Usmíření partnerů po provalení aférky pomáhají dárky, jimiž nevěrník či nevěrnice partnerku nebo partnera zahrne. Ale ne dárky ledajaké. S plyšáky, spodním prádlem, deskovými hrami či drahými botami již záletníci nepochodí. „Za nový notebook by však čtvrtina lidí nevěru odpustila, za nový smartphone by se přes ni přenesla dokonce třetina respondentů,“ vyjmenovává Adam Durčák. A šokující čísla odhalila i americká detektivní agentura LA Intelligence Detective Agency. Podle ní 30 až 60 % manželství alespoň jednou během jeho trvání některý z partnerů podvedl toho druhého a až 74 % mužů a 68 % žen přiznalo, že by se nevěry klidně dopustili, kdyby měli jistotu, že se na ni nikdy nepřijde.

Zdroj: vlasta.cz partnerske-vztahy.eu empatia.cz

Související články