Aby tělo pochopilo, že je ve fázi redukce, měl by být denní příjem kalorií nižší než výdej. Tímto způsobem vytvoříte negativní kalorickou bilanci, která je pro hubnutí nezbytná. Nenechte se však nalákat na nesmyslné diety a zázračné jídelníčky, které slibují rychlý úbytek váhy. Ke zdravé a štíhlé postavě nevedou žádné zkratky. Změnit musíte způsob celého vašeho stravování a životního stylu. Jen tím docílíte trvalého výsledku.

Hubnutí ale bohužel ovlivňuje celá řada faktorů, které nemůžeme nijak ovlivnit a nezbývá nic jiného, než se s nimi smířit. Na druhou stranu - s čistou myslí pak možná kila poletí dolů raz dva. Které to jsou?

1. Pohlaví

Bylo zjištěno, že schopnost hubnout ovlivňuje poměr tělesného tuku a svalů. A protože mají ženy obvykle vyšší procento tuku než muži, a v klidu spálí o 5–10 % méně kalorií, znamená to, že silnější část populace hubne rychleji. Až tedy budete držet s partnerem dietu a jemu půjdou kila dolů snáz, nebuďte z toho rozčarovaná. Může za to rodová výbava.

2.Věk

Shazování kil a centimetrů jde hůře i s přibývajícím věkem. Stárnutím totiž dochází k tělesným změnám - ubývá svalové hmoty a naopak přibývá té tukové. Ať už se nám to líbí, nebo ne, je to přirozené. Je proto potřeba počítat s tím, že vám hubnutí v padesáti nebo sedmdesáti už nemusí jít tak snadno jako ve třiceti.

3. Výchozí kondice

To, jak rychle zhubnete, ovlivňuje také vaše počáteční hmotnost a tělesné složení. V prvních dnech či týdnech mohou jít kila dolů rychle, poté může váha stagnovat či dokonce ukázat zpátky o pár kil víc. Posun směrem dolů můžete zaznamenat klidně až za několik dní. Nic z toho není špatně. Hubnutí je složitý proces a v jeho průběhu můžete nejdříve ztrácet vodu, pokud cvičíte, tak nabírat svaly, a až poté hubnout opravdový tuk.

RADA pro vás!

RADA pro vás!

Metabolizovat jeden centimetr v pase trvá 14 dní. Je proto třeba být trpěliví, nejde to urychlit. Pokud byste hubli rychle, vrátí se vám to jako bumerang v podobě jojo efektu.

4. Spánek

Spíte málo? Pak se nedivte, že vám hubnutí nejde. Nedostatek spánku totiž výrazně brání shazování kil. Dle studií už jedno nevyspání zvyšuje touhu po vysoce kalorických potravinách chudých na živiny, jako jsou sušenky, čokolády, koláče, chipsy, limonády a další. Však to znáte...

5. Léky

Bránit redukci nebo naopak podporovat přibírání na váze mohou i některé léky, jako například antidepresiva nebo antipsychotika.

6. Zdravotní stav

Hubnutí příliš nenahrávají ani nejrůznější onemocnění, jako například deprese nebo hypotyreóza, což je stav, kdy štítná žláza produkuje nedostatek hormonů regulujících metabolismus.

7. Rodinná anamnéza a geny

Dědí se u vás v rodině korpulentní postava? Pak budou vaše dietní snahy s největší pravděpodobností o chlup složitější. S nadváhou nebo obezitou je totiž spojená genetická složka.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com

Související články