Když chceme zhubnout, zkoušíme všechno (ne)možné. Jíme dělenou stravu, dřeme se každý den v posilovně, pijeme vodu s jablečným octem, zkoušíme ovocnou nebo pro změnu masovou dietu a tak dále. Tak proč do sebe nenechat zapíchnout několik jehliček? Že je to nesmysl? Omyl. Hubnoucí mánii pomocí akupunktury podléhá stále více žen.

Čtěte také

Nevymlouvejte se na štítnou žlázu, obvykle je problém jinde

Čtěte také

Za obezitu štítná žláza většinou nemůže. Příčina je jinde

Přesný cíl

V Číně hubnou lidé pomocí akupunktury už několik desítek let. V roce 1990 byla na jihu země dokonce zřízena speciální klinika pro redukci hmotnosti Aj-min, založená na tradiční čínské medicíně, která hlásá, že lidé s nadváhou mají nevyrovnaný zažívací systém. „Když jsou akupunkturní jehličky zapíchnuty do těch správných bodů, může se tělo stimulováním metabolismu zbavit nerovnováhy a potlačit chutě k jídlu. Tím je možné snížit schopnost trávicího systému absorbovat jídlo a zároveň zrychlit schopnost štěpit tuky,“ říká tamní lékař Jü Pao-sia.

Čtěte také

Zdravý jídelníček je v době přechodu důležitý. Díky správným potravinám nejenže nepřiberete, ale taky se udržíte v kondici.

Čtěte také

Jídelníček po padesátce: Co jíst v menopauze, abyste si udržela váhu

Pro tělo i duši

Celý hubnoucí program trvá tři týdny a váhový úbytek činí kolem 4 až 7 kilo. „Někdo zhubne více, někdo méně. Je to individuální a vždy to souvisí se spoluprací a zodpovědností dotyčného člověka,“ dodává Lenka Kobásková Mochnáčová, odbornice na tradiční čínskou medicínu. Není to ale jen pár kil, která se vám s pomocí akupunkturních jehliček podaří shodit. „Osvojíte si především zásady správného životního stylu a omládne vaše tělo. Některým ženám se vrátí menstruace, zlepší se kvalita vlasů. Celkově se budete cítit lépe a zhubnete bez jojo efektu.“

Čtěte také

Kromě BMI je třeba sledovat také obvod pasu

Čtěte také

Co to vlastně je BMI a proč na něm zase tak nezáleží. Sledujte i jiné údaje

Jehličky a nízkokalorická dieta

Jak probíhá samotné ošetření? „Ošetření trvá zhruba 30 minut. Délka kúry se odvíjí od zdravotního stavu každého pacienta. Může trvat dva měsíce i půl roku. Nejlepší je desetidenní kúra, pak týden vynechat a znovu opakovat,“ uvádí Lenka Kobásková Mochnáčová.
Kam se jehličky aplikují? „K primární podpoře redukce hmotnosti se používá zejména stimulace bodů na ušním boltci, které snižují stres a chuť k jídlu. Pro dlouhodobější efekt je však vhodné doplnit další body na drahách harmonizující systémy sleziny a jater. S jejich nerovnováhou je nadváha spojena nejčastěji,“ vysvětluje doktor Jiří Bílek, prezident Komory tradiční čínské medicíny (www.komoratcm.cz), a dodává: „Nedílnou součástí je samozřejmě úprava stravovacích návyků a zařazení přiměřené pohybové aktivity. Bez nich se žádná seriózní redukční metoda neobejde.“

Čtěte také

Po padesátce na sebe snad bude mít čas

Čtěte také

Po padesátce může jít hubnutí paradoxně snáze než o deset let dříve

Co si o hubnutí pomocí akupunkturních jehliček myslí české ženy?

Kiki (33 let):

Jsem teď ve fázi, kdy absolvuju druhou kúru hubnutí s jehličkami v uchu a s dietou, nebo spíše očistný režim pro tělo, doplněný pitím speciálního čaje a bylin. První třítýdenní kúru jsem měla minulý rok v červenci, zhubla jsem 12 kilo a přibrala zpátky asi jen jedno. Vydržet se to dalo a určitě to stálo za to. Doufám, že podobných výsledků se dočkám i letos.

