Život s manipulátorem: Poznáte ho podle zjevných lží i svádění chyb na vás

Ivana Ašenbrenerová | 2. 5. 2023

Říká se jim „gaslighteři“, lidé, kteří se svými partnery psychicky manipulují a citově je zneužívají. Vede to až k tomu, že manipulovaná oběť pochybuje o vlastní paměti i o svém zdravém rozumu. Není náhodou někdo takový po vašem boku?

Pokud jste ve vztahu, kde vás ten druhý nutí o sobě neustále pochybovat, je pravděpodobné, že jste obětí gaslightingu. Gaslighteři zdatně používají okázalé lži nebo zkreslují pravdu, aby zpochybnili váš smysl pro realitu. Postupem času může tahle taktika ovládání nahlodat vaši důvěru až tak, že přestanete věřit vlastním instinktům a pocitům. Někdy je ale velmi těžké odhalit, že vedle vás někdo takový žije. Na co byste si měli dát pozor a co považují odborníci za červenou vlajku, která označuje tuto formu emočního zneužívání?

Zdroj: Youtube

Partner koriguje vaše vzpomínky

Stává se vám, že neustále začínáte věty: „Ach, myslela jsem, že jsi řekl...“ jen proto, aby vám váš partner řekl, že se mýlíte? Pokud partner zpochybňuje vaši paměť nebo vás nutí zpochybňovat vaše vzpomínky týkající se určitých událostí nebo příběhů, je to silně červená vlajka. Gaslighteři se často snaží vytvořit zmatek, aby zakryli provinění, aféru nebo jiný druh zneužívání. Jde jim hlavně o to, aby překroutili váš smysl pro realitu, a to je to, co je tak škodlivé.

Gaslight

Pojem gaslighter vznikl z názvu filmu z roku 1944 Gaslight neboli Petrolejové lampy. Hlavní hrdina se rozhodne svoji ženu přesvědčit o tom, že přichází o rozum, a tak v domě různě přemisťuje obrazy a dopouští se dalších manipulací, přičemž jí tvrdí, že se nic takového neděje. Manipuluje s ní a přesvědčuje ji o tom, že ona začíná přicházet o rozum.

Říká vám do očí bijící lži

Dalším znakem úspěšného manipulátora je skutečnost, že popírá fakta, o kterých oba víte, že jsou pravdivá. Nehorázně vám vmete do očí, že nikdy nic neřekl nebo nikdy nic neudělal – i když jste tam byli a byli jste toho svědkem. Cílem je přimět vás, abyste pochybovali o svém vnímání toho, co se stalo. Možná si pomyslíte: Možná jsem si to jen představovala, že jsem to řekla, nebo jsem ho možná ve skutečnosti neviděla to udělat – jen jsem si myslela, že ano.

Útočí i na vaše příbuzné či přátele

Další červená vlajka: Často se ptáte sami sebe: Nejsem až moc citlivá? Manipulátor „odpoví“ na vaše obavy tím, že problém obrátí a navrhne, že s vámi není něco v pořádku. Často vám taky může říkat, že reagujete přehnaně nebo jste příliš emotivní. Konečným výsledkem je, že ztratíte víru ve svůj vlastní úsudek. Dost často tihle upíři útočí i na vaši rodinu a přátele tím, že je nazývají „blázny“ nebo naznačují, že se proti němu spikli, aby váš vztah ukončili. Typické je například: „To říkala určitě tvoje sestra, že?“

Jak poznat, že jste ve vztahu, který má šanci vydržet celý život. Zásadní je smích a nicnedělání
Vztahy

Jak poznat, že jste ve vztahu, který má šanci vydržet celý život. Zásadní je smích a nicnedělání

Přestane s vámi najednou mluvit

Další klasickou technikou gaslighterů je úplné přerušení komunikace poté, co vyjádříte znepokojení nad jejich chováním. Namísto zdravého povídání o problémech vás doslova a do písmene úplně zablokují. Budete stát přímo před nimi a oni se budou chovat, jako byste byli vzduch. Odmítnou s vámi mluvit nebo vás budou přehlížet. To dělají proto, aby odvedli pozornost od toho, co vás trápí, a přimějí vás, abyste se místo toho zaměřili na to, zda jste problém vyřešili správně.

Výčitky, hádky a výbuchy vzteku. Jak žít s člověkem, který má hraniční poruchu osobnosti
Vztahy

Výčitky, hádky a výbuchy vzteku. Jak žít s člověkem, který má hraniční poruchu osobnosti

Svaluje na vás vlastní chyby

Ve vztahu s těmito lidmi z jejich úst jen těžko uslyšíte slovo „promiň“. Ale „promiň“ budete říkat naopak vy, i když jste neudělali nic špatného. Gaslighteři chtějí, abyste uvěřili, že jste to vy, kdo to pořád kazí. Pokud se váš partner například opozdí na večeři, obvykle to svede na to, že jste mu neřekli přesný čas. Někdo se přece mýlit musí, ale on to není. Gaslighteři nesnášejí kritiku a jen zřídka si připouštějí chyby. Pokud si přece jen někdy troufnete se mu postavit, rychle to použije proti vám a zahájí další kolo falešných tvrzení a obvinění proti vám.

Není načase utéct?

Máte-li podezření, že žijete s někým takovým, promluvte si o svých obavách s třetí stranou, jako je například nezaujatý přítel nebo terapeut. Prozkoumání vašich obav s důvěryhodným člověkem vám pomůže myslet jasněji a rozhodnout se, jak chcete postupovat. Pokud vám takový vztah poškozuje sebevědomí nebo jakýmkoli způsobem poškozuje vaše duševní zdraví, možná je načase sbalit kufry a odejít někam daleko od něj.

Zdroj: časopis Vlasta

Příběh pěstounky Alžběty: Na matky, které své děti opustily, se dnes dívá jinak
Vše o vztazích

Příběh pěstounky Alžběty: Na matky, které své děti opustily, se dnes dívá jinak

Nenávidím se! Za sebenenávist můžou rodiče, učitelé, kamarádi a stres
Vše o vztazích

Nenávidím se! Za sebenenávist můžou rodiče, učitelé, kamarádi a stres

Žiju sám, ale nejsem „divný“. Nelitujte lidi bez rodiny. Je to ponižující!
Vše o vztazích

Žiju sám, ale nejsem „divný“. Nelitujte lidi bez rodiny. Je to ponižující!

Tagy manipulace mezilidský vztah