Největší zabiják lásky je chytrý telefon. Psaní textovek při rozhovoru není sexy

Ivana Ašenbrenerová | 21. 3. 2023

Až 75 procent žen tvrdí, že tento „nesexy“ návyk zasahuje do jejich vztahu. O kterém to mluvíme? O chytrém telefonu, ke kterému je stále víc lidí v dlouhodobém vztahu připoutáno. Dokazují to ostatně i průzkumy. Proč je smartphone větším zabijákem než třeba to, že po sobě neuklidí partner ponožky?

Psychologové ze dvou amerických univerzit tvrdí, že chytré telefony mohou být „třetím kolem“ ve vztahu a odvádět pozornost párů od sebe navzájem. Průzkum zjistil, že tři čtvrtiny žen v dlouhodobých vztazích mají pocit, že chytré telefony zasahují do jejich života. Čtvrtina pak tvrdí, že si jejich partner během důležitého rozhovoru psal SMS nebo měl puštěné nějaké vtipné video.

Třetí kolo u vozu

Jestli jste ke svému smartphonu emocionálně připoutaní a spoléháte na něj každou minutu, může to vážně dost poškodit váš vztah. Ovšem sáhněte si do svědomí, nestalo se vám někdy taky, že jste prostě nevědomky pohlédli při večeři se svým partnerem na displej svého telefonu, kam vám zrovna skočila nějaká zpráva? Psychologové uvádějí, že stále víc lidí v dlouhodobých vztazích musí soupeřit s chytrým telefonem svého partnera o pozornost, což z něj dělá „třetí kolo u vozu“.

Méně spokojenosti, více deprese

Vědci tento stav popisují jako „technoferenci“ – technological (technologický) a interference (narušování, rušení). Poprvé termín začal používat Brandon McDaniel z Illinois State University, který se zaměřuje na lidský rozvoj a rodinu. Při analýze dotazníků si všiml, že za spoustou problémů stojí časté kontrolování nových zpráv a oznámení na smartphonu, které přerušuje rutinní činnost, jako je například jídlo, sport či běžná konverzace. Naprosto stejné negativní účinky má kontrolování telefonu i na mezilidské vztahy. Člověk pociťuje nižší spokojenost a hrozí vyšší riziko deprese.

Sexuální sny a orgasmus ve spánku. Co se vám snaží naznačit. Sexu s ex se nebojte
Vztahy

Sexuální sny a orgasmus ve spánku. Co se vám snaží naznačit. Sexu s ex se nebojte

Nevěru si často dokážeme omluvit, nevěrní lidé ale nejsou dlouhodobě šťastní
Vztahy

Nevěru si často dokážeme omluvit, nevěrní lidé ale nejsou dlouhodobě šťastní

Na druhém místě

Co je ale na tom všem nejsmutnější? Jak říká výzkumník Brandon McDaniel, pokaždé, když sáhnete (nebo váš partner sáhne) po telefonu, dáváme tím partnerovi najevo, čeho si ceníte více. Zkuste si představit, že jste až na druhém místě po smartphonu vašeho přítele? I když i já mám ráda chytré telefony, nebyla bych dvakrát nadšená, kdyby mě nějaká technologie odsunula na druhou kolej.

Tím, že umožníte technologii, aby zasahovala nebo přerušovala váš rozhovor s partnerem, nebo narušovala společné aktivity, cítíte se nespokojeni se svým vztahem i s tím, kam se váš život aktuálně ubírá.

Co můžete udělat a nezabije vás to

Pokud si skutečně vážíte svého vztahu, musíte se vzdát svého telefonu. Sarah Coyne, jedna z výzkumnice z Brigham Young University v Utahu radí, abychom si přepnuli telefon do tichého režimu, neměli ho stále u sebe a mohli se tak soustředit na partnera. Třeba ho dát do jiné místnosti. Věřte, že to jde. A pokud potřebujete zkontrolovat něco legitimně důležitého, nejdřív to partnerovi vysvětlete a teprve pak mrkněte do telefonu. A nebuďte defenzivní, pokud váš partner vyjádří pohrdání nad vaším neustálým psaním textovek či sledováním TikToku. Je to způsob, jak vám chce říct, že by se s vámi rád spojil osobně.

Zdroj: vlasta.cz yourtango.com/love/women-say-unsexy-habit-interferes-relationship

Stalking: Nejčastěji stalkují expartneři muži! Kdy volat policii
Vztahy

Stalking: Nejčastěji stalkují expartneři muži! Kdy volat policii

Když řádí naschvály: Trapas není nikdy jen jeden a ponožky mizí schválně!
Vztahy

Když řádí naschvály: Trapas není nikdy jen jeden a ponožky mizí schválně!

Traumata se dají uzdravit. Jak vlastním rozhodnutím nepoškodit své dítě
Vztahy

Traumata se dají uzdravit. Jak vlastním rozhodnutím nepoškodit své dítě

Tagy Brigham Young chytrý telefon Illinois State University TikTok Utah vztah