Mám dvě kamarádky, které si našly nového chlapa krátce po padesátinách. Jedna žila dvanáct let sama od chvíle, kdy si její stejně starý manžel našel o patnáct let mladší ženu a založil s ní novou rodinu. Druhá našla v třiapadesáti konečně odvahu a rozvedla se s tyranem, kterému dvacet let tolerovala úplně všechno. Vlastně se raduji s nimi. Najít totiž nového partnera, který by byl perspektivní, není pro ženy po padesátce vůbec jednoduché.

Výborným seriálem o, mimo jiné, randění ve vyšším věku, je Frankie & Grace:

Zdroj: Youtube

Na seznamky pozor

Dej si inzerát na seznamku, radí vám možná kolegyně v práci. Ne že by to byla špatná věc, někdy v ní můžete opravdu natrefit na spřízněnou duši, s níž to potáhnete životem v lásce a porozumění. „Většinou ale mají ženy se seznamkami špatné zkušenosti, muži v tomto věku preferují při výběru mladší ženy a několik zklamání může některé ženy od hledání partnera téměř odradit,“ říká vztahová poradkyně a koučka Jana Řehulková. Anebo mladší nehledají, ale hledají „jen“ sex, kuchařku a pračku. Moje kamarádka takhle poznala asi deset mužů, kteří nic vážného nehledali a zajímalo je jediné. Jestli bude umět svíčkovou a jestli bude sexuálně aktivní.

Prozření a sebevědomí

Je jasné, že když se konečně rozhodnete pro hledání nového muže, máte jasno v tom, co chcete a co naopak nechcete. Konečně jste se probrala, prozřela a znáte svou hodnotu. Jste ekonomicky nezávislá a klidně budete nějaký čas žít sama. Pokud jste rozvedená, už to není žádné velké stigma, jako když se kdysi chtěla rozvádět vaše babička. Máte prázdný byt, protože děti už vylétly z hnízda a můžete si svobodně dělat to, co jste předtím nemohla nebo mohla s omezením.

Bez vstřícnosti to nepůjde

Najít nového partnera po padesátce nemusí znamenat nutně problém. Třeba ho i najdete (v práci, čekárně u lékaře, v bazénu, na kole…), ale může být potíž se přizpůsobit odlišnému způsobu života, jeho zvykům, návykům, chování v domácnosti. A samozřejmě taky zlozvykům nového muže. „Zatímco v mládí, kdy spolu partneři začínají žít, tvoří si společně vlastní nová pravidla. Ve zralém věku už má každý poměrně jasnou představu či určitý způsob chování. Vyžaduje to tedy hodně tolerance a spoustu vstřícností a ústupků, abychom našli při soužití s novým partnerem v těchto věcech společnou řeč,“ radí Jana Řehulková.

Co je jiné než dřív (nebo může být)

Nedá se nic dělat, věk sice může být jen číslo, zvláště když jste v kondici, ale menopauza může přinést tisíce fyzických a psychických výzev, které vás mohou zaskočit. Co můžete vnímat odlišně, nebo co byste neměla od vztahu po 50 očekávat?

