Podle celoevropského sociálního průzkumu jsou nejšťastnějším národem Dánové. „Jsme vyrovnaní, nejméně stresovaní a nejčastěji se setkáváme se svými přáteli a rodinou,“ říká Meik Wiking z dánského Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Právě u Dánů můžeme recept na štěstí hledat. „Je tu jedna zcela nepřehlédnutelná a zásadní ingredience života, a to hygge, slovo, které vyjadřuje atmosféru pohodového života, vědomé prožívání štěstí a umění najít si něco krásného v každém okamžiku života,“ dodává Wiking.

Zdroj: Youtube

Jak být šťastný každý den?

V našem domácím prostředí nemáme pro hygge jasný ekvivalent, ale blíží se mu slovo pohoda nebo ještě lépe „lebedění“. Prostě příjemná chvilka, během které si odpočineme, načerpáme nové síly a vychutnáme si krásu okamžiku. Aby byl požitek co nejlepší, musíme se naučit vytvořit příjemně hřejivou atmosféru a užívat si drobných radostí. Jak na to?

Očista od negativních myšlenek

Chvilku lebedění nejlépe odstartuje teplá koupel. Zbaví těla napětí, uvolní ztuhlé svaly a pomůže zklidnit mysl. Relaxace v horké vaně s koupelovou solí, bylinami nebo olejíčkem tělo navíc krásně prohřeje. Dokonalou atmosféru doladí příjemná hudba, aromatická svíčka a oblíbené pití. Decentní světlo svíček má zklidňující účinek a nabízí odpočinek očím.

Hlavně pohodlně

Po koupeli si oblékněte nejpohodlnější oblečení nebo se jen tak zahalte do měkkého županu. Příjemný oděv, který nikde netlačí a neškrtí, vás nebude rušit od relaxace, rozjímaní a užívání okamžiku.

Příjemné místo

Podle Dánů je domov základním přístavem hygge. Je středem a zázemím společenského života. Sedm z deseti Dánů tvrdí, že nejvíce hygge zažívají právě doma. Tam odpočívají a rozmazlují se. Najděte si proto doma místo, kde je vám příjemně a pohodlně. Ideální je pohodlná sedačka nebo křeslo, kde se opřete o měkký polštář a přikryjete hebkou a huňatou dekou. Útulnost koutku podpoří také kožešiny a měkké kusové koberec na podlahu nebo deka na gauči. Zajímavým doplňkem může být i kobereček z ovčí vlny, do kterého si zanoříte nohy.

Tlumené osvětlení

Velmi důležité je i příjemné osvětlení. „Žádný návod na hygge nefunguje bez svíček. Když se Dánů zeptáte, co se jim v souvislosti s hygge vybaví, tak 85 % z nich odpoví: svíčky,“ popisuje Meik Wiking ve své knize Hygge - prostě šťastný způsob života. Každý Dán spotřebuje 6 kg svíčkového vosku ročně, což je jednou tak více než v ostatních evropských zemích. Právě svíčky a lampičky vytvoří doma malé světelné ostrůvky. Takto vytvořené teplé světlo se perfektně hodí pro místnosti, ve kterých se uvolňujeme a relaxujeme. Použitím vonných svíček docílíme zároveň i příjemného provonění celého bytu.

V příjemné společnosti

Chvilku lebedění si chce občas každý z nás užít sám, ale podle dánského hygge, bychom si měli tyto okamžiky užívat se svými blízkými. Pravidlem je, že se během takového setkání moc neprobírá politika ani události ve světě. Chcete-li tyto chvíle trávit sami, tak se dotýkejte přírodních materiálů (např. dřeva, kulatých dekoračních kamenů, květin), vypijte šálek chutného čaje, přivoňte ke kytkám či ke sladkému jídlu, poslouchejte praskání ohně v krbu, bublání vody či ptačí zpěv. Prostě si ty krásné chvíle štěstí vychutnejte všemi smysly.

Zdroj: vlasta.cz oveckarna.cz kniha Hygge – Prostě šťastný způsob života

Související články