Marta (46 let):

Akupunkturu jehličkami do ucha jsem podstoupila nikoli proto, abych zhubla, ale na srovnání metabolismu. Dieta byla poměrně drastická, ovšem nevadilo mi to. Díky jehličkám jsem měla zablokovaný pocit hladu. Jehličky v uchu jsem měla asi šest týdnů a po celou tu dobu jsem držela i dietu. Po skončení kúry jsem jedla míň, zdravěji a hubla dál. Za dva roky jsem zhubla ze 110 na 70 kilo!

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Nedaří se hubnutí? Na vině je často alkohol. Ani suché bílé se nepromíjí

Co dalšího byste měly vědět o hubnutí pomocí akupunktury?

1. Body ušní akupunktury jsou voleny individuálně. Můžete dostat 2 až 4 jehličky do svého „dominantního ucha“ (u praváků pravé, u leváků levé).

2. Před napíchnutím je důležité držet 24hodinovou hladovku. Během té doby se vyčerpá zásoba glykogenu a tělo tak začne po napíchnutí jehel lépe spalovat tuk.

3. Během dietní kúry je dobré vynechat jakýkoli alkohol, kávu pít maximálně dvakrát denně (bez cukru) a dodržovat pitný režim (minimálně 2,5 až 3 litry pramenité vody).

4. Intenzivní sportování se nedoporučuje. Vhodné je naopak plavání, jóga, pilates.

5. I při takto malém množství jídla je dobré zachovat takzvaný jídelní rituál. To znamená nandat si jídlo na talíř, usadit se a v klidu ho sníst.

6. Po vyndání jehliček se ke svému normálnímu jídelníčku vracejte pozvolna. Jezte hodně ovoce a zeleniny, postupně přidávejte těstoviny, brambory, pečivo. Z masa si v prvním týdnu po dietě dopřejte pouze drůbež a rybu, a to maximálně obden. Opatrně s mléčnými výrobky a sýry, zařazujte je každý druhý nebo třetí den.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Zaměřte se na to, proč přibíráte, a změňte to

Zkušenosti Jitky Musilové, módní redaktorky Vlasty 

Když jsem byla výrazně mladší a chtěla sundat nějaké to kilo, stačilo se začít víc hýbat, omezit přílohy a bílé pečivo a váha šla lehce dolů. Ale je pravda, že jsem sklony k tloušťce nikdy neměla, odmalička jsem hodně sportovala a ve chvíli, kdy jsem začala řešit váhu, ostatní si klepali na čelo. To se děje i s přibývajícím věkem (že okolí nechápe, co v jistých okamžicích kolem své postavy řeším), ovšem jen já sama velmi dobře vím, kdy situace začíná být na pováženou a ranní půlhodinka před zrcadlem končí zoufalým: „Jsem bečka, nemám co na sebe, ale rozhodně si nekoupím nic ve velikosti 40, prostě a jednoduše zhubnu…“ A protože vím, jak na to, volám na kliniku TCM a objednávám se bez váhání na redukční program. A připravím se na to, že za den sním zhruba jednu mrkev, deset deka rýže a hrst ořechů.

Některé kamarádky si dříve myslely, že si necháte provést akupunkturu a hubnete. Omyl. Jde o velmi „drsnou“ dietu, kdy je váš příjem potravy striktně omezen. Jehličky vám pomáhají překonat stres a odbourávají pocit hladu, bez nich by to nešlo hlavně z toho důvodu, že byste ztrácela svalovou hmotu, energii a při návratu k běžnému typu stravování by byl vyhlášený jojo efekt velmi rychlý. Na druhou stranu – tři neděle totálního očištění organismu má smysl a garantuji vám, že se po kúře budete cítit naprosto skvěle, lehčí a plná energie. Enormně rychle jdou dolů podkožní vrstvy tuku, přestane se vám zařezávat prádlo a madla lásky „berou dráhu“. Důležité je si svoji nově nabytou váhu udržet a pokračovat v úsporném režimu, ideálně zintenzivnit cvičení a upravit životosprávu.