  • Změna priorit oproti vztahu v mladším věku. „Například nátlak na častou sexuální aktivitu a plánování rodiny mohou být nahrazeny vztahem založeným na společných zájmech a pocitu sounáležitosti,“ říká Jana Řehulková. Jo, příroda je spravedlivá, když mužům v andropauze vzala schopnost erekce kdykoli se jim zamane, a ženám v menopauze zase libido. Pokud si tedy najdete muže, který je věkově blízko vám, pak je to prima, protože zjistíte, že sex vážně není v životě to nejdůležitější.
  • Sex by byl sice fajn, ale trošku to „vázne“. Menopauza může (samozřejmě nemusí) ovlivnit nejen vaše libido, ale pokles estrogenů vede k suchosti vaginy a následně k bolesti při sexu. Jasně, že když jste si právě teď našla nového muže, budete mít snahu se s ním i milovat. Nedá se nic dělat, pokud mu na vás záleží aspoň trochu, určitě přežije, když mu to řeknete narovinu. Není nic špatného na tom, že k sexu budete potřebovat třeba lubrikační gel, který zlepší sex, a navíc hezky voní. Jděte do toho!
  • Stud za své tělo. Jste nervózní z toho, jak vaše tělo vypadá? Ne každá žena po padesátce má tělo jako ve dvaceti, a není na tom nic divného. Stárnutí je věc, která se týká všech, tedy i toho druhého. Pokud jste si našla muže, který je na tom jako vy, nebo dokonce starší, věřte tomu, že ani jeho tělo nevypadá jako když maturoval. Pamatujte, že pod peřinou nejsou žádná zrcadla, jen vy a on, a vaše pocity sounáležitosti. To je to, co se počítá. Dokonalost neexistuje.
  • Nový vztah může být nový náboj pro váš život. „Nový partner může ženě nabídnout nejen lásku a podporu, ale přinést do jejího života nové zážitky a dobrodružství,“ říká koučka Jana Řehulková.
  • Měla byste vědět, že pokud si najdete muže o spoustu let mladšího (třeba o dvacet), můžete být vystavena kritice nebo nedorozumění. Tyto vztahy můžou taky přinést určité rozdíly ve způsobu života a zájmech. Ale ani to není žádné pravidlo, třeba právě vám to bude klapat na tisíc procent. „Milostný život mezi ženou po padesátce a mužem, který je o hodně mladší, může být pozitivní zkušenost, ale může taky přinášet určité výzvy a komplikace. Například může muž preferovat jiné aktivity než žena, což může vést ke konfliktům,“ říká Jana Řehulková. Na druhou stranu, vztah s mladším mužem může být pro zralou ženu zdroj nové energie, radosti a akčnosti.
  • Našla jste si naopak muže, který je o spoustu let starší než vy? To může mít své výhody i nevýhody. Starší partner může být v jistém ohledu zkušenější a moudřejší, může na vás mít více času, protože už je třeba v důchodu. „Může být ale vzhledem k věku také náchylnější k nemocem a může postupně potřebovat více ohledů a péče,“ dodává koučka.
  • Nemějte tajnosti, pokud jde o zdravotní problémy. Spíše než se tomu vyhýbat, je lepší vyložit karty na stůl. Pravděpodobně nebudete jediná, kdo bude polykat nějaké prášky, ať už je to na cokoli (světlé výjimky prominou). Některé léky mohou ovlivnit sexuální život, tak by asi bylo fér to říct. Jakmile to budete tajit a v duchu se modlit, aby se to neprovalilo, pravděpodobně se neuvolníte a ze sexu nebudete nic mít. Totéž platí o novém partnerovi. Chcete snad, aby dostal při milování infarkt?

Co v novém vztahu dělat a nedělat

Aby si žena po padesátce mohla nový milostný život skutečně užít, měla by být připravená na změny, měla by být otevřená novým zážitkům, a hlavně by měla být pořád sama sebou. Co dalšího se vám bude hodit?

  • Je důležité být trpělivá a nechat vztah, aby postupoval vlastním tempem. Něco už za sebou máte, on taky, dejte tomu čas. Nakonec, není někdy lepší mít každý svou ložnici ve svém vlastním bytě?
  • Myslete i na to, že milostný život po 50 může být stresující. „Je fajn připravit se i na variantu, že nemusí být hned ideální a může vyžadovat práci a úsilí. Anebo dokonce může po krátké době skončit.“
  • Nezapomínejte na sebe a své vlastní potřeby a zájmy. Proto jste se nerozváděla, abyste se stala znova služkou, která bude zapomínat na to, kým je. „Milostný život je důležitou součástí života, ale není jedinou cestou k naplnění. Ženy v tomto věku mohou také najít spokojenost v práci, koníčcích a věnovat se svým blízkým.“ Není nikde psáno, že jedině s mužem dojdete ke štěstí. Šťastná můžete být i s jezevčíkem, když toho pravého nenajdete. Ale hledat se vždycky vyplatí. On tam někde je.

Zdroj: Vlasta.cz janarehulkova.cz

Související články